Spread

Spread

Hollywood’un ünlü ama bir o kadar da kötü oyuncuları dediğimizde aklınıza kimler geliyor? Mesela Keanu Reeves. Her filminde aynı karakterin alter egolarını canlandırıyormuş gibi hissetmiyor musunuz siz de? Ya da Bruce Willis… Bir insanın kariyerinin tamamı mı rezalet filmlerle dolu olmasına rağmen böylesine ünlü olur? Richard Gere‘i de es geçmemek lazım. Arada güzel projelerde yer aldığı doğru ama rol yeteneği denilen şey kesinlikle onda yok. Bayanları düşününce ilk aklıma gelen isim ise Jessica Alba. Kariyerinde elle tutulur bir tane film yok! Düşünsenize kadının en ünlü filmi Fantastic Four. Vasat denilebilecek bir çizgi roman uyarlaması kariyerinin en iyisiyse gerisine bakmaya ne gerek var? Ve tabi bu listenin başını çekmesi mümkün olan Ashton Kutcher. Bence hayatı boyunca yaptığı en doğru iş That ’70s Show dizisi. Başka da birşey yok. Imdb’ye baktığınızda en bilindik 4 projesi arasında Just Married ve Dude, Where’s My Car? görüyorsunuz. Bir insanın kariyeri daha ne kadar kötü olabilir sorarım size. İşin ilginci Kutcher herhangi body yapan bir Amerikan gencinden daha yakışıklı filan değil. Emin olun Abercrombie & Fitch deneme çekimlerinde ondan çok daha yetenekli binlerce insan bulabilirsiniz. En azından “Bu adam hangi ağacın odunu?” diye düşündürtmez. Ve Ashton Kutcher‘ın son rezaleti, bana sinemada zorla izletilen Spread‘a gelelim şimdi…

Spread kadınların ve tabi seksin adeta kitabını yazmış genç bir çapkını anlatıyor. Karakterimiz Nikki cebinde beş kuruşu dahi olmayan ama belden aşağısındaki yetenekleri sebebiyle zengin kadınları baştan çıkaran bir adam. Tabi senaryonun işlenişi o kadar sıkıcı ve o kadar klişe ki insana hayatının en uzun 100 dakikasını yaşatıyor film! Senaryoyu Jason Dean Hall kaleme almış. Hiç tanımadığımız, yeni bir isim kendisi. Ve şimdiden söyleyeyim, derhal yeni atıldığı bu sektörü terk etmesi lazım! Ya da senaryo yazmayı bırakıp kamera arkasındaki başka işlere bulaşsın. Belki en azından orada başarılı olur. Çünkü daha ilk dakikadan filmin sonunda ne olacağını söyleyebiliyor, sahnelerdeki espri ihtimallerini bile tahmin edebiliyorsunuz. Klişelikte bu kadar sınırlarda oynayan bir film izlememiş olabilirim.

Filmin yönetmeni David Mackenzie‘yi belki aranızda tanıyanlarınız vardır. Kendisi genelde bol seks temalı filmler çekmeyi seven, sıradan ve başarısız bir yönetmen. Young Adam ve Hallam Foe gibi kendi çapında ünlü filmlere imza atmışlığı var, ama onların da hali ortada. Spread ise sanırım bugüne kadar çektiği en en en kötü film! Eğer 2009’da yılın en kötüsü benim için All About Steve‘se, 2010 için de Spread diyebilirim.

Kadro ise B ve C listesindeki ünlü isimlerle dolu. Ashton Kutcher tüm iticiliğiyle kadronun başını çekiyor. Belki daha sempatik bir adam oynasaydı bu film güzel olabilirdi diye düşünmeden edemiyorum. Geri kalan ise oradan buradan tanıdığımız isimlerle dolu. Hung izleyicisinin yakından tanıdığı Anne Heche filmdeki cesur sahnelerin kahramanlarından biri. Vanity Fair çekimlerinden tanıdığım Margarita Levieva kendine has güzelliğiyle filme renk katan ünlülerden biri. Gossip Girl‘ün Carter Baizen’ı Sebastian Stan filmin en absürd karakterlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Güya normal bir arkadaş yaptırılmaya çalışılmış baş karaktere, ama o da o kadar sığ ve içi boş bir karakter olmuş ki “Bu ne ya?” demeden edemiyorsunuz. Ve kısaca Eric Balfour performansı izliyoruz bir de. Başka birşey yok.

Spread açık ara bu yılın en kötü filmi. Hele sinemada izlemeyi düşünüyorsanız tam anlamıyla bir vakit kaybı. Ben arkadaşımın zoruyla 100 dakika boyunca sabır taşına döndüm. Berbat!

[F]

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi yüksek lisansı için Imperial College'a başladı. Şimdi de University College London'da doktora yapıyor. Varı yoğu ödül sezonu. Evham ve düzen göbek adı. Çok konuşur, çok çalışır. Azıcık dili sivri. Mizah tutkunu. Gastronomik sevdaları için dağları delecek kadar gözü kara.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir