Megamind

Megamind

Olası Oscar adaylarını izlemeye çalıştığım son günlerde 14 animasyon finalistinden sadece 6 tanesini izleyebildim. Hala olası adaylardan Tangled ve The Illusionist‘i izleme şansı elde edebilmiş değilim ne yazık ki. Ama izlediklerim hakkında şöyle kısaca konuşabilirim isterseniz. Öncelikle ödülü kesinlikle alacak olan Toy Story 3 ile başlamak gerek söze. Ben de Toy Story 3‘nin yaratıcılığından ve izleyenlerin çoğunluğu gibi özellikle finalinden inanılmaz derecede etkilendim. İnsanı gözyaşlarına boğma amacı güden hoş bir sonu vardı ve filmi belki de yılın animasyonu haline getiren yegane sebep son 20 dakikasıydı. Yoksa filmin klasik bir animasyon gibi oradan oraya koşuşturmacadan başka yaptığı birşey yok. Yaratıcılık yok mu? Var. Ama Wall-E ya da Up ile kıyaslayınca çok da değil. How to Train Your Dragon kesinlikle Toy Story 3‘yi yerinden edebilecek animasyondu. Ama tüm sezon boyunca verilen ödüllere bakınca bunun mümkün olmadığını gördük. Legend of the Guardians ise adeta görmezden gelindi. Despicable Me bile ondan daha çok adaylık aldı ki bana göre Despicable Me çok da özel bir animasyon değildi. Ve tabi Shrek Forever After. Senelerdir aynı malzeme üzerinden filmler çektiler ve sonunda malzemeleri tükendi. İyi ki de tükendi diyorum çünkü devam filmleri gittikçe kaliteyi düşürüp cepten yemeye başlamıştı. Tadında bitti diyemesek de bitti işte. Ve şimdi de Megamind… Sırf seslendirme kadrosu için izlenmesi gereken animasyon.

Megamind tıpkı bu seneki Despicable Me gibi kötülük amaçlayan bir karakter üzerine yoğunlaşıyor. Megamind adındaki karakterimiz çocukluğundan beri Metro Man ile rekabet etmektedir. İyilik timsali Metro Man hep onu yenmektedir. Bir gün Megamind‘ın şansı yaver gider ve Metro Man’i yok eder. Ama şimdi asıl soru bundan sonra kiminle savaşacağıdır.

İlk senaryolarıyla karşımızda olan Alan J. Schoolcraft ve Brent Simons kaleme almış Megamind‘ı. Ama şunu söylemeliyim ki senaryo hakikaten vasat. Filmi kurtarmak için harikulade bir seslendirme kadrosu bir araya getirilmiş. Yoksa böyle bir animasyonu bu kadar ilginç kılamazsınız. Çünkü ne yaparsanız yapın sıradan. Bir süre sonra sıradan bir komedi filmi izliyormuş gibi hissetmeye başlıyorsunuz. Bu yılın animasyon listelerinde görünmemesini sebebi çıktı ortaya.Yönetmen ise daha önce Madagascar ve Madagascar 2‘yi çeken Tom McGrath‘den başkası değil. Madagascar filmlerinin de animasyon tarihinde bir çığır açmadığını göz önüne alırsak söyleyecek pek de birşey yok zannediyorum.

Filmi ilginç kılıyor dediğim seslendirme kadrosu ise birbirinden şahane isimlere sahip: Will Ferrell, Brad Pitt, Tina Fey ve Jonah Hill. Özellikle Tina Fey‘e ayrı bir ilgim olduğundan onun karakterini izlemek iyi geldi. 30 Rock için “Bugüne kadar izlediğim en iyi komedi dizisi olabilir.” yorumları yaptığımı da eklemek isterim. Aslında sitede Oscar sonrası o uzun 9 aylık durgun dönemde TV dünyasına el atabiliriz. Çünkü gereğinden fazla dizi takip ediyorum ve bir şekilde o piyasaya da hakim oldum galiba. Özellikle komedi dizileri konusunda bilgim bol. Will Ferrell her ne kadar normalde antipatik bir adam olsa da filmdeki karakterine cuk oturmuş. Brad Pitt‘in sesini ise kısaca dinleyebilmemiz can sıkıcı olmuş. Bilemiyorum. Ben seslendirme kadrosunu fazlasıyla başarılı buldum. Aslına bakarsanız senaryosunu tutmadığım animasyonların çoğunda seslendirmeyi değerlendirme içerisine alıp bir yerlerden puan vermeye çalışmam gibi bir durum da var.

Lafı fazla uzatmadan, uzatamadan, Megamind‘ı hoş vakit geçirmek için izleyebilirsiniz diyorum. Ama animasyon izlemeyi seviyorsanız ve biraz olsun bilginiz varsa Megamind sizi tatmin etmeyecektir.

[B-]

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.