Good Time

Good Time

Yönetmen: Benny & Josh Safdie | Oyuncular: Robert Pattinson, Jennifer Jason Leigh, Benny Safdie, Barkhad Abdi, Buddy Duress, Taliah Webster | Senaryo: Josh Safdie, Ronald Bronstein | 101 dakika | Drama, Gerilim, Suç

Pek sevdiğim yönetmen Martin Scorsese’nin kariyerini özetleyen Taxi Driver, Raging Bull, Casino gibi birbirinden değerli filmler var ama içlerinde biraz ayrıksı kalan After Hours’ın zât-ı âlimdeki yeri bambaşka. Dolayısıyla Heaven Knows What referansıyla tadımı kaçıran Safdie Kardeşler’in bu başyapıt ile akrabalık bağı taşıyan Good Time’ına kayıtsız kalmamı beklemek hata olur. Looney Tunes’un Taz’inden hallice ana karakteriyle bitmek bilmeyen bir uğursuzluk dizisini, hayatına dokunduğu herkesi aç bir virüs gibi boka batıran Connie’yi (Robert Pattinson) peşi sıra takip etmiş Safdieler. Öyle bir adam var ki filmin merkezinde, açtığı girdabın rüzgârına yolu düşeni parçalarına ayırıyor. Önce heveslerine alet ettiği kardeşi, tesadüfen tanışıp evini istila ettiği bir kadın ve torunu, özgürlüğüne yeni kavuşmuş bir mahkum, yaşça büyük ve zengin sevgilisi, bel bağladığı lunaparkın bekçisi… Yarattığı kasırganın tek bir hamlede sindirdiği insanlarla emiciliği daha da artıyor sanki, durmadan üreyen umutsuzluğunun. Tüm film bir ömür süregelecek endişenin, hırçınlığın, kör talihin üzerine kurulmuş. Yarattığı keyifli tehlike masum, suçlu dinlemeden kara bulut gibi çöküyor. Hayatta kalma içgüdüsü de değil, ulaşmak istediği yer salt ferahlık Good Time’ın. Ama kara görünmüyor, çözümler fersah fersah uzakta. Beladan bir döngünün içerisinde nefes alacak delik ararken seyircisine ben de hasar görür müyüm endişesi yaratacak derecede de nüfuzlu ayrıca. Ekrandan taşan eşsiz agresifliği sinir bozduğu kadar bağımlılık yapıyor. Ve düşündüğünüzde absürt sayılabilecek kaygılarının sersemliğiyle, herhangi bir eyleminin olumlu sonuçlanacağına inanmasak da, Connie için heyecan duymaktan bir an olsun vazgeçmiyoruz. Düşündükçe büyüdü bende Good Time. Sabahın ilk seansında henüz kendime gelememişken kara mürekkebini akıttı içime. Ama bir doz daha alıp aynı taşikardiyi tekrar yaşamak istiyorum. Çünkü bir önceki filmlerinde olduğu gibi Safdieler tamamen sizi düşüren, kötü hissetmenize sebep olan ve tekrar ziyaret etmek için can attığınız bir hissi maddeleştirmiş. Sadece adı uyuşturucu değil, sözde Good Time.
Fesat Mukayese: Good Time > Requiem for a Dream

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi yüksek lisansı için Imperial College'a başladı. Şimdi de University College London'da doktora yapıyor. Varı yoğu ödül sezonu. Evham ve düzen göbek adı. Çok konuşur, çok çalışır. Azıcık dili sivri. Mizah tutkunu. Gastronomik sevdaları için dağları delecek kadar gözü kara.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir