Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

Benden sıkı bir 2010 Oscar tahmini dosyası beklediğinizin farkındayım.Merak etmeyin yazmaya başladım.Mayıs ayının ilk haftaları içerisinde de yayınlayacağım.O zamana kadar ise okuldaki vizelerimden vakit bulabildiğimce de En İyi Film Oscar’ı almış filmleri izleyeceğim.Ki bu da ardından The Oscar Boy üzerinden o filmleri eleştireceğim anlamına geliyor.Aslında buna bir ay evvel başladım.Özellikle ilgimi çekenlerle başladım ki zevk alayım diye.Kramer vs Kramer dışında izlemiş olduğum En İyi Film ödüllüler ise Forrest Gump, Terms of Endearment ve Out of Africa oldu.Yakın zamandan Chicago, Slumdog Millionaire, Titanic gibi filmlerin de yorumlarını dediğim gibi vakit buldukça yazıp yayınlayacağım.Gelelim bu serimizin ilk durağına, Kramer vs. Kramer‘a…

1979 yapımı film En İyi Film dahil 5 Oscar’ı alarak şimdilerde sadece bir aile filmi diye yabana atabileceğimiz bir türün o zamanlar ne kadar da başarılı olabileceğinin canlı bir örneği.Tabi filmi “aile filmi” normlarına uydurmak o kadar da kolay sayılmaz.Kişilerin kendileriyle hesaplaşmalarının da olduğu dikkat çekici dramatik bir yanı da var.Ama özünde ne olursa olsun film bir babayı anlatıyor.Hem de kesinlikle olmak isteyebileceğim bir babayı.

Ted Kramer adlı karakter karısının bir gün evi aniden terk etmesiyle ne olduğunu şaşırıyor.Tam bir işkolik, kariyer bağımlısı olan Ted, oğlu Billy ile başbaşa kalınca ne olduğunu şaşırıyor.Bu yalnızlığını getirisiyle de Ted yeni baştan baba oluyor ve hayatının neredeyse tamamını değiştiriyor.Ta ki onu terk eden karısı Joanna birgün ortaya çıkıp, Billy’yi isteyene kadar…

Filmin yönetmeni ve romandan sinemaya uyarlayan senaristi Robert Benton, filmdeki iki çalışmasıyla da Oscar’a aday olup Oscar’ı almış.O yüzden diyecek pek bir söz yok.Özellikle kaleminin oldukça kuvvetli olduğunu söyleyebilirim.Hollywood filmlerinde kaskatı kesilip duygusallaşmaktan uzak bir tavır sergileyen ben bile Kramer vs. Kramer‘ı izlerken yelkenleri suya indirdim.Hatta Oscar’lı filmlere başlarken Kramer vs. Kramer‘ın ne kadar isabetli bir seçim olduğunu da defalarca dile getirdim.

Filmin kadrosundaki 4 önemli ismin de Oscar’a aday olup, ikisinin eve altın heykelcikle döndüğünü söylersem sanırım Kramer vs. Kramer‘ın başarısının arkasındaki asıl şeyi anlarsınız.Sinemanın yaşayan tanrıçası Meryl Streep‘in aldığı 2 Oscar’dan biri de bu filmle adresine ulaşmış.Filmde yer aldığı kısıtlı sahnelerde sunduğu o kendi denizinde boğulmuş anne profili o kadar etkileyici ki, her seferinde olduğu gibi bu sefer de Streep‘e inanıyorsunuz.Ted Kramer’ı canlandıran Dustin Hoffman ise muhteşem ötesi! Bir kez daha saygı duydum ve önünde şapka çıkardım.Bir de karakter de hoşuma gidince, Hoffman‘ı beğenmemem imkansız oluyor tabi.Filmin aday ama ödülsüz iki isminden biri ise o zaman daha 8 yaşında olan Justin Henry.Hala Oscar’a aday olmuş en genç isim olma ünvanını koruyor.Filmi izlerken bu yaşta bu kadar yetenekli olunabileceğine inanamıyorsunuz.Bir diğer önemli isim ise 70’li yılların aranan aktrisi Jane Alexander.O da rolüyle Oscar’a aday olmuş.Kısacası filmin kadrosu şahane!

Özellikle müziğiyle de benden tam puan alan Kramer vs. Kramer‘ı kesinlikle izlemenizi öneriyorum.Bu bir klasik, bu bir başyapıt.İzlemeseniz olmaz.

[A]

Oscar Karnesi
*En İyi Film
*En İyi Yönetmen (Robert Benton)
*En İyi Erkek Oyuncu (Dustin Hoffman)
*En İyi Kadın Oyuncu (Meryl Streep)
*En İyi Uyarlama Senaryo (Robert Benton)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Justin Henry)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Jane Alexander)
En İyi Görüntü Yönetimi
En İyi Kurgu

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

2 Yorum

  1. kimbuadam

    bunun bir türk versiyonu vardı, cüneyt arkın oynuyordu. aynısıydı kramerlerin… ondan nefrt ederdim, kramerlerden de nefret ederim. dediğin gibi bir aile filmi, bugün olsa aynı beğeniyi toplayamaz diye düşünüyorum.

    Yanıt
  2. Geri İzleme: 83 yılın en iyileri « Oscar Boy

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.