The Best Offer

The Best Offer

la_migliore_offerta_ver3Christian Bale’ı fazlasıyla sevip, The King’s Speech’in gereğinden fazla abartıldığını düşünen biri olarak hala Geoffrey Rush’ın kaçırdığı Oscar için yas tutmam biraz absürd belki ama kendime engel olamıyorum. Shine ile kariyerinde yeni bir sayfa açan ve oradaki performansıyla ilk altın heykelciğine ulaşan Rush karakter rollerinin aranılan yüzü. Dramadan komediye geniş bir yelpazeye sahip kariyeri. Bugüne kadar üstesinden gelemediği tek bir rolü dahi olamamış. Oyunculuğu öylesine muazzam ki çoğu zaman “Acaba rol yapmıyor da kendini mi oynuyor?” diye düşündürtüyor. En abartılı karakterleri bile beyazperdede doğal gösterebilme yeteneği ve canlandırdığı her karaktere pek yakışan o derin ses tonu Geoffrey Rush denince ilk akla gelen şeyler kuşkusuz. Bu yılın sürprizlerinden The Best Offer da, orijinal adıyla La migliore offerta, Geoffrey Rush’ın tadına doyum olmayan oyunculuğunu sergilediği bir başka film.

The Best Offer için “sürpriz” diyorum, çünkü henüz adı İtalya dışına çıkmamasına rağmen yılın ilk yarısında izlediğimiz pek çok yapımdan daha kaliteli. Nuovo Cinema Paradiso ve Malena ile tanınan Giuseppe Tornatore’nin yazıp yönettiği The Best Offer bir koleksiyoncu ile mezatçının enteresan ilişkisini konu alıyor. Virgil Oldman, küçük hilelerle kadın portrelerini o yüksek tavanlı, unutulması zor (set tasarımcısının harikası diyelim) odasında biriktiren ve eldivenleri olmadan hiç bir şeye dokunamayan, titiz bir adamdır. Bir gün Claire isminde, duvarların arasında yaşayan ve insan içine çıkma, evden dışarı adım atma fobisi olan bir kadınla tanışır. Aralarındaki yaş farkına rağmen Claire ile Virgil’in ilişkisi duvarların arasından ilerlemeye başlar. Bu tatlı duygu selinde Virgil’in dostu Robert da tavsiyeleriyle ona destek olur.

The Best Offer’ın ince düşünüldüğü belli olan karakterleri ve mekanları filmin atmosferine katkıda bulunuyor. Claire’in yaşadığı evde, Virgil’in gizli odasında, sokağın karşısındaki minik cafede uzun uzun vakit geçirmek, her bir detayı teker teker incelemek istiyorsunuz. Giuseppe Tornatore sanat yönetimi anlamında çok sağlam bir ekiple çalışarak, kağıt üzerinde harikalar yaratan senaryosunu beyazperdeye taşırken en çarpıcı tabloyu elde etmiş. Kimi zaman durağanlaşan temposu ve içten içe kurguda atılmasını dilediğiniz sahneleri bir kenara koyduğunuzda özellikle son yarım saate doğru iyice yükselen bir film var karşımızda. Tamamen tesadüf eseri izlediğim ve başına oturmadan önce hiç bir beklentim olmadığından da bana epey keyif verdiğini söyleyebilirim. The Best Offer’ın. Virgil ve Claire için yazılan finalin gelişini bir türlü göremediğim ve yönetmeninin çaktırmadan etrafa saçtığı ipuçlarını yakalayamadığım için sonundan etkilendiğimi de ekleyeyim.

Geoffrey Rush için zaten söylenebilecek pek bir şey yok. Yine elindeki karakteri ilginç bir hale getirip gönlünüzü çalmayı başarıyor. Tabii daha önce yapmadığı bir şeyle de karşılaştığımızı iddia edemem. Virgil tanıdık Geoffrey Rush egzantrikliğine bürünmüş. Filmin diğer yıldızı Sylvia Hoeks’ı da başarılı buldum. Hollandalı aktrisin kendi ülkesinin sınırlarının dışına çıktığı ilk büyük rolü bu. Gerçi hala film yeterli izleyiciyle buluşmadı ama Hoeks’ın doğru projelerde yer almaya devam etmesi durumunda Avrupa’da daha tanınır bir hale geleceğinden şüphem yok. Oyunculuğu oldukça tatmin edici. Pek sevdiğimiz, Across the Universe’in çirkin saç kesimliği çocuğu Jim Sturgess filmin hoş bir sürprizi olmuş. Kilit bir karakter olmasına rağmen Sturgess’in son ana kadar geri planda tutulmasına hayran kaldığımı da belirteyim. Bir de Donald Sutherland var küçük bir rolde. Hikaye için ne kadar gerekli olduğundan şüpheliyim. Virgil’i anlatmaya çalışırken Sutherland’in canlandırdığı Billy’yi tamamen es geçmişler.

Bir başyapıt olmamasına rağmen, pek de iyi geçmeyen 2013’ün ilk yarısındaki en iyi yapımlardan biri The Best Offer. Türkiye’de vizyon şansı bulacağından şüpheliyim. O yüzden ne yapıp edip Tornatore’nin son filmini izleyin.

[B+]

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir