How To Train Your Dragon

How To Train Your Dragon

Uzun zamandır film eleştirisi de yapamamıştım.Önce staj dönemi, sonra parmağım kırıldı onun alçısı derken sitede yazmaktan en çok zevk aldığım eleştirilerimden uzakta kaldım.O yüzden güncelliğini yitirmiş filmlerin eleştirilerini ancak şimdi yapabileceğim.Peki güncelliklerini yitirmiş olmaları benim için birşey fark ettirir mi? Elbette hayır!

Konuya yine animasyonlardan girmek gerekiyor, ama ben sürekli Wall-E ve Up gibi örnekleri övmekten fena halde yoruldum.Hatta bu iki örneğe ek olarak şimdi Toy Story 3‘yi de ekleyebiliriz.2010 yılının en başarılı ikinci animasyonu da How to Train Your Dragon oldu.Son zamanlarda animasyon konusunda zirveyi yer edinmiş olan Pixar stüdyolarına karşılık DreamWorks’ün bu kadar iş yapan bir projeyle çıkmış olması şaşırttı tabi.Son üç senedir zirve bir şekilde Pixar’ın oluyor.Yukarıda bahsettiğim üç önemli animasyon da ya Pixar’a ait, ya da Pixar ortaklığında çekilmiş animasyonlar zaten.How to Train Your Dragon ise DreamWorks’den çıkıp şaşırtıcı bir başarı elde etti.Film imdb’nin kıdemli Top 250 listesinde şu an 184. sırada.Yani rastgele bir başarıdan bahsetmiyoruz burada.

Filmin yönetmenleri animasyon işinin çok içinde olan isimler.Biri Lilo & Stitch, Mulan gibi iki klasiğin altında imzasını görebileceğiniz Dean DeBlois.Diğeri ise Beauty and the Beast, Aladdin, The Lion King ve aynı zamanda Mulan ile Lilo & Stitch gibi pek çok klasikte çalışmış olan Chris Sanders.Ama ikisinin de en önemli yönetmenlik denemesi How to Train Your Dragon oldu.Filmin kısa zamanda fark ettirmeden elde ettiği başarı ve tabi filmin hak ettiği ilgi kısa zamanda bu animasyonu en iyiler arasına taşıdı.Hatta Toy Story 3 olmasaydı filmin animasyon kategorisi için en ideal kazanan olduğunu söylemek de mümkün.

Cressida Cowell‘ın aynı adlı çocuk romanından uyarlanan film Sanders, DeBlois ve en son Flushed Away‘de ismini gördüğümüz William Davies tarafından kaleme alınmış.Senaryo için bir zayıflıktan bahsetmek pek mümkün değil.Hatta klişelerle alakası olsa bile, çoğu zaman şaşırtan bir yapısı mevcut.Çünkü daha önce eşi benzerine rastlanmamış ejderhalarla vikingleri bir araya getiren bir projeden bahsediyoruz burada.

Seslendirme kadrosu ise inanılmaz renkli.Jay Baruchel, Gerard Butler, America Ferrera, Jonah Hill, Kristen Wiig göze çarpan ilk isimler.Zaten animasyonların özellikle orjinal dillerinde izlenmesi konusunda inanılmaz ısrarcıyım.Bu filmde de Gerard Butler‘ın felaket aksanıyla can verdiği Stoick karakteri için altyazılı izlemenizi öneririm.

How to Train Your Dragon kuşkusuz bu yıl izlediğim en iyi filmlerden biri.Toy Story 3‘nin gölgesinde kalsa da çok başarılı bir animasyon.İzlerken zevk alacağınızın garantisini veriyor ve şiddetle tavsiye ediyorum.

[A-]

Oscar Karnesi
En İyi Özgün Müzik
En İyi Animasyon

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi yüksek lisansı için Imperial College'a başladı. Şimdi de University College London'da doktora yapıyor. Varı yoğu ödül sezonu. Evham ve düzen göbek adı. Çok konuşur, çok çalışır. Azıcık dili sivri. Mizah tutkunu. Gastronomik sevdaları için dağları delecek kadar gözü kara.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir