Out of Africa

Out of Africa

Daha önce sizlere The Oscar Boy sayfalarında bugüne kadar En İyi Film Oscar’ı almış filmleri yorumlayacağımı söylemiştim. Kramer vs. Kramer, Terms of Endearment ve Forrest Gump‘dan sonra sıra Out of Africa‘ya geldi. Sırada Schindler’s List, West Side Story, Amadeus, One Flew over the Cuckoo’s Nest, Midnight Cowboy, The Sound of Music ve My Fair Lady var. Hepsine yavaş yavaş geleceğim tabiki de. Ama biz asıl konumuza yani 1985 yapımı 7 Oscarlı Out of Africa‘ya gelelim.

Meryl Streep‘in ne kadar harika bir aktris olduğunu her yerde okuyoruz duyuyoruz. Zannediyorum ki bunu tekrarlamama gerek yok. Son 10 yıl içerisinde bile birbirinden harika performanslarla (Adaptation, The Hours, Angels in America, The Devil Wears Prada, Doubt, Julie & Julia) hala da bitmediğini kanıtladı. 16 kere Oscar’a aday olmuş, 2 tanesini evine götürmüş insan üstü bir aktrisden bahsediyoruz burada. Kimilerine göre çok yapmacık, kimilerine göre aşırı mimik kullanan bir oyuncu olsa da bu Streep‘in harika bir kariyeri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Out of Africa belki de Türkiye’de The Bridges of Madison County‘den sonra en çok bilinen Meryl Streep filmi. Konusuyla, oyuncularıyla ve tabi eşsiz Afrika manzarasıyla özel ve iyi bir film…

Film Danimarkalı bir baronesin Kenya’ya yerleştikten sonra yaşadıklarını anlatıyor. İçerisinde bolca mücadele, bolca aşk, bolca acı olan Kenya’nın pastoral güzelliklerini arka planına konduran hoş bir hikaye. Birkaç materyalin bir araya getirilmesiyle kaleme alınmış Out of Africa, Kurt Luedtke tarafından. Kariyerinin zirvesini de bu filmle yaşayıp Oscar’ını da almış. 18 yılda sadece 3 senaryoya imza attığından dolayı Luedtke için diyecek pek birşey yok. Sadece insanın ruhunu okşayan hoş bir iş çıkardığını söyleyebilirim. Şiddetli aşk sahneleri ya da bir türlü kavuşamayan bir çift yok karşımızda. İki zıt karakter, türlü uyuşmazlıklar var. Ama tüm bu sadelik içerisinde öyle bir duygu yoğunluğu var ki film kalbe dokunmakta zorluk çekmiyor.

Filmin yönetmeni ise 2 yıl önce kaybettiğimiz Tootsie, The Firm, They Shoot Horses Don’t They? gibi pek çok klasiğe imza atmış olan Sydney Pollack. Bugüne kadar toplamda 7 kere aday olduğu Oscar’ı ise Out of Africa sayesinde kazandı. Hem de 2 dalda, En İyi Yönetmen ve En İyi Film. Bana kalırsa Out of Africa‘da Pollack kariyerinin zirve noktasını yaşamış. Zaten filmin kazandığı başarılara baktığınızda da bunu fark etmek mümkün. Üstelik Sydney Pollack kimdir diye sorduğunuzda insanların genelde aklına gelen ilk film Out of Africa. Tabi bu iyi değil popüler bir film olduğunu gösterir ama iyi olduğunu da ben garanti edebilirim.

Kadroda ise 3 isme dikkat çekmek lazım. Yine delice bir diksiyon çalışmasıyla 16 adaylığından bir tanesini alan Meryl Streep başrolde. Aşık olduğu özgür adam Denys rolünde ise Robert Redford‘u izliyoruz. Redford‘un kariyerine fazla aşina olmadığımdan pek yorum yapamıyorum, ama çok beğendiğim bir oyuncu olmadığı için bu filmde de ekstrem bir rol yeteneği görmedim. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde aday olan Klaus Maria Brandauer de dikkat çekilmesi gereken bir başka isim. Açıkçası onun adaylığı da beni biraz şaşırtmadı değil. Aldığı adaylığı filmin rüzgarına ve o seneki yardımcı erkek oyuncu performanslarının yetersizliğine bağlayabiliyorum ancak.

Out of Africa bulunduğu senenin En İyi Film’i olabilir belki ama tıpkı Forrest Gump gibi ancak kendi zamanında en iyiler arasında yer alabilecek bir film. Yine de sırf baş döndürücü Kenya görüntüleri için filmi izlemenizi öneririm. Ve tabi beyazperdenin ünlü karakter aşklarından birini izlemeniz için…

[B]

Oscar Karnesi
*En İyi Film
*En İyi Yönetmen
En İyi Kadın Oyuncu (Meryl Streep)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Klaus Maria Brandauer)
*En İyi Uyarlama Senaryo
*En İyi Görüntü Yönetimi
En İyi Kurgu
*En İyi Sanat Yönetimi
En İyi Kostüm Tasarımı
*En İyi Ses
*En İyi Özgün Müzik

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 Yorum

  1. Geri İzleme: 83 yılın en iyileri « Oscar Boy

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.