Guess Who’s Coming to Dinner

Guess Who’s Coming to Dinner

guess_whos_coming_to_dinnerHer fırsatta hayranlığımı dile getirdiğim Katharine Hepburn’ün Oscar aldığı 4 filmden ilk ikisini yorumlamıştım daha önce. İlk kez aday olup ödüle kavuştuğu Morning Glory’de idealleri olan, ama hayallerini gerçekleştirirken başkaları tarafından itilip kakılan genç bir aktrisi canlandırıyordu. Diğeri ise kariyerinin son ödülü ve son adaylığı olan On Golden Pond idi. Henry Fonda ile karşılıklı döktüren Hepburn, eşi ile kızı arasında köprü niteliğinde olan şefkatli bir anne rolündeydi. Sıra geldi 1967 ve 1968 yıllarında arka arkaya ödül aldığı diğer ikiliye. The Lion in Winter’ı önümüzdeki günlerde yorumlayacağım. Ama bugünün konuğu 10 dalda Oscar’a aday olup En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Özgün Senaryo ödüllerini eve götüren Guess Who’s Coming to Dinner.

Judgment at Nurember sebebiyle hayranlığımıı kazanmış olan Stanley Kramer’ın kariyerindeki önemli filmlerden biri Guess Who’s Coming to Dinner. William Rose’un senaryosundan beyazperdeye uyarlanan hikayenin parmak bastığı noktalar günümüz filmlerinde bulamayacağınız kadar keskin ve tartışmalı mevzulara değiniyor. Entellektüel ve modern bir aile tablosu çizen Draytonlar’ın küçük kızı Joey, eve evlenmek istediği yeni erkek arkadaşı John Prentice ile gelir. Draytonlar bu sürpriz ziyarete sevinmiş olsa da kızlarının gelecekteki eşiyle tanıştıklarında içerisinde yaşadıkları o açık görüşlü tablo yavaş yavaş parçalanmaya başlar. Çünkü John Prentice bir zencidir.

1967 yılında pek çok tartışmaya sebep olan Guess Who’s Coming to Dinner, agresif bir senaryoya ya da yönetime sahip değil. Hem Stanley Kramer’ın seçimleri, hem de William Rose’un metni sessizce fakat etkili bir şekilde tokat atmayı tercih ediyor. Olaylardan ziyade karakterlerinin iç dünyalarındaki hesaplaşmalarla kaymak tabakada yer alan ileri görüşlü bir ailenin bile ırkçılığa eğilimi olabileceğini resmediyor. Yalnız işin sadece siyah ve beyaz ayrımına odaklandığını da söylemek yanlış olur. Dönemin Amerika’sındaki ekonomik sınıflar ve yaşdan doğan farklılıklar da Guess Who’s Coming to Dinner’daki karakterler üzerinden çok güzel açıklanmış. Evin yardımcısı bir siyah olmasına rağmen Joey’nin yeni erkek arkadaşını tasvip etmiyor. Entellektüel ve yaşça birikime sahip anne ile baba yaşadıkları gelgite rağmen durumla baş etmeye çalışıyor. Joey ise yeni gençliği, dönemin özgür ruhlu ve açık görüşlü ruhunu temsil ediyor.

Spencer Tracy, ölmeden evvel oynadığı son rolünde yine hayranlık uyandıran bir performans sergilemiş. Ama benim gözlerim hep Katharine Hepburn’ün üzerinde olduğundan dolayı Tracy’yi izlemeye pek fırsat bulamadım. Hepburn’ün performansı biraz olsun On Golden Pond’daki hallerini hatırlatıyor. Fakat tepeden tırnağa rolüne bürünüp, kostümleriyle birlikte Christina Drayton karakterini tamamlayan Hepburn her zamanki gibi olağanüstü bir performans ortaya koyarak, filme büyük katkıda bulunuyor. Evin kızı Joey’yi canlandıran Katharine Houghton’ı çok sevdiğimi söyleyemem. Sidney Poitier de popüler ve saygı duyulacak bir seçim olmasına rağmen rolünde harikalar yaratmıyor. Ailenin yakın dostu Cecil Kellaway’in bu ikiliden daha çok parladığını söylemek mümkün. Hatta Poitier’in ailesini canlandıran Beah Richards ve Roy Glenn de yer aldıkları sahnelerde aynı kareye girdikleri oyuncuları gölgede bırakıyorlar. Bu film ile bir Oscar adaylığı almamış olmasına çok şaşırdım Isabel Sanford, tam da Akademi’nin ağzına layık bir işe imza atmış. Ama zannediyorum Beah Richards’ın rolünün içeriği onu bir adım öne taşımış.

Kimi sahneleri çok uzattığını düşünsem de Guess Who’s Coming to Dinner, Amerikan sinema tarihinin önemli filmlerinden biri. Oscar ile ilgilenen her izleyicinin de mutlaka arşivine eklemesi gerektiğine inandığım bir yapım. Potier ve Houghton’ın kimyası tutmuş olsa ve bizi gerçekten bir çift olduklarına inandırabilseler sanırım daha yüksek bir not verirdim.

[A-]

Oscar Karnesi
En İyi Film
En İyi Yönetmen
En İyi Erkek Oyuncu (Spencer Tracy)
En İyi Kadın Oyuncu (Katharine Hepburn)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Cecil Kellaway)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Beah Richards)
En İyi Özgün Senaryo
En İyi Kurgu
En İyi Sanat Yönetimi
En İyi Müzik – Adaptasyon

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir