Pitch Perfect

pitch_perfectGeçtiğimiz yıl en çok tartışılan filmlerden biriydi Bridesmaids. Filmin espri anlayışını beğenmeyen, oyunculuklarının abartıldığını düşünen, yıl sonundaki listelerde yer almaması gerektiğine inanan pek çok izleyici mevcuttu. Ben büyük bir Saturday Night Live sevdalısı olarak Kristen Wiig ile Maya Rudolph’ın yer aldığı bir şeyi beğenmemezlik etmeyeceğimi biliyordum zaten. Kaldı ki Bridesmaids son yılların en iyi komedilerinden biriydi. Melissa McCarthy ve Rose Byrne’ün oyunculukları keyif veriyordu. Filmin gözden kaçırılan yıldızlarından biri ise Rebel Wilson’dı hiç şüphesiz. Wiig’in ev arkadaşının garipliklerle dolu kız kardeşi olarak hafızalarımıza kazındı. Bu sene kendisini Glee’nin acapella versiyonu olarak yorumlanabilecek, tabi bir de hikayeyi üniversiteye taşımışlar, Pitch Perfect’de izliyoruz. Tamamen kızların başını çektiği bir kadroda parlayan Wilson, uzunca bir süre komedi filmlerinin vazgeçilmez yıldızı olmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Pitch Perfect, Bridesmaids’in ishalini alıp kusmuğa çeviren müzikli, eğlenceli, fazlasıyla komik bir film olmuş. Hikaye Los Angeles’a gidip DJ olmak isteyen ama üniversitede profesörlük yapmakta olan babası sebebiyle önce eğitimini tamamlamak zorunda kalan Beca adında asi, çok da sosyal olmayan, farklı bir kızı merkezine oturtmuş. Ne yazık ki Beca’nın filmin asıl mevzusu olan acapella müziğe dahil oluşu fazlasıyla ucuz bir şekilde yazılmış. Hatta Beca ile babası arasındaki o “Eğer çaba sarf ettiğini görürsem, seni Los Angeles’a ben göndereceğim.” konuşması yılın en kötü sahnelerinden biri olabilir.

30 Rock’da yazar olarak çalışan Kay Cannon’ın fazlasıyla vurucu esprilere sahip hikayesi dramatik anlamda çuvallasa da istediği kahkahayı seyirciden almayı başarıyor. Televizyon çıkışlı olduğunu çok kolay anladığınız Jason Moore tarafından yönetilmiş filmin, Glee’ye attığı “Burası cinsel kimliklerinizi keşfettiğiniz yer değil.” taşı da izlenmeye değer. Kimi anlarında Pitch Perfect’in bayağılaştığı ve berbat oyuncu seçimleri sebebiyle seyirciden uzaklaştığı söylenebilse de bu işi yaparken keyif aldığı belli olan kadroyla sıkıntısız 120 dakika geçiriyorsunuz.

Anna Kendrick’in bu kadar iyi bir sesi olduğunu düşünmemiştim. “Titanium” şarkısını söylediği sahnede şaşırdım diyebilirim. Kendrick’e Twilight’daki ilk çıkışından beri mesafeli davransam da iyi işlerde yer alabilmeyi başarması hoşuma gidiyor. Up in the Air, 50/50, End of Watch… Bu kadar yeni bir kariyer için fazlasıyla doğru seçimler. Tabi filmin kahkaha makinesi Rebel Wilson. Doğaçlama yaptığını anladığınız dakikalarda o kahkahalar ufak çaplı gülme krizlerine dönüşüyor. Sıradışı ama özgün olmayan karakterler arasında Wilson olmasa büyük ihtimalle Pitch Perfect pek konuşulmazdı. Filmdeki en berbat isim ise hiç şüphesiz Skylar Astin. Sadece sesi güzel olduğu için kadroya alınmış yeteneksiz, itici ve kesinlikle esas çocuk olmayı hak etmeyen bir tip. Var olduğu her sahnenin çabucak geçmesini diledim. Sanırım bazı insanlar ne yapsalar beyazperdeye yakışamıyorlar. Bu kadar mı? Tabiki de hayır. Yeni ve farklı bir yüz olarak Ben Platt, Hairspray’den hatırlayacağınız Brittany Snow, Glee’deki Rachel’ı hatırlatan karakteriyle Anna Camp, kötü oyunculuğun sözlük karşılığı Alexis Klapp, en az Rebel Wilson kadar güldüren Hana Mae Lee, sıkıştırılmış Jack Black klasörü Adam DeVine akılda kalan diğer oyuncular.

Pitch Perfect komik bir film mi? Evet. Hatta bu yılın en çok güldüren işlerinden biri olabilir. 21 Jump Street ve The Five-Year Engagement ile beraber benim için yılın en iyi komedileri arasında diyerek de durumu özetleyebilirim. Ama fazla yapay olduğu anlar mevcut ve bu da filmi aşağıya çekmeye yetiyor. Kalıplaşmış formüller, doğru uygulama ile iyi sonuçlar verebilse de Pitch Perfect’in tamamen  aksamadığı söylenemez. O yüzden sırf gülebilmek için, beklentisiz izlemenizi öneririm.

[C+]

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi yüksek lisansı için Imperial College'a başladı. Varı yoğu ödül sezonu. Evham ve düzen göbek adı. Çok konuşur, çok çalışır. Azıcık dili sivri. İyi mizaha hayran. Gastronomik sevdaları için dağları delecek kadar gözü kara.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir