Akademi’den yine, yeni bir kural değişikliği!

Akademi’den yine, yeni bir kural değişikliği!

90. Akademi Ödülleri’nde aday göreceğimiz birkaç yapımı Filmekimi’nde izleyeceğiz diye psikolojik olarak kendimizi hazırlarken AMPAS, Yabancı Dilde En İyi Film kategorisini ilgilendiren kural değişikliklerini duyurdu bugün. Eğer konuya hakim değildiyseniz önce eski kuralları hatırlayalım. Tüm ülkelerin komiteleri seçimlerini yapıp Akademi’ye gönderdikten sonra 9 filmlik kısa listenin oluşturulması için sayısı 90’a yaklaşan başvurular üç parçaya ayrılıyordu. Ve her üç parça da bir renk başlığı altında toplanarak gönüllüler bu gruplara atanıyordu. Eğer ki üye, atandığı grubun yabancı film gösterimlerinden %80’ine katılırsa kısa listeyi belirlemek için gerçekleşen oylamaya katılmaya hak kazanıyordu. Yalnız sizin grubunuzda olmasa bile %80 koşulunu sağladığınız müddetçe diğer gruplardaki filmlere de göz atabilme, gösterimlere katılma şansınız mevcut idi.

Şimdi… Yeni gelen kuralla her üyeye bireysel olarak atanacakmış bu filmler. Yani gönüllüleri üç gruba ayırmak gibi bir niyetleri yok. Amaç yarışın içerisindeki en az tanınmış filmi bile Akademi üyelerine ulaştırabilmek anladığım kadarıyla. Daha önceki %80 kuralı üyelerin hangi filmleri seçebileceğine dair bir koşula sahip değildi. Şimdi ise ellerine verilecek listedeki her şeye tik atmak zorunda kalacaklar.Dokuz filmlik kısa listenin altısı bu gönüllüler tarafından belirlenirken, kalan üçlü yabancı film dalı komitesi tarafından seçilecek geçen senelerde olduğu gibi.

Dokuz adaylık liste belirlendikten sonra da Los Angeles’dan 10, New York’dan 10 ve Londra’dan 10 kişinin oluşturduğu toplam 30 kişilik oylama grubu tüm filmleri izleyerek beş adayı belirleyecek. Özetle Akademi eline yüzüne bulaştırdığı yabancı film dalında madem çılgın atıyoruz, iyice kafa karıştıralım demiş. Merakla bekleyeceğiz!

Bu senenin yabancı film başvurularını görüntülemek için tıklayınız>>>

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.