Animal Kingdom

Animal Kingdom

Genelde Hollywood yapımı haricindeki filmlerde fazla atıp tutmamaya çalışırım. İngiltere sineması da yine hakim olduğum bir alan sayılır ama Fransa, İspanya gibi ülkelerden film izlediğimde eleştiri yaparken bile genellemelerden kaçınmaya çalışırım. Şimdi konumuz yine benim alanımın oldukça dışında olan bir film olduğu için konuya nereden gireyim bilemedim. Avustralya yapımı Animal Kingdom iddialı olmasa da 83. Akademi Ödülleri için adı sıkça telaffuz edilen filmlerden biri. Özellikle filmde Jacki Weaver‘ın performansının çok iyi olduğunu söyleyen ve Oscar’a aday olmasını bekleyen bir topluluk söz konusu. Tabi şimdilik yarışın en sönük olduğu dalda, yani En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde neler olacağıyla ilgili bir yorum yapmak mümkün değil.

Animal Kingdom tam anlamıyla bir suç filmi. Kanlı bıçaklı, durmadan koşuşturmacalı bir aksiyon değil suç filmi. Annesinin ölümünden sonra tek başına kalan karakterimiz J, annesinin ailesinin yanına yerleşir. Ama annesinin ailesi öyle bir ailedir ki tüm kardeşler ve büyükannesi suçun göbeğinde yaşamını sürdürmektedir. Hatta en büyük kardeş polisler tarafından aranan bir suçludur. Gangster diyemesem de kabaca it kopuk ruhlu bir aile var karşımızda.

Filmin yönetmeni ve aynı zamanda senaristi David Michod pek tanıdığımız bir isim değil. Yönetmenliği konusunda inanılmaz bir başarıdan söz edemesem de bence Michod‘un kalemi oldukça güçlü. Filmin bitmeyen süprizleri ve özellikle bir sonraki sahnede ne olacağını bir türlü tahmin edememe durumunuz izleyiciyi Animal Kingdom‘a iyice bağlıyor. Final kısmı bu tür bir film için tahmin edilebilir sayılsa da çoğu izleyicinin şaşıracağı bir sona sahip. Ben özellikle filmin özgün senaryo dalında boy göstermesini gerçekten isterdim. Gerçi henüz Oscar yarışçılarını doğru düzgün izleyebilmiş değiliz ama epey başarılı geldi bana.

Kadroda ise her isim ayrı ayrı başarılı. Başroldeki James Frecheville karakterinin gerektirdiği kadar antipatik ve bir o kadar iyi. Dikkat çeken isimlerden biri Guy Pearce ki zaten filmde gözünüze tanıdık gelecek tek oyuncu da o. Jacki Weaver ise rolünde inanılmaz başarılı. Yılın en iyisi olacak kadar gözüme çarpmasa da bence bir yerlerde adaylar arasında yer alacağı kesin gibi bu ödül sezonunda. J’in dayıları rolündeki Joel Edgerton, Sullivan Stapleton, Luke Ford ve Ben Mendelsohn filmin başarılı castinginin bir parçası gibi. Özellikle içlerinden daha fazla role sahip olan Ben Mendelsohn‘a dikkat diyorum. The New World, Knowing, Australia gibi Hollywood yapımı filmlerden de tanımanız mümkün kendisini.

Bence Animal Kingdom oldukça başarılı bir film. Avustralya sineması hakkında en ufak bir fikrim yok ama ben bu filmi oldukça beğendim. Özellikle kadrosu ve senaryosu için güzel şeyler söyleyebilirim. Tek sorun bir yerden sonra filmin gereğinden fazla uzunmuş hissine kapılmanız ve bunun yarattığı kopukluk. “Gözünüzü kırpmadan izleyeceğiniz bir film” tanımına da uymadığında bu sorun teşkil edebiliyor. Yine de tavsiye ederim.

[B]

Oscar Karnesi
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Jacki Weaver)

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir