Oscar Research

Oscar Research

forrest_gump_image_1

Captain Phillips’in vizyona uğramasının şerefine Tom Hanks’in performanslarını sunmuştum oylamaya. Bana sorarsanız aldığı 5 adaylıktan Philadelphia ve Cast Away haricinde diğerlerinin hepsi fazla abartılmış performanslar; ama Amerika kendisini gereğinden fazla seviyor. Dolayısıyla son 15 dakikasına kadar oyunculuk namına kılını dahi kıpırdatmayan Hanks, altıncı adaylığını Captain Phillips ile alabilir. Benim aday olduğu performanslardan favorim Philadephia idi. Tabii tam da beklediğim gibi açık ara farkla Forrest Gump galip geldi. Yine de Philadelphia’nın hatırı sayılır miktarda oy aldığını belirteyim. Bu arada sonuncu olan Big’e ise tek bir oy gelmedi. Tam sıralama şöyle:

 1. Forrest Gump (1994)
 2. Philadelphia (1993)
 3. Cast Away (2000)
 4. Saving Private Ryan (1998)
 5. Big (1988)

Bu hafte son 10 yılın en iyi oyunculuk ödüllerini seçeceğiz. Ben yine yıl yıl, kimlerin hangi performansıyla ödül aldığını aşağıya kondurdum. İçlerinden favorilerinizi seçip oy vermek size kalmış. En fazla üç yıla oy verebileceğinizi ekleyeyim. Buyursunlar…

 • 2012: Daniel Day-Lewis (Lincoln), Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook), Christoph Waltz (Django Unchained), Anne Hathaway (Les Miserables)
 • 2011: Jean Dujardin (The Artist), Meryl Streep (The Iron Lady), Christopher Plummer (Beginners), Octavia Spencer (The Help)
 • 2010: Colin Firth (The King’s Speech), Natalie Portman (Black Swan), Christian Bale (The Fighter), Melissa Leo (The Fighter)
 • 2009: Jeff Bridges (Crazy Heart), Sandra Bullock (The Blind Side), Christoph Waltz (Inglourious Basterds), Mo’Nique (Precious)
 • 2008: Sean Penn (Milk), Kate Winslet (The Reader), Heath Ledger (The Dark Knight), Penelope Cruz (Vicky Cristina Barcelona)
 • 2007: Daniel Day-Lewis (There Will Be Blood), Marion Cotillard (La Vie en Rose), Javier Bardem (No Country for Old Men), Tilda Swinton (Michael Clayton)
 • 2006: Forest Whitaker (The Last King of Scotland), Helen Mirren (The Queen), Alan Arkin (Little Miss Sunshine), Jennifer Hudson (Dreamgirls)
 • 2005: Philip Seymour Hoffman (Capote), Reese Witherspoon (Walk the Line), George Clooney (Syriana), Rachel Weisz (The Constant Gardener)
 • 2004: Jamie Foxx (Ray), Hilary Swank (Million Dollar Baby), Morgan Freeman (Million Dollar Baby), Cate Blanchett (The Aviator)
 • 2003: Sean Penn (Mystic River), Charlize Theron (Monster), Tim Robbins (Mystic River), Renee Zellweger (Cold Mountain)

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 Yorum

 1. Metin

  1. 2007 (Daniel Day Lewis, Marion Cotillard, Tilda Swinton, Javier Bardem)
  2. 2003 (Sean Penn, Charlize Theron, Tim Robbins) – ne yazık ki Rene’yi eledim buradan
  3. 2008 (Sean Penn, Heath Ledger, Penelope Cruz) – Revolutionary Road olsaydı Kate’e de sevinirdim.

  Yanıt
 2. Mert.

  2007- (Daniel Day-Lewis, Marion Cotillard, Javier Bardem, Tilda Swinton)
  2012- (Jennifer Lawrence, Anne Hathaway, Christoph Waltz, Daniel Day-Lewis)
  2010- (Natalie Portman, Colin Firth, Christian Bale, Melissa Leo)

  *2008’de gayet iyi bir yıldı ama Mickey Rourke ve Revolutionary Road’u tercih ederdim yinede..
  *Kuşkusuz ödül sahipleri konusunda en berbat yılda 2011’di.

  Yanıt
  1. Umur Çağın Taş

   2011’in en kötü yıl olduğu konusunda kesinlikle katılıyorum! Eğer 2009’da Mo’Nique ve Waltz olmasa, Bullock ile Bridges’ın hak edilmemiş ödülleri de o yılı sona çekebilirdi.

   Bir de ben 2005’i de pek sevmem. Alternatif bir evrende Felicity Huffman, Heath Ledger, Jake Gyllenhaal ve Michelle Williams’ın ödülü aldığına inanmak istiyorum.

   Yanıt
 3. aserat54

  1-) 2007 (Daniel Day-Lewis, Marion Cotillard, Javier Bardem, Tilda Swinton)
  2-) 2008 (Sean Penn, Kate Winslet, Heath Ledger, Penelope Cruz)
  NOT: Mickey Rourke (The Wrestler), o seneki kazanan olmalıydı. Kate’in Revolutionary Road’daki performansı daha iyi, ama The Reader’da da müthişti bence.
  3-) 2003 (Sean Penn, Charlize Theron, Tim Robbins, Renee Zellweger)
  NOT: Renee Zellweger’ın rol yapabildiği 3 filmden biriydi (diğerleri Chicago ve Bridget Jones) Cold Mountain.

  2011’deki ödüllerle ilgili (Jean Dujardin hariç) benim de sorunlarım var.

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.