The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

The Boat That RockedAçıkçası 60lar’ın o uyuşturucu ve rock’n roll dolu dünyası benim pek hoşuma gitmiyor.Hele çiçek çocuklar, onların dünyayı kurtaracağız ayakları, bohem havalar, hele cinselliğin ayağa düşmesi…Bence hepsi kötü çekilmiş bir 80ler komedisinin absürd varyasyonları gibi.68 kuşağı filan…Bilemiyorum, bence çok itici.Tabi bu dönemde dinlenen müzikler var bir de.O zamanlar rock olan, şimdi ise psychedelic olarak adlandırdığımız deneysellikte The Mars Volta‘yla aşık atacak şarkılar varmış.60lar’ın o sigara dumanıyla bezeli hali hoşuma gitmeyince tabi, o dönemin müziklerini de sevmek pek mümkün olmuyor.The Boat That Rocked ya da afişteki ismiyle Pirate Radio ise hayatımda ilk kez o dönemin müziklerinin kulağıma hoş tınlamasını sağladı.

The Boat That Rocked ben 82. Akademi Ödülleri için tahminlerimi yapmaya başladığım ilk zamanlar adı geçen bir filmi.Özellikle Philip Seymour Hoffman‘ın adı geçiyordu.Ancak ben Hoffman‘ı fazla sevemediğimden olacak onu tahmin listeme sokmadım.Ki şu an The Boat That Rocked‘ın Oscar tahminlerinde esamesi okunmuyor.Yalnız filmin buradan kötü olduğu çıkmasın.Kesinlikle harikulade bir yapım!

Filmin yönetmeni de senaryosunu yazan da Richard Curtis.Kendisini benim gibi romantik komedi sevenler iyi bilir.Notting Hill, Love Actually, Bridget Jones’s Diary, Bridget Jones: The Edge of Reason gibi son dönemin belli başlı İngiliz filmlerinin yazarı.Bu film ise kendisinin ikinci yönetmenlik denemesi, Love Actually‘den sonra.Bu arada Richard Curtis‘in aynı zamanda Mr. Bean‘in yazarlarından biri olduğunu eklemek istiyorum.Hiç bir zaman bana komik gelmemiş olsa da Mr. Bean‘in yakın komedi tarihindeki yeri ve önemi malum.Tekrar Curtis‘in bu filmindeki performansına döner isek hem senaryoyu hem de yönetmenliğini beğendiğini söylemeliyim.Bariz bir komedi filmi gibiyken rotayı sonunda sanki felaket filmi olacakmış gibi değiştiren ve yine komediye dönüş yapan çok eğlenceli bir yapım The Boat That Rocked.Benim gibi o dönemi sevmeyen biri bile filmden hoşlanıyorsa bilinki birşeyler vardır.

Kadro ise inanılmaz harika.Her ne kadar Philip Seymour Hoffman‘ı sevmiyor olsam da o olmasa bu film eksik kalırmış gibi geliyor.Bill Nighy‘yi zaten Love Actually‘den beri severim.Bu filmde daha ayakları yere basan bir karakteri canlandırmış.Rhys Ifans‘ı da yine bir Richard Curtis projesinde, Notting Hill‘de tanımıştım.Bildiğim en çatlak İngiliz oyuncu kendisi.Sevmemek mümkün değil! Nick Frost ise filmin süprizlerinden bence ve tabi en çok güldürenlerinden.Kenneth Branagh, Shakespeare uyarlamalarında izlemeye alışık olduğumuz bir isim olduğundan, komedide enteresan kaçsa da benim hoşuma gitti.Ona da tam puan.

Kadro bu kadarla mı sınırlı? Asla! Tom Sturridge ve Talulah Riley filmin genç kontenjanından radarımıza takılanlar arasında.Chris O’Dowd‘ın canlandırdığı şapşal İngiliz karakter de oldukça renkli.Emma Thompson‘ın da filmde modern bir anneyi canlandırdığını ekleyeyim.Başka bir süpriz ise Thompson gibi kısa bir rolü olan January Jones.Mad Men’i izlemeyen biri olarak January Jones‘ın güzelliğine bu filmde hayran kaldığımı söylemek isterim.

Filmin bir diğer dikkat çekmek istediğim noktası ise kesinlikle dinlenmesi gereken soundtrack’i.Psychedelic dinleyenler için yeni bir deneyim olduğunu düşünmüyorum soundtrack’de.Ancak benim gibi türün o büyük fanlarından biri değilseniz çok beğeneceğinize eminim.Yalnız filmde şarkılar daha manalı duruyordu.Orası apayrı.

Ben filmi beğendiğimi, inanılmaz derecede eğlendiğimi söyleyebilirim.Imdb kullanıcıları filme 7.6 puanı layık görmüşler, bu da dipnot olsun.Yılın eğlencelilerinden, kaçırmayın!

B-

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.