Kamera Arkası: Gaspar Noé

Kamera Arkası: Gaspar Noé

Exif_JPEG_PICTURE

Hollywood harici yönetmenlere zaman ayırmam için yapılan isteklere karşılık vermeye başladım diye umuyorum. Gerçi Gaspar Noe’den sonra sizi yine Spielberg ve Bigelow gibi aşırı Amerikan isimlerle boğacağım ama Michel Gondry’den Bong Joon-ho’ya, Nicolas Winding Refn’den Denis Villeneuve’e kadar pek çok Hollywood dışı yönetmeni okuyacaksınız ilerleyen zamanlarda Kamera Arkası’nda. Bu hafta yolumuz Arjantin semalarına düştü. 1963 doğumlu Gaspar Noe, Arjantin kökenli olmasına rağmen Fransa’da yaşayan ve filmlerini de orada yapan bir yönetmen. Arjantin’in önemli sanatçılarından biri olan Luis Felipe Noe’nin oğlu kendisi.

İnternet üzerinde Gaspar Noe hakkında bilgi bulması güç aslında. En azından Fransızca bilmeyen biri için zorlayıcı bir araştırma süreci oldu. Ama çok uzatmadan dikkatimi çeken şeyleri sıralayayım istiyorum. Bir kere tam anlamıyla bir Stanley Kubrick sevdalısı kendisi. Filmlerinde de Kubrick’in yapımlarına gönderme yapmaktan hiç çekinmiyor. 2001: A Space Odyssey yönetmen olmak istemesinin asıl sebebiymiş. Bir başka ilginç detay da bugüne kadar yaptığı iki uzun metrajlı ve bir kısa filminde Philippe Nahon tarafından canlandırılan isimsiz bir kasabın yer alması.  Bu arada yakın bir zaman içerisinde yaptığı “Tüm Zamanların En İyi 10 Filmi” listesinde Amour, Eraserhead, Taxi Driver, I Am Cuba gibi filmlere rastlamanız mümkün.

Cannes’ın gediklilerinden biri olarak sıralanabilecek Noe’nin yakın gelecekte yeni bir projesi yok. En son Animal Collective’in “Applesauce” isimli şarkısının klibi için kamera arkasına geçmiş. Dedikodulara göre Gus Van Sant’in yönetmesi beklenen The Golden Suicides isimli film Gaspar Noe’ye emanet edilmiş. Hatta Ryan Gosling’in de proje dahilinde olabileceği konuşuluyor, ama hiçbiri kesinleşmiş bilgiler değil. Hatta Noe bir röpörtajında filmi Hollywood sınırları içerisinde çekmek zorunda olduğu için çekindiğinden de bahsetmiş. Ülkesini uzun süreliğine terk etmeyi ve okyanus aşırı bir ülkede çalışmayı pek istemiyormuş. Ben yine de Gosling ve Noe’nin isimlerini hayali de olsa aynı cümle içerisinde görmekten epey hoşnut kaldım. Şimdi isterseniz biraz da filmlerini inceleyip, başarılı yönetmeni daha yakından tanıyalım.

46f8811215bcb

SEUL CONTRE TOUS (1998)
Senaryo: 
Gaspar Noé
Oyuncular: Philippe Nahon, Blandine Lenoir, Frankye Pain, Martine Audrin

İngilizce adı I Stand Alone ile bilinen Seul contre tous, Gaspar Noe’nin ilk uzun metrajlı çalışması ve kendisiyle tanışmak için de güzel bir fırsat. Çünkü Noe, daha ilk filminden tarzını tamamen ortaya koymuş. Sahneler arasındaki geçişlerde kulak tırmalayan sesler, şiddetin tek bir karede bile törpülenmemesi ve nasıl sonuçlanacağını asla tahmin etmediğiniz, tahmin etmek de istemediğiniz, mutlak gerilim. Yakın zamanda ikinci çocuğu da doğacak bir kasabı izliyoruz filmde.Hayata ve dünyaya karşı öfkesini bir an olsun içinde hapsetmeyen, kendini ifade etmek için hiç tereddüt etmeyen bir adam bu. Philippe Nahon’un başarılı oyunculuğuyla da epey inandırıcı bir hal almış. Seul contre tous için söylenebilecek en doğru şey yönetmenin kendi fikirlerini kasabın ağzından anlattığı. Çok mükemmel bir ilk film olduğu söylenemez ama orijinalliği sebebiyle insanın dikkatini çeken ve umut vaat eden bir yapım Seul contre tous. Kaldı ki devamında gelen iki filmi de umutlanmamızın boşuna olmadığını kanıtladı.

[B+]

irreversible-2002-10-g

IRREVERSIBLE (2002)
Senaryo: 
Gaspar Noé
Oyuncular: Monica Belluci, Vincent Cassel, Albert Dupontel, Jo Prestia, Mourad Khimaand, Hellal, Jara-Millo, Philippe Nahon

Irreversible, inanılmaz ağır eleştirilere maruz kalan ve çoğu eleştirmen tarafından adeta taşa tutulan bir film. Ama bana göre Gaspar Noe’nin en iyisi. Evet, insanın asabını bozacak derecede şiddet yanlısı bir tavrı var. O ünlü tecavüz sahnesi çok sert ve aşırı bulunsa da bana bir o kadar gerçekçi, hatta olağanüstü geldi. Yönetmenin bir şeyleri gösterirken çekinmeyişi ve olayları tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermesi büyük ihtimalle belirli bir kitlenin sabrını zorlayacaktır. Tabii ben bu tutumun Noe’nin anlatımını daha da güçlendirdiği kanaatindeyim. Sondan başa olan anlatım sıralaması, görüntü yönetmeninin renkleri hikayenin içerisindeki dinamiklere göre ayarlayışı, Noe’nin yine sesleri kullanarak yaptığı oyunlar, filmdeki oyuncuların abartısızlığı… Bilemiyorum. Sanırım asla eleştirmenlerin Irreversible’dan neden nefret ettiğini anlayamayacağım. “Cesaret” kelimesini kullanmadan filmi anlatabildiğim için de ayrıca mutluyum.

[A-]

enterthevoid1

ENTER THE VOID (2009)
Senaryo: 
Gaspar Noé
Oyuncular: Paz de la Huerta, Nathaniel Brown, Cyril Roy, Olly Alexander, Masato Tanno, Ed Spear, Emily Alyn Lind, Jesse Kuhn

Enter the Void da yönetmenin en az diğer iki işi kadar sevdiğimiz, Tokyo gece hayatının orta yerinde geçen ve uyuşturucu maddelerin yön verdiği bir hikayeye sahip son Gaspar Noe filmi. 7 sene aradan sonra yine Cannes’da seyirciyle buluşan Noe eski acımasızlığından tek bir şey kaybetmemiş. Bu arada dikkatimi çeken bir diğer şey de Noe’nin tarih ve mekan vermeden anlattığı hikayelerin hep fütüristik bir hava yaratması. Enter the Void de pek ala günümüzde geçtiği iddia edilebilecek bir hikayeye sahip ama Noe’nin yönetmen olarak yaptığı seçimlerle ortaya çıkan  görsellik anlattıklarını belirli bir zaman aralığına yerleştirememenize sebep oluyor. Ayrıca Enter the Void, sanıyorum yönetmenin başarısı hakkında şüpheli olanları da kendine getiren, 3’te 3 harikalar yaratarak yaptıklarının “tesadüfi” olmadığını kanıtlayan bir film. Artık yeni filmini çekip, bizi bu özlemden kurtarsa fena mı olur?

[B+]

GELECEK PROGRAM
 6 Mayıs: Steven Spielberg
 13 Mayıs: David O. Russell
 20 Mayıs: Kathryn Bigelow
 27 Mayıs: Michel Gondry
 3 Haziran: Bong Joon-ho

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

2 Yorum

  1. aserat54

    7 Dias en la Habana (7 Days In Havana) filmini yazmamışsınız. Sanırım 7 yönetmenle çekildiği için eklemediniz. Gaspar Noe da bu 7 yönetmenden biri olduğu için söyledim…

    Yanıt
  2. Geri İzleme: Kamera Arkası duyurusu | Oscar Boy

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir