Keyfî Drag Race Tekrarı: Trixie kuzum, iyi misin?

Keyfî Drag Race Tekrarı: Trixie kuzum, iyi misin?

Her Drag Race sezonunun olmazsa olmazı Snatch Game ile kutandık bu hafta. Yalnız All Stars 2’de zirveyi gören Alaska ve Katya sonrası yüksek beklentilerle oturduğumuz için ekranın başına, betona çakılmışız gibi hissediyorum. Bölümün genel anlatısıyla başlayalım önce… Efendim, belli ki RPDR yapımcıları bu yıl Shangela’yı desteklemeye karar vermiş. Nereye kafanızı dönseniz Shangela ya ortalık karıştırıyor, ya haksız bir zafer elde ediyor, ya da berbat lip sync performansıyla ruj gösterip birilerini eliyor. Ama dönen tüm haksızlıklara rağmen, yarışmacı olarak kendisine uygun görülen kurgu epey pozitif. Game of Thrones’dan alıntılar, yarışı siyahi queenlerle beyaz queenler arasında bir mücadeleye dönüştürme çabaları, Ru’yla ahbap gibi sohbetler… Elimizdeki tüm bulgular resmen sezonun birincisi olarak Shangela’yı işaret ediyor. Hele ki Jenifer Lewis’den çok kendini canlandırdığı Snatch Game performansıyla ilk ikiye kalması… Wow.

Diğer tarafta da BenDeLaCreme’in zaferleri devam etmekte. Her bölümde ilk ikiye giren DeLa, bağıra çağıra taca koştuğunun altını çizen bir kurgu olmadığı için yeteri kadar dikkat çekmiyor ama nedense. Ben epey sahte buluyor olsam da tıpkı Alaska gibi bir oyun planıyla gelmiş buraya DeLa. Kariyerinde yeni bir sıçrama yapabilmek adına All Stars’a ihtiyacı olduğunu bildiği gibi jürinin hangi görevde ne isteyeceğini de öngörebiliyor. Sırf bu yüzden zaten aldığı görevlerin üstesinden gelebilmesi. Tamam, komediye bir yatkınlığı da yok değil; ama ondan evvel Jinkx Monsoon’un nüfusuna geçirdiği drag estetiğinde yeni bir denize yelken açma hevesi yok. Biliyor ki, Snatch Game’de bel altı espri yaparsam Ru gülecek, lip syncler sırasında işin içerisine azıcık mizah katarsam jürinin hoşuna gidecek, Seattle’ın genç cougar‘ı olduğum gerçeğini kucaklarsam oyunculuk görevlerinde de önüm açılacak.

Ve üçüncü isim Trixie Mattel. Sırf bu bölümde (sözde) dibe vurduğu için beklenileni verememiş gibi davranıyor herkes Trixie’ye. Halbuki Variety Show sırasında seslendirdiği parçası, Bitchelor’da Milk’e rağmen bolca kahkaha toplayabilmesi… Ki ben bu bölümde bile RuPaul taklidinin hiç de fena olmadığını düşünüyorum. Tamam, espri yapma sırası geldiğinde RuPaul’un bayıldığı popolu, pipili içeriğe başvurmadı. Fakat ayan beyan, ona kariyerini armağan etmiş adamın önünde sen direktifleri kulağından alan koca bir robotsun diyebilmesi çok şahane değil mi? O kelime oyunlarının arasına dediğim gibi biraz cinsellik karıştırsa yüksek not alanlar arasında yerini de alırdı Trixie. Ama bundan geçtim, beni ana sahnede üzülüp ağlaması bitirdi asıl. Bir zafiyet gösterebilmesi realite şov mantığıyla düşündüğünüzde harika. Fakat kırılganlığının yanına birkaç görev birinciliği de eklemesi şart.

Bu bölümde hakkı yenen Aja’nın adını da anmadan olmaz. Tekrar söylüyorum, Shangela resmen kendini canlandırıp Top 2’ye girebilmişken Aja’yı neden görmezden geldiler? Halbuki Crystal Labeija’ya makyajı sayesinde fiziksel olarak aşırı benzemesini bıraktım, o memnuniyetsiz tavırlarını da yakalamış resmen. Dokuzuncu sezondan sonra buraya kendini kanıtlamak için değil, âdeta yarışın tadını çıkarmak için gelmiş. Keşke bu tavrı biraz Trixie de benimseyebilse. Drag Race konsepti dışında tek başına bir süperstar olan, Katya’yla olan şovunda onun bile önüne geçen harika yaratığı yarışma dışında queenleri takip etmeyen izleyici de görsün istiyorum. Of!

Keyfî Drag Race Tekrarı – Untucked

  • Kennedy’i sevmiyorum. Yaptığı hiçbir şeyde iyi olduğunu düşünmüyorum. Milk’e de katılıyorum hatta. Bir de Trixie’nin şovundan bahsederken “little” sıfatını kullanmaz mı… Ugh.
  • Yalnız Trixie’den bile daha sönük bir performans gösteren BeBe’yi kimse konuşmaz oldu. “Köstebek” dedikoduları doğru olabilir mi?
  • Altıncı bölümde bir queen’in geri döneceği, sekizinci bölümde elenenlerin oylarıyla final yapılacağı kesinleşti. Bakalım ne tür dramalar dönecek…
  • Marc Jacobs’a koca bir kalp.
  • Chi Chi de şu yarışmada en haddini bilen queen olarak kalbime taht kurdu. Kennedy’e yüz kere, bin kere tercih ederim!
  • Shangela’nın finalde yersiz heyecan yaratma çabasını ne yapacağız? Sözde Trixie’ye göz dağı veriyor.
  • O berbat lip sync’den iki birinci çıkması da RPDR’ın iyice drama bazlı bir şova dönüşme çabasıyla alakalı. Yoksa ikisi de uyku getirecek derecede kötüydü.

#EP4 Sıralamam Genel Sıralamam
BenDeLaCreme Trixie Mattel
Aja Aja
Shangela BeBe Zahara Benet
Trixie Mattel Shangela
BeBe Zahara Benet BenDeLaCreme
Chi Chi DeVayne Milk
Kennedy Davenport Chi Chi DeVayne
Morgan McMichaels
Kennedy Davenport
Thorgy Thor

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.