The Grandmaster

The Grandmaster

yi_dai_zong_shi_ver5

Bunu söylerken çok utanıyorum ama benim Wong Kar Wai ile tanışmam In the Mood for Love ile değil, My Blueberry Nights ile oldu. Küçücük bir salonda pek sevdiğim Natalie Portman, Rachel Weisz ve Jude Law oradan oraya süzülürken çok daha fazlasını öğrenmek istedim bu büyüleyici yönetmen hakkında. Evet, My Blueberry Nights hala Wong Kar Wai’nin en zayıf filmlerinden biri olarak kabul ediliyor ama eleştirmenlerin ne dediği inanın umrumda değil. Çünkü benim için “o film”lerden biri olmayı başardı My Blueberry Nights. Sırf tersten öpüşme sahnesi ve Cat Power’ın aklımızı başımızdan alan şarkıları için bile takdiri hak ediyor. İşte o zamandan beri kamera arkasına geçmemek için direnen Wong Kar Wai sonunda uzun bekleyişi sona erdirdi ve kendi tarzını iliklerine işlediği The Grandmaster ile karşımıza çıktı. Afişi bile Crouching Tiger, Hidden Dragon’u hatırlatan ve eski televizyon kanalı TGRT’nin ucuz kung fu filmlerinden birini andıran The Grandmaster kesinlikle göründüğünden çok daha fazlasını sunuyor.

Bruce Lee’nin eğitmeni ünlü Ip Man’in, ya da Yip Man, öyküsünü anlatan The Grandmaster için her şeyden evvel sıradan bir aksiyon filmi olmadığını söylemek lazım. Amaçsızca kavga eden karakterler yok. Tutkuları olan, hayattan beklediklerini almak için mücadele eden, üstün kung fu yetenekleri haricinde sıradan sayılabilecek insanları izliyoruz. Filmin seyrinin keyfini arttıran asıl etken ise tabii ki de Wong Kar Wai’nin kamerası. Kaç yönetmen onun gibi yağmur ve kara bile böylesine estetik yaklaşabilir çok merak ediyorum. Film görsel olarak o kadar rayında ki herhangi bir objeyi bile fazlalık olarak göremiyorsunuz. Hazır yeri gelmişken set tasarımının ve kostümlerin fazlasıyla başarılı olduğunun altını çizmek lazım. Eğer Harvey Weinstein filme gereken desteği verir ve Akademi üyelerine The Grandmaster’ı ulaştırabilirse bence teknik dallarda Wong Kar Wai’nin filminin adını duymamız çok olası.

Tabii bu sorgulanamaz büyüye kapılıp da The Grandmaster’ı başyapıt ilan etmenin anlamı yok. Biçimselliği kafasına takmış olan yönetmen iş hikaye anlatmaya gelince çoğu yeri hızlıca geçip, kung fu sahnelerini uzattıkça uzatmış. İlginç bir şekilde filmin ikinci yarısı, birincisinden daha güçlü. Finale doğru kendini epey toparlıyor The Grandmaster. Ne yazık ki finale doğru giden uzun yolda seyircinin odaklanmasına pek yardımcı olmuyor. Her ne kadar kafa karıştırıp, farklı yollara sapan hikayelerle senaryoyu çorbaya döndürmemek için gayret etse de seyirciyi etkileme amacını çok belli eden diyalogların amaçladığı etkiyi yaratamadığı kesin.

Yönetmenin daha evvel de birlikte çalıştığı Tony Leung ve Hollywood’un aşina olduğu Ziyi Zhang filmin en önemli iki rolünü üstlenmiş. Ki zaten Chang’in varlığı House of Flying Daggers’dan Hero’ya kadar pek çok çağrışım yaptığı için pek yabancılık çekmiyorsunuz. Crouching Tiger, Hidden Dragon havasını afiş haricinde filmde de yakalamak isteyenler Zhang sahneye girdikten sonra aradığını bulacaktır diye düşünüyorum. Çinli aktörleri bıraktım ismen bilmeyi tanımakta güçlük çektiğim için buralara hiç girmeden oyunculardan bahsetme işini kısa keseceğim. Kaldı ki filmde ağırlıklı rolü olan başka bir isim de yok bahsetmeye değer.

Çok uzatmadan sadede gelecek olursak The Grandmaster görüntüde yarattığı etkiyi ne yazık ki filmin diğer kısımlarında kotaramıyor. Bu da yönetmeninden başka, The Grandmaster’ın pek bir özelliği olmadığının kibarca söylenme şekli işte. Notum çok yüksek olmasa da 2013 bitmeden izlenmesi gerektiğine inanıyorum yine de. Vizyona girdiğinde yakalamanızı öneririm.

[B-]

Oscar Karnesi
En İyi Görüntü Yönetimi
En İyi Kostüm Tasarımı

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 Yorum

  1. Metin

    Kar-Wai’nin In the Mood for Love, 2046, Happy Together, Chunking Express filmlerini izlemek gerekir. Adam gerçek bir usta. Bir de Tony Leung, müthiş bir oyuncu. Hard Boiled, Hero, In the Mood for Love, 2046, Chunking Express, Lust Caution, Infernal Affairs ve Happy Together’da da harikalar yaratmıştı. Ama ben bu filmi sevmedim, ne Kar-Wai ne de Leung kurtarabildi bu karışık ve karanlık filmi bence.

    Yanıt
  2. Geri İzleme: Yabancı Filmler ’13: Avusturya, Fransa & Portekiz | Oscar Boy

  3. Geri İzleme: Yabancı Filmler ’13: Danimarka, Hindistan & Kolombiya | Oscar Boy

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.