Yan Odadan Filmler S08E05: Kült Silahşörler

Yan Odadan Filmler S08E05: Kült Silahşörler

Yan Odadan Filmler’de en sevdiğim göreve geldi sıra! Sezon boyunca acaba Top 3 kim olacak diye kafa patlattığım için finalistleri belirlediğimiz beşinci bölüme ayrı bir zaafım var. Bir de RPDR adaptasyonu sırasında biraz kurallarla oynadığım için daha da keyifli bir hâl oluyor bu final öncesi son durağımız. Çünkü en yüksek notu alan iki kişiyi direkt bir sonraki aşamaya taşıyor, kalan ikiliyi ise yarışmadaki genel performanslarına göre değerlendirmeye alıyorum. Bu sebeple podyumda ortalık karışmadan direkt zirveye oynayanlarla söze gireceğim. Sonrasında da kalan sağlardan kim finale gitmeyi hak etti, onu konuşacağım. May the best movie buff WIN!

Yarışmada belli bir kalibrenin altına asla düşmeyen Akın Memişoğlu, bekledi bekledi tam final öncesi altın golü attı. Fear and Loathing in Las Vegas bünyesinde barındırdığı eser miktardaki Johnny Depp sebebiyle her daim uzak durduğum, Terry Gilliam’ın çılgınlıklardan beslenen fikir fabrikasının en orijinal ürünlerinden biri ve bence sonradan kült olmuş filmler görevine de cuk oturuyor. Akın’a ilk görev birinciliğini getiren yapımla ilgili hislerim tarifi mümkünsüz bir coşku içermekte, ki zaten filmin tüm amacı da kimyasallı ruh hâlini ekranın/perdenin diğer tarafına yansıtabilmek üzerine kurulu. Ait olduğu zaman aralığını ve jenerasyonu da tasvir ederken Gilliam’ın konuya olan hâkimiyeti daha da bir ortaya çıkıyor sanki. Bir delilik anının 120 dakikaya genişletilmiş, sert virajlarla dolu formu biyografi türünün kurallarını delik deşik etmek için sıra bekliyor. Bir de tıpkı ana karakteri gibi kontrolsüz bir rotaya sahip olmasına vurulmuş olabilirim, onu eklemeden geçemeyeceğim. Dolayısıyla hem görev birinciliğini Akın’a emanet ediyor, hem de son aşama için biletini hediye ediyorum. Tebrikler Akın!

İkinci finalistimiz ise Edanur Yıldız. Yarışa inişli çıkışlı bir başlangıç yapan Edanur, pek sevmediğim Boyhood’un yine Richard Linklater imzalı atası, daha doğrusu Everbody Wants Some isimli son filminin “olmuş” versiyonu Dazed and Confused‘u önermiş. Evrensel bir dile sahip olmaması sebebiyle filmlerden, dizilerden öğrendiğimiz o Amerikan gençlik rutininin en dolambaçsız portresi var burada. Kabul etmem gerek, taslağının hatları pek belli olmayan filmlerle aramda bir mesafe bulundurmaya çok dikkat ediyorum. Fakat Linklater kalemini büyük bir hesapsızlıkla sallamış sanki bu sefer. Görevin birincisi Fear and Loathing in Las Vegas’ın da kronolojik sırada bir sonraki tarihi döneminde geçiyor olması hoş bir tesadüf. Her türlü devrimin bir dönemden büyük adımların rayına oturduğu daha sakin, ama hafif hafif kaynayan bir başka aralığa adım atılıyor. Arka plandaki karmaşayı da inanılmaz basit bir hikâyeyle dengelemiş. İkonik ve en önemlisi zekice! Onu bunu boşverdim, Edanur’u finale taşımaya yardımcı oldu Linklater. Hadi ikisine birden alkış gelsin.

Kült filmler buketinde bir tık zayıf kalıp, finaldeki üçüncü koltuğa oturmak için mücadele eden yarışmacılarıma geldi sıra. Bir tarafta pek de fena olmayan karnesiyle Harun Özçelik, diğer tarafta ise sonradan açılan Ozan Aytaş var. Önce Harun’un gönderdiği film, Labyrinth ile başlayalım. Açıkçası görevin tanımına en uygun yapımlardan biriydi bu. Çöp ile kült arasındaki o ince çizgide ilerleyen işler görmek istiyordum. Fakat Labyrinth’in uçuk kaçık, örnek aldığı pek çok yönetmenin ecza dolabından beslenen evreninde bir aile filmi mi olunmak istiyor, yoksa uçarılıklara heveslenip spektrum geniş mi tutuluyor anlamakta güçlük çektim. Tek bildiğim, tüm absürtlüklerinden ve en önemlisi David Bowie’yi uzun metrajlı bir filmde kendi personasına da çok yakışan bir karakterde izlemekten inanılmaz keyif aldığım. Dolayısıyla Harun’u da yarım ağız kutlamadan edemiyorum.

Gitti gidiyor derken son dakikada yarışmaya bağlanan Ozan’ın Diner seçimi de hiç fena sayılmaz aslında. Fakat geçmişte tek bir insan grubuna, tek mekana ya da tek olaya takıntılı filmleri pek de iyi karşılamadığıma dair sinyaller vermiştim. Bundan sebep, izlediğim her projesini ayrı ayrı tahammül edilemez bulduğum yönetmen Barry Levinson’ın da adını jenerikte görmem de sağolsun, Diner’la çok iyi anlaşamadım. Bir de karakter gelişimine dair çok bariz bir kendini beğenmişliği var bu filmin. Yüksek sesle dile getirmese de senaryosunun ne kadar iyi olduğuna ikna edebilmek için insan üstü bir mücadele veriyor. Halbuki bu anlar samimiyetsizleştirmiş bütünü. Diner’la olan bağlarımı o haddini bilmez boy gösterilerinde kaybettim özetle. Seksenlerden kalma tempo sıkıntısını da unutmamak gerek.

Tabii ben bu görevden bağımsız düşünerek almak zorundaydım kararımı. Çok zorlandım dersem yalan olur. Ozan’ın geç açılması pek yararına olmadı. Bir tarafta Fahrenheit 451 ve Central Station var. Diğer tarafta Clerks, I’m Here, Local Hero… Ve hatta Labyrinth’i bile imza niteliğindeki önerilerine dahil edebiliriz. Yani… Harun finaldeki son koltuğa oturmuş oldu. Ozan’a çok çok teşekkür ediyorum. Bir daha yollarımızın kesişir umarım. Now sashay away.

BİTTİ Mİ? Bitmedi. Biliyorsunuz All Stars 3 çanları çalıyor ve her sezon siz izleyicilerimizden gelen oylarla finale kalamamış bir kişiyi direkt All Stars’a davet ediyoruz. Mansiyon Ödülü için yine beş adayımız var. Seçim tamamen size kalmış. Oylamanın Çarşamba gecesine kadar devam edeceğini de hatırlatayım. Hadi bakalım. Finalde görüşürüz!

Akın Memişoğlu
FEAR AND LOATHING IN LAS VEGAS
1998 | Terry Gilliam
A-
Edanur Yıldız
DAZED AND CONFUSED
1993 | Richard Linklater
B+
Harun Özçelik
LABYRINTH
1986 | Jim Henson
B
Ozan Aytaş
DINER
1982 | Barry Levinson
B-

YarışmacıYaşŞehir123456Sonuç
Akın Memişoğlu24MersinSAFEHIGHSAFEHIGHWIN  
Edanur Yıldız23EskişehirSAFELOWWINHIGHHIGH  
Harun Özçelik27İstanbulWINHIGHHIGHLOWSAFE  
Ozan Aytaş22AnkaraHIGHLOWLOWWINELIM  
Emre Yılmaz17AnkaraHIGHHIGHSAFEELIM   
Yasemin Artunç30İstanbulLOWWINELIM    
Cahit Berkay Şen23İstanbulLOWELIM     
Çağla Şimşek24AnkaraELIM      
WIN: Kazanan, ELIM: Elenen
HIGH: Yüksek not, LOW: Düşük not, SAFE: Güvende

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.