21 & Over

21 & Over

twenty_one_and_overEleştirmesi pek de mümkün olmayan, eğlencelik bir filmden konuşacağız bugün. Malum The Hangover seyirci karşısına çıkıp kendince bir başarı elde ettiğinden beri aynı matematikte işler türemeye başladı. Seri, yaratıcılıktan uzak esprileriyle hayatına devam ederken yine evlilik teması üzerinden ilerleyen, fakat bayrağı kadınların teslim aldığı Bridesmaids çok daha başarılı oldu. Şimdiden 2000’li yıllarından en iyi komedilerinden biri olarak lanse edilmeye başladı bile. Saturday Night Live haricinde de Kristen Wiig’in varolabileceğini kanıtladı. 21 & Over ise güzergah olarak The Hangover’a daha yakın. Yalnız kesişim kümesinde bu sefer evlilik değil, kendini unutmana sebep olabilecek miktarda alkol var. Ünlü seri kadar sükse yapmasa da ondan daha başarılı olduğuna inandığım 21 & Over, izlendikten sonra hemen unutulan eğlencelik filmlerden biri. Ama en azından seyir süresince sıkmayıp, tatmin etmeyi başarabiliyor.

Uzun zamandır görüşmedikleri lise arkadaşları Jeff Chang’in 21. doğumgünü için onu okuduğu kampüste ziyaret eden Miller ve Casey’nin tek amacı eğlenceli bir haftasonu geçirmektir. Ama mezun olduktan sonra birbirleriyle pek iletişime geçmeyen üçlü, o upuzun gece boyunca bilmedikleri pek çok sırrın varlığından haberdar olurlar. Bünyelerindeki alkol başlarını belaya sokmalarına sebep olsa da gün ağardığında üç arkadaş birbirine her zamankinden daha yakın olacaktır. Tipik bir “büyüme” hikayesini, 21. yüzyıl gençliği için büyük bir takıntı haline dönüşen “alkol alabilme” mevzusuyla birleştiren 21 & Over seyircisine kati surette bir yenilik sunmuyor. Ama özellikle yaş ortalaması 20’yi bulmayan seyircinin izlerken çok zevk alacağı ufak hikayeleri var içerisinde.

The Hangover benzetmemde filmin künyesini inceleyince ne kadar haklı olduğumu anladım. Çünkü 21 & Over’ı yöneten ve yazan ikili aynı zamanda The Hangover serisinin senaristleri, Scott Moore ve Jon Lucas. Bu arada haberi olmayan kaldı mı bilmiyorum da, şimdi de televizyon için Mixology adında bir dizi hazırlamakta Moore ile Lucas. Yana daha uzunca bir süre Hangover franchise’ı ile uğraşmak zorunda kalacağız. Neyse ki 21 & Over, bu akımın keyifli örneklerinden biri olmuş. İçerisinde çok büyük bir zeka pırıltısı olmamasına rağmen o jenerasyonu iyi yakalayan, neyin sattığını bilen, olaya sanatsal değil ticari yaklaşmasına rağmen samimi olmayı başabilen bir film. Büyük ihtimalle sene sonunda “21 & Over’a, Terrence Malick’in filminden daha fazla not vermişsin.” diye çemkirip şikayet edenler olacak, ama ben takar mıyım kafaya orası meçhul.

Rabbit Hole’da tanıyıp sevdiğimiz Miles Teller ilginç bir seçim olmuş. Arada yer aldığı Footloose ve Project X’i izlemediğim için böylesine farklı bir rolde izlemek benim hoşuma gitti. Bu arada Teller’ın 26 yaşında olduğuna inanmakta da güçlük çektiğimi söyleyeyim. Uzunca bir süre lise talebesi rollerine devam edecek gibi. Pitch Perfect’de tanıştığımız yeteneksiz Skylar Astin filmin beylerinden bir diğeri. Henüz sektörde nasıl iş bulabildiğiyle ilgili en ufak bir fikrim yok. Gerçi çok da önemli projelerde yer almıyor. Dolayısıyla varlığından olabildiğince az rahatsız olmaya çalışacağım. Justin Chon ise ekibin üç numaralı adamı. Tüm hikaye onun üzerinden dönüyor, lakin filmin büyük bir kısmını yarı çıplak ve alkolden bitap düşmüş bir şekilde geçirdiği için pek izleyemiyoruz. Chon’u nereden tanıdığını düşünenler, Twilight serisinde Bella’nın ezik lise arkadaşlarını şöyle bir hatırlamaya çalışsın. Lost’un ünlü siması François Chau ve Parks and Recreation’ın güzeller güzeli Millicent’ı Sarah Wright birden çok sahnesi olan diğer oyuncuları 21 & Over’ın.

Özet geçecek olursak… 21 & Over hakikaten eğlenceli bir film. Kahkaha attırmıyor belki ama klişe Amerikan gençlik filmlerini taklit ederken tuzaklara düşmüyor. The Hangover’ın ekibinden çok daha eğlenceli bir üçlüye sahip olduklarına da şüphe yok. Finalindeki espriyi de oldukça tatmin edici buldum ben. Devam filmi gelirse şaşırmam.

[C-]

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir