I Want to Live!

I Want to Live!

I-Want-To-Live1950’li yılları bitirmeye adım adım yaklaşırken Oscar Maratonu’nda sıradaki konuğumuz I Want to Live oluyor. Çok özel bir yönetmenin ellerinden çıkma, vizyona girdiği dönem için gereğinden fazla cesur sayılabilecek, kaliteli bir seyir vaat ediyor I Want to Live. Filmin hakkında nasıl olsa konuşacağımız için ben özellikle Oscar cephesindeki başarısızlığına göz atmak istiyorum. Gigi’nin En İyi Film seçildiği bir yılda Auntie Mame bile ilk beşe girebilmişken Robert Wise’ın I Want to Live’i sadece 6 dalda adaylıkla yetinmek zorunda kalmış. Wise bile yönetmen adayları arasına girmekte zorlanmamış ama demin de dediğim gibi film büyük ihtimalle cesur bulunduğu için büyük kategoriye dahil edilmemiş ve daha seyirci dostu seçimler yapılmış. Gerçi o sene dağıtılan ödüllerde mantık aramak fazlasıyla güç. Malum, David Niven’ın ortalama oyunculuğuna bile ödül gelmiş. Ki Separate Tables’ın da iyi bir film olduğunu düşünüyorum. Sadece Paul Newman ve Sidney Poitier karşısında Niven’ın doğru seçim olduğuna emin değilim. Neyse efendim, Oscar çemkirmelerimizi bir kenara bırakıp filme geri dönelim.

I Want to Live’in yönetmeni The Sound of Music ve West Side Story gibi iki büyük klasiği beyazperdeye armağan etmiş olan Robert Wise. Kariyerinde hakikaten çok özel işler mevcut. Belki hiçbiri bu adını andığım iki klasik kadar iyi tanınmıyor ama biraz 0lsun Wise filmleriyle tanışmış olanlar, kariyerinin diğer yarısında da başarılı filmler çıkardığını görecektir. I Want to Live, Wise’ın iyice ünlenmeden önceki son filmlerinden biri. Kısa bir dönem içerisinde 40’a yakın film çekip, her birinde de belli bir kaliteyi yakalayabilmek kolay iş değil. Sanıyorum Wise’a olan hayranlığım da bundan kaynaklanıyor. Vasat ya da kötü diye nitelendirilebilecek tek bir film bile bulamıyorum kariyerinde. I Want to Live’de de yine oyuncularına her türlü kendini ispatlama imkanı tanıyarak ne kadar haklı olduğumu kanıtlıyor adeta.

Yaşadığı hayat sebebiyle çelik gibi sinirlere sahip bir kadına dönüşen Barbara Graham sonunda işlediği suçlar nedeniyle hapse girer. Daha evvel beraber çalıştığı iki arkadaşı aslında mevzusu geçen cinayetten sorumlu olsa da polise yakalanmalarının sebebinin Barbara olduğunu düşünürler ve yalan söyleyerek cinayeti onun üzerine yıkarlar. Bunun sonrasında da film boyunca ahlaki olarak hiçbir şekilde tasvip etmediğimiz ama karakteri sebebiyle hayranlık duyduğumuz Barbara’nın kaçınılmaz sona doğru ağır ağır ilerlediğini izliyoruz. Gerçek bir hayat hikayesini dayanmakta olan I Want to Live’in Barbara Graham’ın bizzat yazdığı mektuplardan senaryolaştırılmış. Senaryonun altında da Hollywood’un önemli ailelerinden Mankiewiczler’in bir üyesi olan Don Mankiewicz ve sıra dışı kalemiyle tanınan Nelson Gidding’in imzası var.

Susan Hayward’ın Oscar alan performansı kesinlikle muazzam. Elizabeth Taylor hayranları Cat on a Hot Tin Roof’daki performansıyla o sene menekşe gözlü aktrisin ödül alması gerektiğini düşünse de ben Hayward’ın bir adım önde olduğuna inanıyorum. 1950’li yılların en çalışkan aktrislerinden biri olmasının yanı sıra tıpkı yönetmen Wise gibi çok da verimli bir kariyeri var Hayward’ın ve şüphesiz, I Want to Live en özel performanslarından birini içeriyor. Ödüle kolayca ulaşmasına şaşmamak gerek. Bu arada Annette Bening’in üslubunu Hayward’a benzettiğimi eklemek istiyorum. Özellikle bu filmi izlerken acaba yeniden çevrimi yapılsa “Bu rolde Bening olsa nasıl sonuçlanırdı?” diye düşünmeden edemedim. Hayward haricinde adını anmaya değecek kadar rol ağırlı olan kimse yok filmde. Belki Simon Oakland’ı anabiliriz. Karakteristik yüzüyle arz-ı endam ediyor I Want to Live’de.

Sinematografi ve kurgusu da kalbur üstü olan filmi izlemek için pek çok sebebiniz var. Ama tabii en önemlisi Hayward’ın varlığı. 1950’li yıllardaki sayısız unutulmaz kadın oyuncu performanslarından biri. Keşke hala o dönemdeki kadar hak edilmiş oyunculara gitse Oscarlar.

[B+]

Oscar Karnesi
En İyi Yönetmen
En İyi Kadın Oyuncu (Susan Hayward)
En İyi Uyarlama Senaryo
En İyi Görüntü Yönetimi – Siyah/Beyaz
En İyi Kurgu
En İyi Ses

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir