My One and Only

My One and Only

My One and OnlyRenee Zellweger 3 kere Oscar adayı olmuş, bu 3 adaylığından birinde evine altın heykelcikle dönmüş Amerikalı bir aktris.Bridget Jones’s Diary ve Chicago ile 2002 ve 2003 senelerinde aday olan aktris, 2004 senesinde Cold Mountain ile turnayı gözünden vurmuştu.Peki 2004 yılından beri Zellweger ne yapıyor? Bana göre kendini tekrar etmekten başka hiçbir şey yapmıyor.Hatta kariyerini Bridget Jones ve diğerleri olarak ikiye ayırmak mümkün.Her seferinde aynı kırmızı yanaklar, yarıçapı 1 cm’den küçük olan ağız ve şaşkaloz bakışlar.Bence üç sene Oscar’a aday olması da şimdi düşününce insanlara mantıksız geliyordur.Cold Mountain için ise aksandan kazandığını düşünüyorum.Biraz acımasız olsam da her izlediğim filminde bir kez daha kanıtlıyor sanki haklı olduğumu.Şimdiki konumuz ise Leatherheads ve New In Town‘daki oyunculuk numaralarını tekrar kullandığı My One and Only.

Filmin konusu açık ve net.Kadın kocası tarafından aldatılır.Kadın bunu olgun bir şekilde karşılar, iki oğlunu alır ve şehir şehir gezmeye başlar.Misyon ise paraları bitmeden yeni bir koca bulmaktır.Bir kere film konudan zaten sınıfta kalıyor.Bir de bu senaryoyu en sevdiğim film Music From Another Room‘un yazarı Charlie Peters‘ın kaleme aldığını görünce iyice hayal kırıklığına uğradım.İşin bitmiş Charlie!

Filmin yönetmeni ise televizyondaki işleriyle DGA, BAFTA, Emmy gibi kıdemli ödüllere aday olmuş bir yönetmen, Richard Loncraine.Loncraine‘in atmosfer yaratma konusundaki başarısı bariz.Ama filmin geneli pek iç açıcı olmadığından kendisinin başarısı da gölgeleniyor tabi.Çok da izlenmeyecek türden bir film olmasa da izledikten sonra size yeni bir şey katmadığı kesin.

Renee Zellweger‘ın başını çektiği kadro ise oldukça zengin.Filmin anlatıcısı konumundaki Logan Lerman rolüne cuk oturanlardan.O dönemlerin insanlarını andırıyor fiziksel olarak.Zellweger‘ın diğer oğlu rolündeki Mark Rendall da fena değil.Filmi özetlemek için yeterli olan vasat kelimesinin karşılığı gibi.Will & Grace‘in tanıdık siması Eric McCormack yan rollerden gözüme çarpan ilk isim.Mr. Big olarak tanıdığımız Chris Noth da şöyle bir gözükmüş.Carnivale dizisi sebebiyle hafızlarımızda yer edinen Nick Stahl ise bir şekilde Zellweger‘ın hayatından geçen bir başka erkek olarak karşımıza çıkıyor.Kemikli suratı sebebiyle benim için hep hastalıklı bir adam olarak kalacak Kevin Bacon ise kilit karakterlerden birini canlandırmış.Konuyu o başlatıyor, o bitiriyor diyebiliriz.Tekrardan başa dönüp Zellweger‘a döner isek kendisini tekrar ettiğinden başka bir şey söyleyemeyeceğim.Artık o kadar tahmin edilebilir hale geldiki mimikleri ne zaman ağlayacağını, ne zaman ağlarken güleceğini, ne zaman güleceğini ve tabi ne zaman şaşkaloz bakışını atacağını biliyorsunuz.Kabus!

Çoğu yerde tahmin edilebilir hale gelen diyalogları, Renee Zellweger‘ın illet olduğum oyunculuğu sebebiyle My One and Only ortalamının altında vasat bir film olmaktan öteye gidemiyor.Ne yazık ki 2009’un izlense ne olur izlenmese ne olur dediğim filmlerinden biri oldu.

D

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi yüksek lisansı için Imperial College'a başladı. Şimdi de University College London'da doktora yapıyor. Varı yoğu ödül sezonu. Evham ve düzen göbek adı. Çok konuşur, çok çalışır. Azıcık dili sivri. Mizah tutkunu. Gastronomik sevdaları için dağları delecek kadar gözü kara.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir