The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

Bu sene En İyi Kadın Oyuncu dalında inanılmaz bir yarış olacak bilmem haberiniz var mı. Üstelik aday adaylarının hepsi birbirinden yetenekli ve ünlü isimler. Aralarından nasıl bir tercih yapılacak da 5 aday seçilecek çok merak ediyorum. Hadi ondan geçtim bu 5 isim arasından kime ödülü verecekler asıl. Şu an yarışı önde götüren isimler Annette Bening (The Kids Are All Right) ve Natalie Portman (Black Swan). Annette; çünkü bugüne kadar 3 kere Oscar’a aday oldu ve hiç ödül alamadı. Adaylıklarından 2 tanesini Hilary Swank‘e kaybetti ki Swank bu sene Conviction‘daki rolüyle yine yarışta olan isimlerden. The Kids Are All Right‘taki performansı kariyerinin en iyilerinden biri olarak gösteriliyor. Ayrıca sırasının geldiği de bariz bir gerçek. Natalie; çünkü Hollywood bu kızı çok seviyor. Bugüne kadar sadece bir kere Closer‘daki rolüyle aday oldu. Ama her filminde çok başarılıydı ve hepsi de apayrı klasikler oldu. V For Vendetta, Leon, My Blueberry Nights… Eleştirmenlerin Black Swan‘deki performansı için yaptığı yorum ise aşırı iddialı: “Natalie‘ye ödül vermemek büyük bir aptallık olur!”. Tabi iş buraya gelince insan iki favori aktrisini kıyaslamak zorunda kalıyor. Sektörün başarılı veteranlarından Annette Bening mi yoksa genç yaşına rağmen pek çok başyapıta imza atmış Natalie Portman mı? Ayrıca bu dalda görmeyi beklediğimiz isimler arasında Jennifer Lawrence (Winter’s Bone), Lesley Manville (Another Year), Nicole Kidman (Rabbit Hole), Michelle Williams (Blue Valentine) ve Julianne Moore (The Kids Are All Right) da var. Yarışın sadece iki isim arasında geçeceği ise çok açık ve net.

The Kids Are All Right lezbiyen bir çiftin başkasının spermleriyle yaptıkları çocuklarının spermin sahibiyle tanışmasını anlatıyor diyebiliriz. Film kesinlikle beklenenden çok daha farklı birşey sunuyor. Ne çocukların babalarını bulması sonra duygu buhranı yaşıyoruz, ne de hikayenin beklenmedik ilişkilerinin bir sonuca bağlandığını görüyoruz. Çoğu şey bizi şaşırtmıyor. Hatta lezbiyen çifte de gözünüz alışınca kendinizi normal bir Amerikan bağımsız komedisinde buluyorsunuz.

Filmin hem senaryosunu yazan hem de yöneten Lisa Cholodenko, hikayeyi kaleme alırken Stuart Blumberg‘den yardım almış. Blumberg ise The Girl Next Door, Keeping the Faith gibi romantik komedileriyle tanınan bir isim. Daha önce birkaç dizi haricinde tam anlamıyla beyazperdede boy göstermeyen Cholodenko‘nun Laurel Canyon‘dan beri ilk ciddi işi diyebiliriz. Kendisi de bir lezbiyen olan yönetmenin şimdiden yönetmen kategorisi için adı anılmakta. Ama bu seneki yönetmen bolluğundan kendine yer bulabilir mi merak konusu.

The Kids Are All Right senaryosundan çok oyuncularının performansları üzerine kurulmuş bir film. Başroldeki Annette Bening o kadar iyi ki onunla beraber gülüyor, onunla beraber hüzünleniyorsunuz. Sizi filmin içine öyle bir çekiyor ki olanları yargılamak ya da eleştirmek yerine sadece Bening‘i izlemenin keyfiyle meşgul oluyorsunuz. Julianne Moore filmin iki numaralı lezbiyeni. Ama kariyerinde çok daha iyilerini izlediğimizden ötürü ben Moore‘un performansını biraz zayıf buldum. Ya da Annette Bening‘in yanında izlemeye fırsat bulamadım, bilemiyorum. Bana göre filmin Oscar’a aday olması gereken bir diğer ismi Mark Ruffalo. Zaten her zaman beğenerek izlediğim aktörün bu filmdeki performansı kesinlikle adaylığı hak ediyor. Ve gelelim gençlere… Hala Alice in Wonderland‘i izlemiş değilim, ama Mia Wasikowska‘nın bu filmdeki performansını hakikaten beğendim. Özellikle finalde tek bir bakışla gözlerimizi dolduruyor. Pek öne çıkmasa da filmin kilit karakterlerinden birine can vermiş bana kalırsa. Gençlik filmlerinden tanıyabileceğiniz Josh Hutcherson ve ünlü senarist David Mamet‘nin kızı Zosia Mamet dikkat etmeniz gereken diğer isimler. Hepsinin de ayrı ayrı başarılı olduğunu söylemek mümkün.

Bence The Kids Are All Right bu yılın kesinlikle izlenmesi gereken filmlerinden biri. Ama öyle büyük bir başarı beklemeyin ya da filme aşık olma beklentisi içerisine girmeyin. En azından büyük ihtimalle Annette Bening‘e gidecek olan Oscar’ın hatrı için öneririm.

[B-]

Oscar Karnesi
En İyi Film
En İyi Kadın Oyuncu (Annette Bening)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mark Ruffalo)
En İyi Özgün Senaryo

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir