My Sister’s Keeper

My Sister’s Keeper

Fazla dramatize edilmiş, yarattığı trajediyle izleyici ağlatma amacı olan filmlere Türk toplumu olarak pek de yabancı sayılmayız.Hatta her gece televizyonda bu tür bir dizi bulmak mümkün.Direk adres vermek gerekirse, çarşamba geceleri Yaprak Dökümü önerilebilir.Salt dram, salt acı, salt gözyaşı! Tabi duygularımızın bu kadar sömürülmesinin de yan etkileri yok değil.Artık o kadar dejenere olmuşuz ki her dramaya ağlayamıyoruz.İlla ki damardan bir konu olması lazım.Öyle sıradan bir Amerikan draması bizi kesmiyor.Orada herhangi bir adamın ağlayıp sızlanacağı film sizin için iki saatlik bir vakit kaybı olabiliyor.Nedeni ise açık: Filmin acısı sizi kesmiyor! Peki konuyu nereye getiriyorum? Son yıllarda artık kendi çapında bir ajitasyon durumu yaratmaya çalışan Hollywood’un yeni draması My Sister’s Keeper‘a elbette.

My Sister’s Keeper‘ın yönetmeni eğer filmi izleyip sonunda bakarsanız sizi çok şaşırtamayacaktır.Çünkü kendisi daha önce John Q ve The Notebook gibi iki farklı dramayı yaratmış bir adam.The Notebook‘un abartılmış romantizmini bilemeyeceğim ama John Q‘da My Sister’s Keeper‘da da hissedeceğiniz benzer drama havası var.Bu yüzden eğer John Q‘yu izlediyseniz film size tanıdık gelecektir.Hatta da John Q‘da da çocuğu için kendini feda eden ebeveyn hikayesini izlediğimizi düşünürsek Nick Cassavetes‘in bu işi ilk defa kotarmadığını söyleyebiliriz.

Gelelim Cassavetes‘in başarı durumuna.Filmin senaryosunu Jeremy Leven ile beraber yazan Cassavetes romana ne kadar sadık kalmış bilemiyorum, ancak kurgu konusunda kendisinden pek de beklenmeyen bir materyal yarattığı kesin.Senaryonun özüne gelirsek.Yukarıda da belirttiğim gibi Türk halkı olarak duygularımız fazlasıyla sömürüldüğünden artık acıya karşı fazlasıyla dayanıklıyız.Ancak My Sister’s Keeper hüngür hüngür ağlatmasa da insanın içini acıtan, boğazına bir düğüm oturtan bir film.Başarı bunun neresinde? Bilemiyorum…Fakat içi boş olmadığı ve sonunda bizi hiç beklemediğimiz bir şekilde yanılttığı için ben senaryodan tam puan veriyorum.

Ve ağır dramalarda önemli olan oyunculara.Cameron Diaz‘ı ilk kez bir anne olarak izlediğimden açıkçası garip geldi.Daha çok bir anne değil de ablaymış gibi izledim film başında.İlerleyen dakikalarında ise bu duruma ayak uydurdum ve Hollywood yapımlarında görmeye alışık olduğumuz Amerikan annesi klişesini Cameron Diaz‘a oturttum.Kızı için tüm hayatını feda eden anne rolünde, evet çok şaşırtıcı, ama Cameron Diaz gayet başarılı.Tabi ondan rol çalan Abigal Breslin olmasa işleri daha kolay olurdu.Dakota Fanning ile beraber çok başarılı bulduğum iki genç oyuncudan biri olan Abigail bu filmde de rolünün hakkını vermiş.Tabi böyle bir ufaklığın yaptığı rolleri izledikçe bizim ülkemizdeki rezalet çocuk oyuncuları düşünüp düşünüp kafayı oynatmamak mümkün değil.

Hikayenin etrafında döndüğü karakteri, Kate Fitzgerald’ı ise Medium dizisini izleyenlerin tanıyabileceği Sofia Vassilieva canlandırmış.Yer aldığı tüm sahnelerde kalp acısı yarattığından dolayı, onu da başarılı buldum doğrusu.Alec Baldwin ve Joan Cusack ise filmin süprizleri.Kadronun iki deneyimli oyuncusu da oldukça renkli performanslar sergilemiş.Baldwin‘in filmdeki tek komedi öğesi olduğunu bile söyleyebiliriz.Aklımda kalan son isim evin babası rolündeki Jason Patric.Daha çok yan rollerde izlediğimiz Patric bu filmde de geleneğini bozmamış ve Fitzgerald ailesinin en geri planda kalan üyesini canlandırmış.

My Sister’s Keeper dört dörtlük bir film olmasa da bekleneni veriyor.Tam olarak nasıl bir cümle kurabilirim bilemiyorum, ama düşüncelerimi özetlemek gerekirse filmi beğendim.

C+

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.