Emmy Tahminleri ’13 Vol. 1

Emmy Tahminleri ’13 Vol. 1

Oscar Boy için yılın en önemli ikinci dönemi artık start almış durumda. Oscar’dan farklı olarak ne yazık ki Emmy öncesinde başka ödüllerle belirlenip, tahmin edilebiliyor. Sanırım “ne yazık ki” yanlış bir ifade oldu çünkü bu belirsizlik Emmy’yi her zaman diğer ödül törenlerinden daha cazip b,r hale getiriyor. Perşembe günü açıklanacak 65. Primetime Emmy Ödülleri öncesinde tahminleri üçe bölerek yine bir şeyler karalamak istedim. Bugün mini dizi ve TV filmleriyle başlıyorum. Yarın komedi, Çarşamba günü ise drama tahminlerimi okuyabileceksiniz. Abdala malum olmasını dileyerek yazıyorum bu satırlarımı. Çünkü dediğim gibi önümüzde örnek alınabilecek bir ödül yok. Sadece ATAS’ın önceki yıllardaki seçimleriyle ve eleştirmenlerin söyledikleriyle hareket ediyoruz. Ve tabii son yıllardaki artan televizyon dizisi deneyimimle… Hadi başlayalım o zaman dedikoduya.

EN İYİ MİNİ DİZİ / TV FİLMİ
1. Behind the Candelabra
2. American Horror Story: Asylum
3. Political Animals
4. Top of the Lake
5. Parade’s End
6. Phil Spector

Behind the Candelabra, Cannes’dan beri favori. İzleyen herkes filme hayran kalıyor, hatta Steven Soderbergh bunu televizyon için değil de beyazperde için yapsaydı Oscar için epey iddialı olabileceği iddia ediliyor. Dolayısıyla yeri sağlam olan tek yapım Behind the Candelabra diyebiliriz. American Horror Story: Asylum da bir öncekine göre daha başarılı geçtiği söylenen sezonuyla bu kategoriye girecek yapımlardan bir diğeri gibi. Critics’ Choice’un kendi ödüllerinde aldığı sayısız adaylığı es geçmemek gerek. Top of the Lake ve Political Animals genel tepkilere göre listeye dahil ettiğim ikili. Birisinin arkasında Amerikalılar’ın pek sevdiği Jane Campion var. Diğeri ise tam bir ATAS lokumu. Beşinci ve altıncı sırayı doldurmak ise sanıldığı kadar kolay değil. Parade’s End, Britanyalılar’a olan aşklarından dolayı buraya dahil olacağını düşündüğüm bir yapım. Bu düşüncemi destekleyen en önemli şey Downton Abbey’ye olan aşkları. Ama şunu da unutmamak lazım ki Parade’s End hala Downton kadar bir fırtına koparabilmiş değil. Phil Spector ise her sene buraya dahil olan sıkıcı biyografi boşluğunu dolduracak gibi. Hem Al Pacino ve Helen Mirren’ı da bugüne kadar hep iyi ağırladılar. Herhalde bu sefer sırtlarını dönmeyi tercih etmezler.

7. The Big C: Hereafter
8. Steel Magnolias
9. The Hour
10. The Bible

Alternatif olarak The Big C: Hereafter’ı koydum öncelikle. Final sezonunda komedi kategorilerinden mini diziye geçiş yapan The Big C, yeteri kadar ATAS üyesine ulaşabilmesi durumunda Parade’s End ya da Phil Spector’ı liste dışı bırakabilecek bir güçte bana kalırsa. Tabii her geçen yıl düşen izleyici sayısı düşündürüyor. 80’li yılların unutulmaz klasiği Steel Magnolias’ın yeni uyarlaması da gözden kaçırılmaması gereken bir aday adayı. Pek büyük bir favori olduğunu düşünmesem de şaşırtması mümkün. The Hour ise diğer adaylara göre daha kaliteli olmasına rağmen yine az izleyicisi sayısı sebebiyle adaylığı kaçıracak gibi duruyor. Ben yine de listeme dahil etmek istedim. Onuncu sırada da The Bible var ki onun da buradaki varlığının tek sebebi izleyici. Eleştirel anlamda büyük bir favori olduğunu söylemek yalan olur.

