Min and Bill

Min and Bill

Yönetmen: George W. Hill
Yönetmen: George W. Hill | Oyuncular: Marie Dressler, Wallace Beery, Dorothy Jordan, Marjorie Rambeau, Donald Dillaway, DeWitt Jennings, Russell Hopton, Frank McGlynn Sr. | Senaryo: Frances Marion, Marion Jackson (uyarlama), Lorna Moon (roman) | 69 dakika | Drama, Komedi

| C+ |

Min-and-Bill

İlk rolünü kapmadan evvel son dakikada aldığı hizmetçilik işini bırakan Marie Dressler, 1930’lu yılların en çok para kazandıran aktrislerinden biri. Geç gelen şöhreti iyi değerlendirmiş ve Min and Bill adındaki klasikle de bir Oscar kazanmış. Film, bir otel işletmecisi olan Min, küçükken evlat edindiği Nancy ve aynı bölgede yaşamakta olan balıkçı Bill’in etrafında gelişen bir takım olayları anlatıyor. Ama Min ömrünü kızı gibi sevdiği Nancy’yi büyütmekle geçtiğinden ondan kopamıyor ve gitmemesi için elinden geleni yapıyor. Tatlı kaçık bir kadın, yarım akıllı aile dostları ve evin minik kızı… Abartılı oyunculukların olduğu, sessiz sinema döneminden yeni çıkmış aktörlerin mimiklerini son damlalarına kadar kullandığı ve senaryonun da bu hengamede tam olarak güme gittiği bir başka film. Bana 1930’ların komedileri pek hitap etmiyor. Min and Bill’de de pek iyi yaşlanmamış ufak mizahi dokunuşlar mevcut. Dressler’ın ödül alan performansı da çok özellikli sayılmaz. Herhalde Norma Shearer’a tekrardan Oscar vermeyen Akademi, yine birilerini aradan çıkarmak istemiş. Hak edenin değil, sırası gelenin kazanması durumu sadece 21. yüzyıla özel değil yani.

 

OSCAR KARNESİ

  • oscarpngEn İyi Kadın Oyuncu (Marie Dressler)

 

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi yüksek lisansı için Imperial College'a başladı. Şimdi de University College London'da doktora yapıyor. Varı yoğu ödül sezonu. Evham ve düzen göbek adı. Çok konuşur, çok çalışır. Azıcık dili sivri. Mizah tutkunu. Gastronomik sevdaları için dağları delecek kadar gözü kara.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir