Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

Inglourious BasterdsGenelde film izleyicisi, yönetmenlerden çok oyuncuları tanır.Brad Pitt ile Tom Cruise‘u birbirinden ayıracak zekaya sahiptir çoğu.Bazısı Tom Hanks ile Tom Cruise arasında soyaddan dolayı karışıklık yaşar.Kimisi ise Salma Hayek‘le Penelope Cruz‘u tek vücut haline getirir.Biri bıyıklı biri bıyıksız olan bu iki kadından sanki tek bir kadınmış gibi bahseder.Tabi izleyici çeşitleri bu kadarla sınırlı değil.Kült filmleri kült olduğu için sevenler vardır örneğin.Onlara sorsanız dünya Pulp Fiction ve Requiem For a Dream‘den ibarettir.Aksiyonlara kapılan izleyiciler de vardır tabi.Hiç abartısız favori filmi The Italian Job olan insanlar tanıdığımı söyleyebilirim.Ve benim hiç haz etmediğim grup: Yönetmen delileri! Bu grubun üyeleri bir yönetmene delicesine takılır ve o ne yapsa başyapıt ilan ederler.Hatta bu grubun genelde Coen Kardeşler, Steven Spielberg ve Tim Burton isimlerine daha çok takıntısı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.Bu grubun o ulvi yönetmenlerinden biri de Quentin Tarantino‘dur.

Tarantino için ne yazıkki o gruptaki insanlar kadar söyleyecek çok şeyim yok.Ne Kill Bill‘i sonuna kadar izledim, ne de her tarafından kitschlik akan Pulp Fiction‘a baktım.Jackie Brown ve Reservoir Dogs‘ı da izlemediğimi ekleyeyim.Hatta diyebilirim ki Inglourious Basterds baştan sona izlediğim tek Quentin Tarantino filmi.Şu an benim sinemayla olan alakım takdir eden insanların yuhalamalarını duyar gibiyim.Ama yapabileceğim bir şey yok.Tarantino filmleri pek denk gelmedi ve doğrusu ben de izlemek için hiç mi hiç çaba sarf etmedim.Sanıyorum o “popüler” ya da “kült” olan şeylere antipatisi olanlardanım.

Peki sorum şu: Neden Tarantino bu kadar çok seviliyor? Filmdeki imgelerin hepsini anlayacak kadar zeki bir izleyicisi olduğundan mı, hiç zannetmiyorum.Ben basit bir şekilde açıklıyorum bu Tarantino sevdasını.Adam çılgın ve kan akıtmayı seviyor.İnsanlar da bunu izlemeye bayılıyor.Ya da sadece bir yönetmen sevmeleri gerektiğinden ve Tarantino akılda kalıcı bir isim olduğundan ilgileniyormuş gibi yapıyor olabilirler.Veya, umarım ki bu ihtimal doğrudur, gerçekten adamın ne yaptığının farkındalar ve bunu seviyorlar.Benim ise bir sebebim yok.Çünkü ölesiye bir Tarantino sevgim yok.

Konumuza gelirsek.Inglourious Basterds bugüne kadar en çok beğenilen ikinci Tarantino filmi olmayı başardı(Birinci tabiki Pulp Fiction.).Filmin fanatik bir hayran kitlesi bile mevcut hatta.Kısaca 2009’un en iyi filmlerinden biri oldu diyebilirim.Peki doğru mu? Benim izlediğim kadarıyla “Evet.”.Tamam, ben ölüp bitmedim.B tipi filmlere olan göndermeleri filan da fark etmedim hem de.Ama bir Tarantino filmi değil de normal bir film gibi düşündüğümde beğendim.Yine bir “hatta”lı cümle kullanıyor olacağım ama hatta bu sene izlediğim filmler arasında ilk 5’e sokabilirim.Filmin hem yönetmeni hem senaristi olan Tarantino‘nun filmografisine göz atmam gerektiğine bile karar verdim.

Yönetmenin ve senaryonun iyi olduğu zaten su götürmez bir gerçek.Peki ya oyuncular? Filmin başrollerinden biri olan Brad Pitt dışında kimse rahatsız etmedi beni.Bana kalırsa Brad Pitt hakikaten iyi bir oyuncu.Zaten fiziksel özellikleri sebebiyle de fazlasıyla ön planda olan bir isim ve üstüne üstlük oyunculuk yeteneği de var.Ama çoğu zaman bu yeteneğini kullanamadığını düşünüyorum.Yani şimdi dönün bakın Snatch‘e, Twelve Monkeys‘e, bir de gelin Inglourious Basterds‘daki halini izleyin.Olmamış!

Kadronun geri kalanı da mı kötü? Kesinlikle hayır! Özellikle Cannes’dan En İyi Erkek Oyuncu ödülüyle dönen Christoph Waltz‘u çok beğendim.Filmin iki bayan oyuncusu, Diane Kruger ve Melanie Laurent da çok başarılılar.Hikayenin psikopatlarından Til Schweiger ve Eli Roth da Tarantino‘nun üslubuna uygun olarak kök söktürdüler filmde.Göründükleri her sahnede bir vahşet, bir katliam bekliyorsunuz zaten.İspanya doğumlu Alman aktör, ki en sevdiğim Almanlardandır kendisi, Daniel Brühl de filmin harika kadrosunda yerini almış.Michael Fassbender ve kısa bir rolü olan Mike Myers‘ın da varlıklarıyla filme renk kattığını ekleyelim.

Inglourious Basterds en durgun sahnesindeki izlettiren haliyle bile mükemmel bir film.Tarantino olduğu için değil, Inglourious Basterds olduğu için güzel olan bir film.Ama şunu da unutmamak gerek, film sevmekle nefret etmek arasında ince bir çizgide.Ya hakikaten beğeneceksiniz, ya ciddi ciddi nefret edecekseniz.Ben şiddetle denemenizi tavsiye ediyorum.

[A+]

Oscar Karnesi
En İyi Film
En İyi Yönetmen
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Christoph Waltz)
En İyi Özgün Senaryo
En İyi Kurgu
En İyi Görüntü Yönetimi
En İyi Ses Miksajı
En İyi Ses Kurgusu

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.