Roman Holiday

Roman Holiday

roman_holiday_ver3Come Back, Little Sheba yazımda söylemiştim sanırım, 1950 ve 60’lı yıllarda En İyi Kadın Oyuncu ödülü alan filmlerin her biri ayrı bir hazine. Bu sefer herkesin çok iyi bildiği, Audrey Hepburn’ü ünlü yapan ve Hollywood’daki ilk büyük adımında daha tanınmazken ona Oscar kazandıran Roman Holiday’den bahsedeceğiz. Breakfast at Tiffany’s ile beraber Hepburn’ün bu filmle ödüle kavuşması ise Akademi’nin genç yıldızlara özellikle En İyi Kadın Oyuncu dalında fırsat tanımayı ne kadar sevdiğinin bir başka göstergesi. Başka bir örnek arayanlar çok uzağa gitmeden Jennifer Lawrence’ın Silver Linings Playbook ile aldığı Oscar’a bakarak durumu tescilleyebilirler.

Kötü bir filme rastlamanın pek mümkün olmadığı William Wyler’ın kariyerinde bir başka nadide parça Roman Holiday. Wyler, o dönem televizyonun çıkışıyla beraber daha çok göz boyamaya çalışan stüdyoların oyununa gelmemiş ve filmini hikayenin geçtiği Roma’da çekmiş. İtalya’nın buram buram Avrupa kokan naif ve bohem havasını filminin her yerine işleyen Wyler, sonuç olarak döneminde pek de değeri bilinmeyen ama hala değerinden tek bir şey dahi kaybetmeyen bir klasik ortaya çıkarmış. Roman Holiday hiç kuşkusuz romantik komedi türünün en saf ve başarılı örneklerinden. Tabii filmin Audrey Hepburn gibi asla unutulmayacak bir yıldızı Hollywood’a armağan etmesi de cabası.

Yaşadığı hayatın getirdiği ritüellerden sıkılmış genç prenses, normal bir insan kılığında kimseye haber vermeden Roma sokaklarına atıyor kendini. Etrafta gezinip sıradan bir insan olmanın tadını çıkarırken yolu Amerikalı gazeteci Joe Bradley ile kesişiyor. Prenses Ann’in haberini yapıp bu işten kar sağlamayı planlayan Bradley, onunla vakit geçirdikçe prensese olan hayranlığı artıyor ve karşılığını aldığı hisleri beyazperdenin hiç unutulmayacak aşk öykülerinden biri haline dönüşüyor. Klasik bir peri masalı gibi dursa da Roman Holiday seyirciyi mutlu etmek için pek çabalamayan finaliyle özgün olabilmeyi başarıyor.

Ian McLellan Hunter ve John Dighton filmin jeneriğinde senarist olarak adı geçen isimler. Ama genel olarak asıl başarının o dönem Komünist Parti’ye üye olduğu için Hollywood tarafından kara listeye alınan Dalton Trumbo’nun olduğu söylenir. O yüzden filmin aldığı En İyi Hikaye ödülünün bir kısmı da Trumbo’ya ait diyebiliriz. Tabii Roman Holiday’in özellikle 2000 sonrasında sayısız prenses ve prensli örneği yapıldığı için sıradan gibi geliyor; ama öncesine baktığınızda ne kadar orijinal bir hikaye olduğunu anlamak mümkün. William Wyler’ın da beyazperdeye aktarırken ucundan elini dokundurduğunu düşündüğüm senaryonun tipik bir stüdyo filmi romantizmine yelken açmaması da ayrı bir mutluluk sebebi elbette.

Audrey Hepburn’ün aldığı Oscar’a itiraz etmek mümkün değil. Yalnız bu ödülü daha evvel alanlarla kıyasladığınızda Hepburn’ün performansdan çıkan Hepburn olduğu için ödülü kazandığını düşünmeden edemedim. O yıl tek rakibi olan Deborah Kerr’den daha iyi olduğunu ise inkar edemem. Belki çok gösterişli bir iş çıkarmasa da Prenses Ann olarak Hepburn herkesin kalbini çalmayı başarıyor. Bu aşk hikayesinin diğer yarısındaki Gregory Peck’in Oscar’a aday olamaması ise üzücü olmuş. Hazır Peck’in adını anmışken, daha çekim aşamasındayken Audrey Hepburn’ün Oscar’ı alması gerektiğini söylüyormuş efsanevi aktör. Kaldı ki istediği de olmuş. Amerikalı gazetecimizin fotoğrafçı arkadaşı olarak izlediğimiz Eddie Albert ise Roman Holiday’in eğlence kaynağı. Aldığı Oscar adaylığı ise neresinden bakarsanız bakın düşündürücü.

Yıllar boyu eskimeyecek, her izleyişte aynı tadı verecek eşsiz bir klasik kısacası Roman Holiday. Audrey Hepburn’ün sınıft atlamasına vesile olan, William Wyler’ı bir kez daha devleştiren, Gregory Peck’e tarifsiz bir saygı duyduran bir başka Oscar harikası. İzlemeyen kalmadığını ümit ederek notumu veriyorum.

[A-]

Oscar Karnesi
En İyi Film
En İyi Yönetmen
En İyi Kadın Oyuncu (Audrey Hepburn)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Eddie Albert)
En İyi Hikaye
En İyi Uyarlama Senaryo
En İyi Kurgu
En İyi Görüntü Yönetimi – Siyah/Beyaz
En İyi Sanat Yönetimi – Siyah/Beyaz
En İyi Kostüm Tasarımı – Siyah/Beyaz

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.