Come Back, Little Sheba

Come Back, Little Sheba

 

Come Back Little ShebaSaklı hazineleri birer birer bulmaya devam ediyoruz. Gerçi En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kucaklamış bir film ne kadar gizlenebilir bilemiyorum; ama Come Back, Little Sheba kesinlikle o adı pek anılmayan iyi filmlerden. Shirley Booth’a ilk ve tek adaylığında ödül getiren yapım bugünün Oscar Maratonu konuğu.

Çalıştığı aktrislere Oscar kazandırma (Elizabeth Taylor, Shirley Booth ve Anne Magnani) özelliğiyle bilinen Daniel Mann yönetmiş Come Back, Little Sheba’yı. Film biraz saf bir karaktere sahip olan Lola ile hala tedavi sürecinde olan alkolik kocası Doc’ın evine genç bir üniversite öğrencisinin kiracı olarak gelmesiyle başlıyor. Kocası işteyken çektiği yalnızlığı bu yeni kiracısıyla dolduran Lola, aynı zamanda uzun zaman önce kaybettiği ama hala yokluğunu aradığı köpeği Sheba’nın hüznünü de Lola ve onun aşk hayatına ayırdığı saatlerle unutmaya çalışıyor. Yalnız etrafında olup bitenlere hep iyimser bir şekilde bakan Lola, evliliğinin genç bir kız yüzünden büyük tehdit altında olduğunun farkına varmıyor.

Yine her yerinden tiyatro oyunu kokusu akan bir metne sahip filmimiz. William Inge’in aynı adlı oyunundan sinemaya uyarlanmış Lola ve Doc’ın hikayesi. 1950’li yılların Hollywood’undan tüm izleri taşıyan filmin başarısının büyük bir çoğunluğu kameranın arkasındaki isim, Daniel Mann kaynaklı. Her daim oyuncu yönetmekteki başarısı ve elindeki hikayeleri en samimi, en anlaşılabilir şekiyle beyazperdeye yansıtma tutkusu yine baş göstermiş. Belki Mann, kendi kamerasına kişilik kazandırıp o dönem çalışan yönetmenlerin arasından sıyrılmayı başaramamış belki ama oyuncularıyla olan iletişimi, yarım asırlık filmlerini izlerken hala kendini hissettiriyor.

Come Back, Little Sheba’nın beni bu kadar etkilemesinin arkasındaki bir diğer sebep ise Shirley Booth’un muazzam oyunculuğu. İçten mimiklere ne kadar hayran olduğumu artık biliyorsunuz. Booth’un Lola gibi abartıya kaçılması durumunda epey yapay durabilecek bir karakteri bu kadar ölçülü oynayışının beni etkilememesi imkansızdı zaten. Her daim ortalamanın üzerinde performanslar veren Burt Lancaster da çizgisini bozmamış. Filmin bir diğer iyi oyuncusu Terry Moore’a olan hislerini iyi ifade edebildiğinden şüpheliyim yine de. Hatta Come Back, Little Sheba ile ilgili tek problemim bu olabilir. Ama eşi Lola’ya olan patlama sahnesi, alkolün etkisiyle ağzından çıkan yaralayıcı sözlerin her biri istenilen etkiyi yaratmış. Orijinal oyunun finalini bilmiyorum ama Mann’ın biraz törpülediğine inandığım finalde de yine bizi sinemanın büyüsünden ziyade hayatın ta kendisini hatırlatan olaylar izlenmeye değer.

Hiç beklemediğim bir şekilde fazlasıyla beğendiğim bir yapım oldu Come Back, Little Sheba. Bu aralar Oscar Maratonu için izlediğim her filmi öneriyormuş gibi hissediyorum ama yapacak bir şey yok. 1960 öncesinde çok nitelikli işlere ve performanslara gitmiş hep ödüller. Dolayısıyla hazır elinizi En İyi Kadın Oyuncu maratonuna atmışken, Booth’un olağanüstü oyunculuğunu da es geçmeyin.

[A-]

Oscar Karnesi
En İyi Kadın Oyuncu (Shirley Booth)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Terry Moore)
En İyi Kurgu

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 Yorum

  1. oguz kaygalak

    filmin vcdsini boluda bir mola yerinde satın almıştım 10 yıl kadar önce. gerçekten de özel bir hediye olduğunu izleyince fark ettim. oyunculuklar özellikle de shirley booth’un oyunculuğu mutlaka görülmeli. öykü de gayet incelikli ve dokunaklı.

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.