Yabancı Filmler ’13: Danimarka, Hindistan & Kolombiya

Yabancı Filmler ’13: Danimarka, Hindistan & Kolombiya

Akademi’nin 76 yapımdan oluşan yabancı film listesi açıklandığından beri (daha doğrusu yavaş yavaş açıklanmaya başladığı günden beri) bu kategorideki yarışla ilgili bir şeyler karalayabilmek için olabildiğince aday adayı izlemeye çalışıyorum. Gerek yılın ilk yarısında gösterime girenler, gerek Filmekimi’nde yakaladıklarımız olsun bir şekilde tamamlayabildiğim kadar filmi tamamlamak istiyorum ilk 9 açıklanmadan. Daha evvel yorumladıklarımı yazının en aşağısına sıraladım. Bugün Danimarka’dan The Hunt, Hindistan’dan The Good Road ve Kolombiya’dan La Playa DC’yi de ekliyoruz listeye. Başlayalım bakalım.

the-hunt

DANİMARKA: The Hunt (Jagten)

Geçtiğimiz yıl Filmekimi’nde bilet alıp, son dakikada gitmemiştim The Hunt’a. Daha sonra izleyenlerin filmle ilgili tutkulu yorumlarına maruz kaldım. Ardından vizyona uğradı, internette dolandı derken The Hunt özellikle Türkiye’de Kuzey Sineması’nı sevenlerin favorisine dönüştü. Tabii bu kadar olumlu yorumdan sonra benim de beklentilerim bir hayli arttı. Bu sene Danimarka’nın Oscar aday adayı olunca, bir şekilde izlemeyi aksattığım filmle buluştum ve çok olmasa da ufak çaplı bir hayal kırıklığı yaşadım. Etkileyici olabilmek için çok çabalayan, özellikle kurgusunda ciddi sorunları olan ve sırtını tamamen Mads Mikkelsen’e dayayan bir film gibi geldi bana. Yine de ortalamanın üzerinde olduğuna, hatta aday adayları arasında “şimdilik” ilk beşe sokulabileceğine şüphe yok. Fakat ödülü alması için ilk tercihim olacağından şüpheliyim. Tüm maharetini final sahnesine saklayan ve son sahnesine kadar görmediğimiz pek bir şey sunmayan Jagten, Thomas Vinterberg’in başarılı sinemasının son örneği. Toplum psikolojisi üzerine yaptığı analizler ve insan doğasının en çirkin yanlarını tüm çıplaklığıyla gözler önüne sürmesi alkışlamalık. Ama ana karakterin oğluyla olan pek çok soru işaretli ilişkisi, ayrıca Mikkelsen’den başka kimseyi tanıtmak için çaba sarf etmeyen senaryosu bana o “başyapıt” hissini veremedi. Kuzey’den çıkan filmleri sevenler için birebir her şeye rağmen. Ki verdiğim not da problemin sadece fazlaca yükseltilen beklentiyle alakalı olduğunu gösteriyordur zaten.

[B+]

TGR-l-Still-1

HİNDİSTAN: The Good Road

Bazen ellerinde muhteşem bir film varken, yola farklı bir şekilde devam etmeyi seçen ülkelere rastlıyoruz yabancı film yarışında. Genelde Fransa ve İspanya gibi önemli sinemacılarının yapımlarını sırf hırslarından dolayı ana yarışa sokmak için uğraşan ülkelerde oluyor. Ama oldukça gelişmiş bir sinema sektörü olan Hindistan da tuzağa düşmüş gibi gözüküyor. Bir yanda Akademi’nin izlese üzerine atlayacağı The Lunchbox. Diğer yanda ise kötü yazılmış, kötü yönetilmiş, kötü oynanmış The Good Road. 1957’den beri aday olabilmek için film gönderen ülke, bir kez daha ellerindeki fırsatı ellerinin tersiyle itmiş. İçerisinde yeni başlangıçlar içeren üç yolculuk hikayesini anlatıyor film. Ama ne yazık ki tek birinde dahi başarılı olamıyor The Good Road. Tabii biraz da The Lunchbox yerine gönderilen yapımın daha iyi olacağını düşündüğünüzden, ekstra bir hayal kırıklığı yaşıyorsunuz. En azından baştan aşağıya bir vasatlık örneği olan The Good Road’da yaşadım ben bunu. Yılın en unutulmaya mahkum işlerinden.

[C-]

78552_1562_imagen__

KOLOMBİYA: La Playa DC

2011’de gönderdikleri The Colors of the Mountain ile oldukça iyi eleştiriler alan Kolombiya, bu yıl daha evvel aynısını defalarca izlediğimiz bir hikayenin yeni versiyonunu göndermeyi tercih etmiş. Yarış için bir tehdit oluşturmadıklarının hemen altını çizeyim. Geçtiğimiz yıl Cannes’da seyirciyle buluşan yapım, pek çok cephede birbirinden zor önyargılarla mücadele etmek zorunda kalan genç bir adamın öyküsünü anlatıyor. Ben La Playa DC’de orijinallikten pek bir eser bulamadım. Dolayısıyla yarışta ön saflarda yarışacak olan Belçika, İran, Romanya ya da Şili kadar iddialı olabileceğini düşünmüyorum. Belgesele benzeyen kurgusu ve hikaye örgüsü kimi zaman gerçeklik hissi yaratsa da türünün örneklerinden ayrılmasına yardımcı olamıyor. Fakat filmin sinematografisinin oldukça başarılı olduğunu eklemeden geçemeyeceğim.

[C]

Daha önce yorumladığım yabancı film aday adayları:

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.