A Serious Man

A Serious Man

Her ne kadar kendimi sinema konusunda engin bilgilere sahipmiş gibi hissetmesem de karşıma çok takdir edilmiş, ama benim tarafımdan hiç beğenilmemiş bir film çıkınca kendimi tam bir aptal gibi hissediyorum.Az çok birşeyleri bildiğimin farkındayım.Yine de böyle bir filmle karşılaşınca direk bozuluyorum.Yakın zamandan örnek vermek gerekirse, aklıma Michael Clayton geliyor.Bana göre Michael Clayton deli saçması bir filmdi.Aşırı sıkıcı ve bariz bir şekilde yorucuydu! Tabi benim hislerim bu filmin Oscar’a aday olmasını etkiledi mi? Elbette hayır.Gerçi yakın zamanda tekrar izleyip acaba neyi kaçırdım diye bakmayı düşünüyorum ya neyse.Gelelim daha güncel bir zamana, bu yıla.Konumuz Coen kardeşlerin yeni filmi.Coen Kardeşler’den bahsetmek gerekirse…Kesinlikle bir fanı olduğumu söylemem bu ikilinin.Hatta bana kalırsa izleyicileri bu adamların filmlerini anlamıyor, ama anlıyormuş gibi yapıyor.Ya da fazla miktarda var olan absürdlük onlara komik geliyor ve onlar da Coenler’i ilah ilan ediyor.The Big Lebowski ve Fargo‘yu izlemediğim için çok yorum yapmak istemesem de yakın zamandaki Coen filmlerine bakınca pek de iç açıcı şeyler düşündüğümü söyleyemem.

A Serious Man, Yahudi bir üniversite hocasının etrafında dönüyor.Karısı tarafından başka bir adamla aldatılan Larry Gopnik okulda da kendisinden not koparmak için rüşvet veren bir öğrenciyle baş etmeye çalışıyor.Buraya kadar bir sorun yok gibi gözükse de sorunlu bir erkek kardeş, ne olduğunu anlayamadığım çocuklarla beraber filmde ilerleyen bir konu ya da olay yok! Hepsi bu.Daha fazlası yok.Ne politik bir hiciv, ne bir toplum eleştirisi.Hiçbir şey! Ve bu film Oscar’a En İyi Film dalında aday.Çıldırmamak işten değil.

Tüm bu zeka örneği senaryonun arkasında Joel Coen ve Ethan Coen isimlerini görmek ise beni pek şaşırtmadı doğrusu.No Country For Old Men‘de Javier Bardem dışında pek de birşey bulamadığım düşünülürse A Serious Man‘i beğenmem de pek mümkün olmuyor bittabi.Burn After Reading‘i izlerkenki surat ifademden bahsetmiyorum bile.

Senaryoyu yazan Coenler, A Serious Man‘in yönetmen koltuğunda oturan isimler ayrıca.Ne yorum yapsam, hayranlarını kırmadan ne söylesem bilemiyorum.Ama beğenmedim ben bu filmi.Açık ve net.Bu sene The White Ribbon‘dan sonra sinirlerimi bozan ikinci film oldu.Aslında ilk yarım saatin sonunda filmi bırakmak istedim.Belki ilerleyen dakikalarda iyi birşeyle karşılaşırım diyerek kapatmadım.Filmin birden biten final sahnesini bilseydim(ki birden bitmek diye bile tanımlanamaz) belki o kadar da sabretmezdim.

Bu filmdeki performansıyla Altın Küre’ye aday olan Michael Stuhlbarg için ise pek bir sözüm yok.O kadar da özel bir performans sergilediği söylenemez.Sıradan bir komedi filminden sıradan bir oyuncu gibiydi bana kalırsa.Ki bu film komedi bile değil! Her zaman rahatsız edici bir tipe sahip olduğunu düşündüğüm Richard Kind, TV izleyicisinin yakından tanıdığı Fred Melamed ve beyazperdedeki ilk performansıyla Sari Lennick, A Serious Man‘in önde gelen isimleri.

En İyi Film ve En İyi Özgün Senaryo dallarında Oscar’a aday olan A Serious Man için lafı fazla uzatmanın gereği yok.Beğenmediğim filmler için pek de yorum yapamıyorum açıkçası.Sadece yakında benim dağıtacağım ödüllerde kesinlikle kendine yer bulamayacağını eklemek istiyorum.

[C-]

Oscar Karnesi
En İyi Film
En İyi Özgün Senaryo

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Özkan

    Yaşayın valla! Az bile yazmışsınız. Bütün bir film boyunca birşeyler olacak diye bekledim. Film bitince nasıl yani bu film bittimi şimdi diyeceğinizden eminim. Vakit kaybı..Hem de Oscar adayı. Bu film Invictus tan daha mı iyi.

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.