EN İYİ ERKEK OYUNCU (MİNİ DİZİ / TV FİLMİ)
1. Michael Douglas | Behind the Candelabra
2. Al Pacino | Phil Spector
3. Matt Damon | Behind the Candelabra
4. Kenneth Branagh | Wallander
5. Toby Jones | The Girl

Bir kere her şeyden evvel ilk üçün yerinin çok sağlam olduğunu söylemek gerek. Michael Douglas ve Matt Damon’ın Behind the Candelabra’daki performansları Cannes’dan beri herkesin dilinde. Douglas’ın şimdiden cebine Emmy, Altın Küre ve SAG ödülünü koyacağı da kesin. Phil Spector’ın Al Pacino’su da o harika saçlarıyla ilk beşe girmezse kıyametin koptuğunun resmidir. Ama geriye kalan iki yer için bir kesinlik yok. Kimileri Cumberbatch’in adını sayıklıyor ama ben hala ününün Britanya sınırları dışına çıktığına inanmıyorum. Dolayısıyla Branagh ve Jones’un isimleri daha realist seçimler gibiymiş geliyor. Yine de Toby Jones, ATAS’dan çok HFPA için ideal gibi. Kısacası pek emin olduğum bir kategori değil. Paranızı ilk üçe yatırdıktan sonra gerisi için ne yapacağınız size kalmış.

6. Dominic West | The Hour
7. Benedict Cumberbatch | Parade’s End
8. Ben Whishaw  | The Hour
9. Rob Lowe | Prosecuting Casey Anthony
10. Billy Campbell | Killing Lincoln

The Hour’da harikalar yaratan, ama hala görmezden gelinen Dominic West ile kimilerine göre bu dalın favorilerinden biri olan Benedict Cumberbatch kesinlikle iyi bir destek alacaktır. The Hour’ın bir diğer iyi oyuncusu Ben Whishaw da keza aynı şekilde. Bu arada yeri gelmişken Whishaw’un genç nesil içerisinde beni en çok heyecanlandıran oyunculardan biri olduğunu söyleyebilir miyim? Önümüzdeki yıllarda icra edeceklerini merakla bekliyorum. Behind the Candalebra sebebiyle adı kulislerde dolanmakta olan Rob Lowe, pek de iyi eleştiriler almayan Prosecuting Casey Anthony ile kenarda bekliyor. Killing Lincoln’ın da durumu pek parlak değil. Ama Billy Campbell televizyonun tanınan simalarından ve ATAS sürpriz yapmak isterse kimsenin önlerine geçebileceğini düşünmüyorum.

EN İYİ KADIN OYUNCU (MİNİ DİZİ / TV FİLMİ)
1. Jessica Lange | American Horror Story: Asylum
2. Helen Mirren | Phil Spector
3. Elisabeth Moss | Top of the Lake
4. Sigourney Weaver | Political Animals
5. Laura Linney | The Big C: Hereafter

Buradaki yarışın galibini şimdiden kestirmek ne yazık ki biraz zor. Bir yanda American Horror Story serisiyle küllerinden doğan Jessica Lange var. Diğer yanda ise Emmy’nin pek sevdiği Helen Mirren. Ben Lange’in bir kez daha ödülü evine götüreceğine inanıyorum ama bakalım… Mad Men’in Peggy’si Elisabeth Moss artık kendi ayakları üzerinde durmaya başladığı kariyerinde büyük yönetmenlerle çalışmaya başladı. Top of the Lake de bunlardan biri. Kategorideki iddialı oyuncu eksikliğinden yararlanacağını düşünürsek onun da yerinin sağlam olduğunu söylemek mümkün. Sigourney Weaver ise daha önce de söylediğim gibi çok ATAS dostu bir işle yarışıyor. Dolayısıyla alacağı adaylığın aynı şekilde kesin olduğunu düşünüyorum. Beşinci adayı tahmin ederken ne yazık ki biraz duygusal davrandım. Laura Linney’nin alacağı ödüle kesin gözüyle baktığımız sene Melissa McCarthy’nin zaferine şahit oluşunu hep beraber izlemiştik. Bu yıl komedide yarışmadığı için rolünün dramatik ağırlığından şikayet edecek de kimse yok. Umuyorum görmezden gelinmez.

6. Rebecca Hall | Parade’s End
7. Queen Latifah | Steel Magnolias
8. Julia Stiles | The Makeover
9.  Brenda Blethyn | Mary and Martha
10. Romola Garai | The Hour

Yine aynı şekilde ilerliyoruz. Birkaç İngiliz: Rebecca Hall, Brenda Blethyn, Romola Garai. Etnik çeşitlilik uğruna bir adayı heba etme arzusu durumunda: Queen Latifah. Bir tane de uyduruk aday adayı seçelim ki oylar dağıldığında sürpriz yapsın: Julia Stiles. Nedense şu alternatif beşliye bakınca tahminlerim çok daha gerçekçi geldi. Lange, Mirren, Moss, Weaver ve Linney’nin tam liste halinde Emmy adayı olacağına inancım tam.

