Oscar Boy Ödülleri ’13 tarihleri

Oscar Boy Ödülleri ’13 tarihleri

academy-awards1

Oscar Boy sayfalarının en çok okunan, en çok yorum alan ve sosyal medyada da en çok konuşulan yazısıdır Oscar Boy & Readers’ Choice Ödülleri. Başladığım günden beri Mart ayında derlediğim Oscar tahminleri ve hep beraber dağıttığımız ödüller büyük ilgi topladı. Bu yıl işi iyice bir düzene koymak istediğim için sizlere 2013 filmlerini değerlendireceğimiz 6. Oscar Boy & Readers’ Choice Film Ödülleri’nin tarihlerini vereceğim. Ama öncesinde birkaç değişiklikten bahsetmek istiyorum.

Bu yıl itibariyle artık En İyi Ses ödülü vermeme kararı aldım. Ses kurgusu konusunda özellikle beyazperdede deneyim edilen filmleri değerlendirmek kolay oluyor; ama işin içerisine miksaj girdiğinde kendimi yeteri kadar konuya hakim görmüyorum. Dolayısıyla ses dalının beş yıllık macerası 2013 itibariyle sona ermiş olacak. Bu yıl itibariyle dağıtmaya başlayacağımız yeni ödül ise En İyi Müzik Kullanımı. Özgün müzik dalında “score” başlığı altındaki besteleri değerlendirme şansımız oluyor; ama The Great Gatsby ve Inside Llewyn Davis gibi sözlü parçalardan destek alan yapımların soundtracklerini bir türlü ağırlayamıyoruz. Dolayısıyla müzik kullanımı kategorisi bu boşluğu dolduracak diye düşünüyorum. Bu arada tıpkı Akademi gibi makyaj dalını da genişletip Makyaj & Saç Tasarımı, sanat yönetiminin adını ise Prodüksiyon Tasarımı yaptım.

Yani özetle; film, yönetmen, erkek oyuncu, kadın oyuncu, yardımcı erkek oyuncu, yardımcı kadın oyuncu, özgün senaryo, uyarlama senaryo, toplu performans, ilk film, genç oyuncu, kurgu, görüntü yönetimi, prodüksiyon tasarımı, kostüm tasarımı, özgün müzik, özgün şarkı, müzik kullanımı, görsel efekt, makyaj & saç tasarımı, animasyon ve kötü film olmak üzere 22 dalımız olacak.

Bir diğer önemli bilgi ise bu yıl bitmek bilmeyen tartışmaların önünü kesmek için aday listesi çıkmadan iki gün evvel her kategorideki ilk 15’i açıklayacağım sırasız bir şekilde. Böylece siz de hangi yapımların finalistler arasına girdiğini görebileceksiniz. “For your consideration” reklamlarınıza ise istediğiniz zaman başlayabilirsiniz. İsterseniz şimdiden dikkat çekmek istediğiniz yapımları bu yazıya yorum olarak sıralayın. İster Şubat başında size tekrar hatırlatmamı bekleyin. Ama göz önünde olan filmlerden ziyade (Gravity, The Wolf of Wall Street, 12 Years a Slave vb.), benim izlemediğim ya da izlemiş olsam da çok yüksek not vermediğim için gözümden kaçabilecek kısımları için FYC yorumları atarsanız sevinirim. Hem böylece uzun listelerle vakit kaybetmemiş ve daha iyi odaklanmış oluruz.

Son bir şey daha! Çok şikayet geldiği için En İyi Film kategorisinde “Diğer” seçeneği olacak tıpkı ilk yıllarda yaptığımız gibi. Eğer bir film, benim aday olarak gösterdiğim ilk 10 arasında sonuncudan daha fazla oy almayı başarırsa Readers’ Choice Ödülleri’nde ilk 10 değil de ilk 11, hatta ilk 12 ya da ilk 13’e kadar listeler çıkabilecek. Şimdilik Şubat ayında görüşmek üzere diyor ve sizleri 6. Oscar Boy & Readers’ Choice Film Ödülleri’nin önemli tarihleriyle başbaşa bırakıyorum. Görüşmek üzere.

 • 1 Şubat 2014, Cumartesi: “FYC” yorumları için hatırlatma yapılacak.
 • 17 Şubat 2014, Pazartesi: Tüm kategorilerdeki ilk 15 finalist açıklanacak.
 • 18 Şubat 2014, Salı: 6. Oscar Boy & Readers Choice Film Ödülleri’nin adayları açıklanacak.
 • 23 Şubat 2014, Pazar: Saat 20.00’de oylama kapanacak.
 • 24 Şubat 2014, Pazartesi: Saat 12.00’de 6. Oscar Boy & Readers’ Choice Film Ödülleri’nin kazananları açıklanacak.

Geçtiğimiz yılların kazananlarını hatırlamak isteyenler için:
Oscar Boy Ödülleri | Readers’ Choice Ödülleri

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi yüksek lisansı için Imperial College'a başladı. Şimdi de University College London'da doktora yapıyor. Varı yoğu ödül sezonu. Evham ve düzen göbek adı. Çok konuşur, çok çalışır. Azıcık dili sivri. Mizah tutkunu. Gastronomik sevdaları için dağları delecek kadar gözü kara.

0 Yorum

 1. aserat54

  O zaman FYC’mi yapayım… 🙂
  Labor Day, yılın en çok merak ettiklerimden biri. Siz de izleyecek misiniz? Ben Kate Winslet, Jason Reitman ve Josh Brolin için bekliyorum en çok… Acil cevap verirseniz çok sevinirim… 😀

  Yanıt
 2. ozgur

  değişiklikler süper olmuş. Ayrıca Akademiyi beklemeden direkt en iyilerin seçilmesi muazzam olmuş. Çünkü Akademinin seçiminden sonra oylamanın hala devam etmesi çok kötüydü. Tamamen oscar kime gittihse ona göre seçim yapan çok kişi vardı. Böylece bu engellenmiş oluyor.

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir