Custody

Custody

Yönetmen: Xavier Legrand | Oyuncular: Léa Drucker, Denis Ménochet, Thomas Gioria, Mathilde Auneveux, Mathieu Saikaly, Florence Janas, Martine Vandeville, Jean-Marie Winling, Martine Schambacher, Jean-Claude Leguay, Julien Lucas, Jérôme Care-Aulanier, Alain Alivon | Senaryo: Xavier Legrand | 93 dakika | Drama

Her daim Cannes’a göre daha az gürültülü geçen Venedik’te, Xavier Legrand’ın ilk uzun metrajlısı olmasına rağmen En İyi Yönetmen ödülüyle ayrılmış Custody, geçtiğimiz Filmekimi’nin sürpriz hazinelerinden biriydi. Biraz IMDb arşınlayan herkesin fark edebileceği üzere Legrand, 2013’te Just Before Losing Everything isimli kısa filmiyle Oscar’a aday olup bir nevi kariyerine hızlı bir başlangıç yapmıştı. Hem fiziksel, hem psikolojik domestik şiddetin sınırları zorladığı yeni öyküsünde meseleye değme gerilim filmlerini cebinden çıkaracak tansiyon yaratma yetisiyle yaklaşıyor. Custody, adını bilmediğimiz binlercesinin, kontrolsüz hiddetin bittiği noktada ardında bıraktığı izlerle, özümsenmiş çaresizlikle yaşamak zorunda olanların filmi. Düşünceli baba pozlarıyla ailesi haricinde herkesi kandıran eşinden yeni boşanmış Miriam, zorlu bir velayet süreci sonrası kimseye hakkını veremeyen adaletin buyurdukları gereği iki çocuğundan küçük Julien’ın taraflar arasında bir satranç taşı gibi oynanmasına göz yummak zorunda kalıyor. Yalnız sadece terk edilmişliğin verdiği hırs ile değil, yılların biriktirdikleriyle anlaşılmaz bir huzursuzluğu peşi sıra kovaladığı için çekirdek ailenin sözde babasının eylemlerinin sonuçları eşine, çocuklarına ve hatta iki tarafın ebeveynlerine de etkiyor. Zehir gibi dokunduğu yere kötülüğü getiren patriyarkiden kalma baba figürünün aşırıya kaçtığı savunulabilir. Fakat Legrand, yarattığı karakterleri tanıdığı gibi kimlerle muhattap olduğunun farkında. Bizim olmasa bile filmin de finalinde altını çizdiği üzere yanıbaşımızdan bir yaşanmışlık var Custody’de. Bilhassa final sahnesinin o ana kadar dikkatli bir şekilde kurduğu basıncı daha etkili kılan bir formülü var. Legrand umuda doğru kulaç atmaya çabalarken insan evladının bizi diğer canlılardan farklı kılan duygusal hafızayla cezalandırıldığının da bilincinde. Fırtınanın bittiği yerde delik deşik bir kapı ile travmaların beşiğinden acı bir tebessüm atıyor. Uzunca bir süredir cenin pozisyonuna geçip ağlayacak kadar ezilip büzülmeyenlere Custody’i mutlak surette yakalamalarını öneririm. Evin diğer çocuğuna biçilmiş yan öyküye göz yummanız dahilinde tanık olacaklarınız paha biçilemez.
Fesat Mukayese: Custody > The Shining

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi yüksek lisansı için Imperial College'a başladı. Şimdi de University College London'da doktora yapıyor. Varı yoğu ödül sezonu. Evham ve düzen göbek adı. Çok konuşur, çok çalışır. Azıcık dili sivri. Mizah tutkunu. Gastronomik sevdaları için dağları delecek kadar gözü kara.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir