Mildred Pierce

Mildred Pierce

mildred_pierce_ver2Yeniden çekilen filmleri ve dizileri izlemekten ne kadar nefret ettiğimi biliyorsunuz. All the King’s Men, True Grit gibi Oscar almış işleri, ne yazık ki yenilenmiş hallerinden önce izleyemedim. Dolayısıyla orijinallerini izlerken de ekran karşısında büyük buhranlar atlattım. En iyi dizilerin adresi haline dönüşen HBO’nun son harikalarından Kate Winslet’li Mildred Pierce’ı da maalesef Joan Crawford’lı halini görmeden izlemek zorunda kalmıştım. Dolayısıyla 1945 yılında Crawford’a hak ettiği En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını getiren asıl Mildred Pierce’ı izlemeden evvel kendimi sıkılmaya hazırlamıştım, ama karşımda özünde aynı olmasına rağmen işleyişi bambaşka bir materyal görünce çok sevindim. Yine de hala orijinal yapımların, yeniden çekilenlerden önce izlenmesi gerektiği kanaatindeyim. Neyse efendim, biz gelelim günün Oscar Maratonu konuğu Mildred Pierce’a…

Kocası onu terk ettikten sonra kendi ayakları üzerinde durabildiğini herkese kanıtlayabilmek için canını dişine takan fedakar bir anneyi izliyoruz Mildred Pierce’da. Mildred her şeyden evvel bir kadın. Hayatla ilgili idealist tavrını bir kenara bırakmadığı anlarda bile tutkularına yenik düşebilen, hep mükemmel olmayı başaramayıp çoğu zaman dünyaya toz pembe gözlüklerle bakan, haklı olduğu kadar entrikacı bir kadın. Kızının gözüne girebilmek, onu doğru bir şekilde yetiştirebilmek ve bunun karşısında takdir edilebilmek belki de yaptıklarının arkasındaki tek sebep. Mildred Pierce bana göre kocasının aldatmasıyla değil Veda’nın günden güne sivrilen dengesiz karakteri sebebiyle hayatıyla ilgili kesin kararlar almış bir karakter. Lakin James M. Cain’in romanı bu gerçeği öylesine güzel saklıyor ki Veda’nın kaşla göz arasında gelişen cinsel arzuları ve obsesif istekleri asıl meseleyi örtülüyor.

Mildred Pierce, teknik anlamda 1940’lı yılların en kusursuz işlerinden biri hiç kuşkusuz. Bana göre kendi jenerasyonunun en iyi yönetmenlerinden biri olan Michael Curtiz’in filme attığı imza göz ardı edilebilecek gibi değil. Müziklerinden kostümlerine, görüntü yönetiminden ustaca yazılmış senaryosuna kadar neredeyse eksiksiz bir iş Mildred Pierce. Uzaktan baktığınızda klasik bir melodram gibi gözükse de Curtiz’in vizyonuyla buluşunca ortaya ustaca bir iş çıkmış yine. Yönetmeninin elinde devleşen materyallerden biri bana kalırsa Mildred Pierce. Ve orijinalini izleyince de ne Kate Winslet’in performansı, ne de HBO’nun ortaya çıkardığı mini dizinin bütünü pek tatmin etmiyor. Gelen eleştirileri şimdi daha iyi anlayabiliyorum.

Kariyerini ancak orta yaşlara gelince adam eden Joan Crawford, Mildred Pierce’da hiç olmadığı kadar iyi. Crawford’ın bir dönemin önemli yüzünlerinden biri olduğunu düşünmeme rağmen hiçbir zaman Bette Davis ya da Katharine Hepburn gibi efsanelerle mukayese etmedim. Ama yiğidi öldürürken hakkını yemenin anlamı yok. Filmografisindeki en inandırıcı performansı burada saklı Crawford’ın. Bu hikayenin hiç sevmediğim adamı Wally’yi canlandıran Jack Carson ve Mildred’ın onu aldatan eşini oynayan Bruce Bennett için söyleyebilecek çok sözüm olmasa da Veda ile beraber antipatiklikte zirveye oynayan Monte Beragon rolünde Zachary Scott kesinlikle kusursuz. Akademi’den adaylık alan Ann Blyth ve Eve Arden’ı da es geçmemek şart. Yalnız madem Crawford’ın Winslet’den daha iyi bir Mildred Pierce olduğunu söyledik, o zaman Evan Rachel Wood’un da Ann Blyth’den daha iyi bir Veda Pierce olduğunu ekleyebiliriz.

Bu kadar alengirli hikayelerin abartıya kaçılmadan ve film noir olma çabasına girmeden anlatılması kimi zaman imkansız oluyor. Dolayısıyla Mildred Pierce’ı en içten haliyle anlatmayı tercih eden Curtiz’i ve filmi bir üst kademeye taşıyan oyuncularını ayakta alkışlamaktan başka çare yok. Mutlaka izlenmesi gereken bir klasik.

[A]

Oscar Karnesi
En İyi Film
*En İyi Kadın Oyuncu (Joan Crawford)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Eve Arden)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Ann Blyth)
En İyi Uyarlama Senaryo
En İyi Görüntü Yönetimi – Siyah/Beyaz

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir