Precious: Based on the Novel Push by Sapphire

Precious: Based on the Novel Push by Sapphire

Bu senenin Oscar yarışını takip ederken En İyi Film dalındaki 10 adayı izleme işi beni oldukça gerdi doğrusu.Yaklaşık 10 aydır 82. Akademi Ödülleri için tahmin yaptığımdan dolayı kendimi aday olan tüm filmleri izleme sorumluluğunda hissediyorum.O yüzden kaçırdığım her aday bende ekstra stres yaratıyor, çünkü o aday hakkında ne söyleyebileceğimi tam olarak bilmiyorum.Ama en azından En İyi Film adayı 10 yapımı da izlemiş durumdayım.The Hurt Locker ile başlayan bu 10 filmi de izleme mevzusu Inglourious Basterds, Avatar, Up In The Air ve Up‘la devam etti.Geçtiğimiz haftalarda da An Education, A Serious Man, The Blind Side ve District 9‘ı izleme şansı elde ettim.İzledikçe kendi fikirlerimde oluştu tabi.Akademi’yle fikirlerimizin özellikle A Serious Man, The Hurt Locker ve The Blind Side konusunda hiç uyuşmadığını fark ettim.Tabi Up In The Air, Inglourious Basterds gibi birkaç filmin bu listede oluşu da bana ayrı bir haz verdi, orası ayrı.Ve şimdi 10 ay öncesinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu için yaptığım ilk tahminlerde birinci olan Mo’Nique‘in rol aldığı, izlediğim son En İyi Film adayı Precious‘dayız.

Precious 16 yaşında ikinci kez üvey babası tarafından tecavüz edilerek hamile kalan bir kızın hikayesini aktarıyor beyazperdeye.Hamileliği sebebiyle okuldan atılan Precious adındaki kızımız daha sonra alternatif bir okula kaydolarak bir yerde Amerikan rüyasını hatırlatan bir hayata doğru yol alıyor.Tabi tam olarak da Amerikan rüyası diyerek Precious‘ı bu senenin bir başka Amerikan rüyası filmi The Blind Side‘la mukayese etmek istemem.Çünkü hiç mi hiç alakaları yok.

Sapphire‘ın romanından Geoffrey Fletcher tarafından uyarlanan senaryo Oscar’a En İyi Uyarlama Senaryo dalında aday.Irkçılıktan fazlaca bahsetmesiyle ilgili birkaç eleştiri okumuştum filmle ilgili.Ama açıkçası o kadar da abartılacak bir durum yok.Evet, hikaye aslında siyah bir kızın üzerinden ilerliyor ve birkaç beyaz-siyah anı da mevcut.Ancak ırkçılıktan çok, ahlaki değerleri gözünüze sokan bir film Precious.Eleştiri olmadan herşeyi sebepleri ve sonuçlarıyla açıklıyor.”Evet bu oldu, ama bunun yüzünden.” diyerek hepsine bir açıklık getiriyor.Olaya objektif bakıp olanı biteni tüm çıplaklığıyla sunuyor.Toplumdaki sorunları anlatan filmler gibi bu ak bu kara demiyor.

Yönetmen Lee Daniels ikinci yönetmenlik denemesinde kesinlikle şeytanın bacağını kırmış.Bundan sonra çok daha fazla saygı duyulan bir yönetmen olacağı kesin.Oscar’a aday olmuş olması kimileri tarafından eleştirilse de Daniels kesinlikle harika bir iş çıkarmış.Özellikle filmin kurgusu fazlasıyla hoşuma gitti.Oscar’a aday olduğu En İyi Kurgu dalında ödülü almasını isterdim doğrusu.

Ancak şu da bir gerçek ki Precious‘ı Precious yapan harikulade oyuncuları.Yılın en harika iki bayan performansını Precious‘da izlemeniz mümkün.Birincisi başroldeki Gabourey Sidibe.En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar’a aday olan ve ilk beyazperde deneyimiyle tarif edilemez bir başarı elde eden Sidibe o kadar harika, o kadar içten ki filmi izlerken onu sevmemek, ona acımamak mümkün değil.İkincisi ise 10 ay öncesinden En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalını kilitleyen Mo’Nique.Filmin başlarında belki performansının ne kadar iyi olduğunu anlayamıyorsunuz.Ama özellikle filmin finalindeki döktürüşünü şiddetle izlemenizi öneririm.Geçen senenin Viola Davis‘i gibi, perdede gözüktüğü o kısa süre içerisinde herkesi etkisi altına almayı başarıyor.Eğer bu sene biri Oscar’ı cidden hak ediyorsa, o da Mo’Nique‘dir.Ne Up In The Air‘ın ikinci sınıf genç yıldızı Anna Kendrick, ne de çok sevmeme rağmen sadece isminden dolayı aday olan Penelope Cruz.

Precious‘ın kadrosu bu kadarla sınırlı değil.Filmin süprizi olarak nitelendirdiğim Paula Patton‘ın performansı dikkate değer.Beni resmen şaşkına çeviren Mariah Carey‘nin gözyaşlarının gerçekçiliği ise yine yılın dikkate değer anlarından.Ağırlıklı bir rolü olmasa da yarattığı doğal portreyle genel tabloyu bozmayan Sherri Shepherd ve filmin “Feel good man”i Lenny Kravitz.

Precious bu ay içerisinde sinemalarda gösterime girecek ve büyük ihtimalle de çok fazla seyirci toplayamayacak.Benim önerim film sinemaları terk etmeden hemen izlemeniz.Yılın en harika performanslarından ikisine şahit olacaksınız.Pişman olmazsınız, emin olun.

[A-]

Oscar Karnesi
En İyi Film
En İyi Yönetmen
En İyi Kadın Oyuncu (Gabourey Sidibe)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Mo’Nique)
En İyi Uyarlama Senaryo
En İyi Kurgu

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. kimbuadam

    performanslara sözüm yok yok, filme ve yönetmene var. açıkçası daha iyi bi film beklerdim, bana sıradan bir film gibi geldi. daha önce de burada yorum bıraktım sanırım, kadın hakları ve siyahlardan kazanan, beyaz erkek tarafından ezildiğini düşünen belki de eziliyordur cidden, gerçi filmde böyle bir hijaye yok, buna klarşı bir anlayış geliştirilen ve bu anlyaşıtan nemalanan bir film precious. lee daniels’ın nesi adaylık aldı onu da çözemedim. adaylığı konusunda bafta ve altın küreden yanayım, aday olamamıştı bu iki ödüle biliyorsun. sadece filmi siyahlara acındıracak şekilde çekmediği için adama minnetarım, öyle olsaydı bambaşka bir eziyet olurdu. festivalde izledim, bi gün önce an education vardı, bayılmıştım. precious tam bi hayal kırıklığı oldu, açıkçası acayip sıkıldım, ortalama bi filmdi diyorum ben. sonunu ben de beğendim. mo’nique o sahnede çok iyiydi, kurgusu da iyiydi filmin ama senaryosunu da desteklemiyorum. yani 6 adaylığının 3’üne itirazım var, en iyi yardımcı kadını da vera farmiga alsın istiyorum ama moniqe alırsa da sorun değil, ama sadece ödülü alsın, konuşmasın, ağlamasın, sahnede rol kesmesin. mide bulandırıcı birşey çünkü

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.