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU (MİNİ DİZİ / TV FİLMİ)
1. Rob Lowe | Behind the Candelabra
2. James Cromwell | American Horror Story: Asylum
3. Peter Mullan | Top of the Lake
4. Jeffrey Tambor | Phil Spector
5. Sebastian Stan | Political Animals

Sanıyorum bu kategorideki favori uzmanlara göre James Cromwell. Ama uzmanlar performans odaklı tahminler yapıp Emmy’nin şaşırtma takıntısını gözden kaçırıyor bana kalırsa. Rob Lowe izleyip de kendisinin bu seneki en iyi işlerden birini çıkarmadığını düşünen var mı ki? American Horror Story izlemediğim için Cromwell konusunda yorum yapamıyorum ama mini dizi kategorilerinde ATAS’ın başına buyruk seçimlerinden birinin etkisini izleyeceğiz gibi geliyor bana yine. Peter Mullan seyircinin favorilerinden biri. Tyrannosaur ile tekrardan parladığından beri vazgeçemiyoruz kendisinden. Karşımıza çıktığı her işte alkışı tutasımız geliyor. Arrested Development ile ekranlara geri dönen Jeffrey Tambor’ın da Phil Spector ekibinden adaylık yakalayacak bir başka oyuncu olduğuna inanıyorum. Son yeri ise sürpriz için ayırıp Sebastian Stan dedim. Güzel eleştiriler aldı ama ciddi bir destek almadığı müddetçe ihtimaller epey zayıf. Umarım istediğim olur.

6. Dan Aykroyd | Behind the Candelabra
7. Oliver Platt | The Big C: Hereafter
8. Peter Capaldi | The Hour
9. James Wolk | Political Animals
10. Zachary Quinto | American Horror Story: Asylum

Behind the Candelabra’da ne yazık ki rol arkadaşı Rob Lowe’un gölgesinde kalan Dan Aykroyd ve The Big C’de hafiften kendini tekrar eden Oliver Platt şaşırtabilir. The Hour ekibinin parlayan yıldızlarından Peter Capaldi ve bu yıl Mad Men ile hayatlarımıza giren James Wolk’un adını da es geçmemek gerek. Eğer ATAS, Wolk’a en az benim kadar hayran kaldıysa Stan yerine Political Animals ekibinden şaşırtan isim kendisi olabilir. Bir diğer yanda da Zachary Quinto var. Ama fanboyluğun alemi yok. Quinto çok yetenekli bir aktör değil. Aday olması ihtimaller dahilinde mi? Kesinlikle. Peki kuvvetli bir ihtimalden mi bahsediyoruz? Hayır.

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU (MİNİ DİZİ / TV FİLMİ)
1. Sarah Paulson | American Horror Story: Asylum
2. Holly Hunter | Top of the Lake
3. Alfre Woodard | Steel Magnolias
4. Ellen Burstyn | Political Animals
5. Charlotte Rampling | Restless

Efendim burada da bir Sarah Paulson aşkı var ki sormayın gitsin. American Horror Story hayranları ikinci sezon başladığından beri Paulson’ın adını sayıklıyor. Şu an kendisi bu kategorinin açık  ara favorisi. Adaylığı cepte olan tek aday adayı ayrıca. Gerisi ise tamamen benim kendi takıntılarımdan oluşan bir tahmin listesi oldu. Holly Hunter dedim çünkü Top of the Lake’in fazlaca sevildiğine inanıyorum. Alfre Woodard’ın da adaylığı kaçırmayacağını iddia ediyorum çünkü bugüne kadar televizyon için yaptığı her işle Emmy’ye aday oldu. Ellen Burstyn dedim çünkü o ELLEN BURSTYN! Birkaç tane daha ödül ya da adaylık verseler kimse ölmez. Beşinciliğe ise Charlotte Rampling’i uygun gördüm çünkü bu veteran takıntılarını başka türlü gideremeyeceklerine inanıyorum.

6. Imelda Staunton | The Girl
7. Frances Conroy | Ring of Fire
8. Lily Rabe | American Horror Story: Asylum
9. Janet McTeer | Parade’s End
10. Jean Smart | Call Me Crazy

Imelda Staunton’ı tanıyorlarsa aday olması mümkün, The Girl’ün vasatlığına rağmen. Frances Conroy da malum televizyonun sevilen yüzlerinden. Ring of Fire pek adı sanı duyulmadan gelip geçti ama ATAS’ın popülerlik takıntısı yok neyse ki. Lily Rabe’in de destekleyeni çok ama Paulson’ın varlığında bir başka American Horror Story oyuncusuna yer açacaklarından emin değilim. Janet McTeer ve Jean Smart için dünyanın tersine dönmesi halinde adaylık elde edebilecek isimler.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 Yorum

  1. Geri İzleme: Emmy Tahminleri ’13 Vol. 2 | Oscar Boy

  2. Geri İzleme: Emmy Tahminleri ’13 Vol. 3 | Oscar Boy

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.