Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

Geçen senenin üç animasyon adayını da hala iyi hatırlıyorum.Ödülü alması konusunda asla problem yaratmadığım Wall-E, beni fazlasıyla güldüren Kung Fu Panda ve yaratıcı fikirlerine bayıldığım Bolt.Evet Wall-E kesinlikle ödülü hak ediyordu.Hatta En İyi Film dalında 10 aday olsaydı geçen sene de kesin o 10 içerisinde Wall-E‘yi görürdük.Ancak şöyle de bir gerçek var ki Bolt da Kung Fu Panda da harikulade animasyonlardı.Belki Wall-E‘nin yarattığı etkiyi yaratamadılar, ama ikisi de kalbur üstü işlerdi.Kısacası onları takdir etmemek aptallık olur diyelim.Gelelim bu seneye…Hala animasyon adaylarının tamamını izleyebilmiş değilim.Hatta düne kadar sadece Up‘ı izlemiştim.Up‘ın en yakın rakibi ise malum Fantastic Mr. Fox.Film hakkında yorum yapmadan önce Wes Anderson dünyasından bahsetmek doğru olur bence.Anderson‘ın kendine has o değişik üslübunu o kadar çok seviyorum ki, filmlerinde mantık aramak gibi bir gayem hiç olmuyor.Ki zaten The Royal Tenenbaums, The Life Aquatic with Steve Zissou ve The Darjeeling Limited üçlüsünü izlemiş herhangi bir insan Wes Anderson‘ın bizim dünyamızda yaşamadığını gayet iyi bilir.Favori yönetmenim diyebileceğim Wes Anderson için size burada satırlarca methiyeler dizebilirim.Filmlerini ne kadar çok sevdiğimden, kesinlikle izlemeniz gerektiğinden, hala izlemediyseniz buna şaşıracağımdan, şaşkınlığımın ötesinde pes diyeceğimden…Ama ne gerek var?

Konumuz Fantastic Mr. Fox ve bu film Wes Anderson‘ın son alamet-i farikası.Roald Dahl‘ın kitabından iki harika senarist, Wes Anderson ve Noah Baumbauch tarafından uyarlanan film bir tilkinin vahşi yanını ortaya çıkarıp, eskisi gibi hırsızlık yapmaya başladığı bir macerayı konu alıyor.Açıkçası hikayeyi incelediğinizde içerik olarak çok da yeni bir materyalle karşılaşamayacak gibi hissetseniz de filmin senaristleri ve tabiki yönetmeni sayesinde Fantastic Mr. Fox‘ı izlediğinizde tipik bir Amerikan aileyi izliyor gibi hissediyorsunuz, ki bu bile insanı güldürmeye yetiyor.Evin oğlunun eve gelen kuzeninin becerileri üzerine yaşadığı tipik Amerikan “loser” karakteri, Bay Tilki’nin “muhteşem” olma hayalleri…Üzerine konuşulacak o kadar çok karakter ve o kadar çok ayrıntı var ki hangi birine değinmeliyim bilmiyorum.

Wes Anderson‘ın senaryosu dışında yönetmenliğinde de ayrıca bahsetmek gerek.Kendisine olan hayranlığımı bir kenara atmam pek mümkün olamadığından ne kadar objektif olacağımı bilemiyorum.Ben yine yönetmenliğine edilecek tek bir söz dahi bulamadım.İlk kez el attığı animasyon işiyle kendi tarzını harika bir şekilde buluşturan ve herşeyi eline yüzüne bulaştırabilecekken yine faslasıyla eğlenceli bir iş yaratan Anderson‘ın önünde saygıyla eğiliyorum.Martin Scorsese‘nin favori yönetmeni olduğunu da eklersem, burada ne tarz bir adamdan bahsettiğimiz anlaşılır umarım.

Benim izleyicilere söylemek istediğim diğer bir şey ise, kesinlikle Fantastic Mr. Fox‘u orjinal dilinde izlemeleri.George Clooney, Meryl Streep ve Jason Schwartzman‘ın başını çektiği seslendirme kadrosu bana kalırsa filme epey bir ruh katmış.Türkçe dublajının ne kadar rezalet olacağını tahmin ettiğimden, orjinal dilinde izlenmesi gerektiğini tekrar tekrar söylemek istiyorum.Ayrıca filmde Bill Murray, Owen Wilson, Willem Dafoe, Jarvis Cocker ve Michael Gambon gibi birbirinden ünlü isimlerin sesini duyacağınızı da ekleyeyim.

Fantastic Mr. Fox‘ı Up ile karşılaştırdığımda başa baş bir yarış görsem de biliyorum ki ödül Up‘a gidecek.Ama Wall-E’den sonra bana fazla sıradan bir Pixar animasyonu gibi geldi Up.O yüzden Fantastic Mr. Fox diyor ve sizi filmi izlemeye teşvik ediyorum.

[B+]

Oscar Karnesi
En İyi Özgün Müzik
En İyi Animasyon

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

2 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.