Keyfî Drag Race Tekrarı: Nerede Kalmıştık?

Keyfî Drag Race Tekrarı: Nerede Kalmıştık?

Meğer her hafta bizi 60 dakikalık bölümlerle kutsayacaklarını açıkladıkları anda eski Drag Race ruhunun geri döneceğini anlamamız gerekiyormuş. Mini görevleri sığdırmak, podyum şovunun tamamını göstermek bir programı bu derece yukarıya taşımaya yetmez diyordum, yanılmışım. Tabii bir de artık 10 senelik tarihin tüm satırlarını ezber etmiş, buna göre hazırlıklı gelen ve hangi damara oynaması gerektiğini bilen bir kadro mevcut. Dolayısıyla kimi destekleyeceğimi şaşırmış bir hâlde, bir tık aşağıda kalan queenler gitse de önümüz açılsa diyerek bekliyorum. Dusty, Blair ve Kameron’ı da yollarsak dağlar bizimdir!

Onuncu sezonun ikinci bölümü, sahne arkasına da taşınan Cracker – Aquaria dramasının patlak vermesiyle start aldı. Kameraların önünde Cracker’la burun burunayken, tüm makyaj numaralarını ve kostüm fikirlerini çaldığını söylemeye cesaret edemeyen Aquaria kibar kibar şöyle oldu, böyle oldu yorumlarında bulundu ama siz söyleyin, bir düzine drag queen’in yer aldığı odada kaçak güreşmek mümkün mü? Dramalardan drama beğenen, pasaklı mı pasaklı, şirret mi şirret Vixen bir güzel Aquaria’nın ipliğini pazara çıkardı. Bizler de 8 ve 9’un RuPaul’s Best Friend Race konseptini bir nebze unutup seyre daldık.

Kabul etmem gerek, ilk bölümde Vixen’ın Nina Bonina Brown’ı hatırlatan fazla cilalanmamış hâlleri ve programa ben bu sezonun “bitchy queen” boşluğunu dolduracağım kafasıyla gelmesi beni bir nebze rahatsız etmişti. Ama Vixen’ı iş üzerinde görünce de pek keyiflendim doğrusu. Arkadaşlık ilişkilerini umursamayan, sosyal medyadan alacağa tepkiye omuz silken hâlleri efsanevi. Drag Race’in bir reality show olduğunu hatırlamamız için gereken şeyler twist değil bu kavgalarmış, bilememişiz. Bu “Too vague” ile start alan ufak çıkışın bol bol meme/caps yapılmayı hak eden gidişatını bir kenara bıraktığınızda da elimizde hâlâ keyifli bir bölüm kaldığını da hatırlatmam gerekiyor.

Kathy Griffin konusundaki yersiz açıklamaları yüzünden pek hoşlaşmadığım Andy Cohen’in konuk olduğu mini görevde de eğlence tam gaz devam etti tabii. 20 dakikada çıkardıkları drag imajlarıyla RuPaul’un kulak kanatan şarkısına dans ettikleri kısımdan iki lider çıktı: Asia O’Hara ve The Vixen. Hazır yeri gelmişken söyleyeyim, Asia sanıyorum bu grubun içerisindeki siyahi yarışmacılar arasında en cilalı olanı. Mayhem Miller ilk görevin galibi olsa da, Monique Heart hepimizin kalbini çalsa da, The Vixen ekran süresi konusunda herkese fark atsa da, Monet X Change’in New York bazlı olması onu bir adım öne taşısa da Asia ne yaptığının çok bilincinde. Dikkat diyeyim!

Bu bölümün genel ağlaklığıyla ilgili de konuşmak gerek. Vixen – Aquaria – Cracker dramasından sonra Eureka’nın tam bir reality şova yakışır şekilde “Aklım hâlâ geçen seneki sakatlığımda, bir türlü atlatamadım.” mıymıntılığı sanki bir sonraki bölümün galibi olacakmış gibi bir his verdi bana. Son seçilmesi, gruba salya sümük dert yanması, jüri karşısında dağılması, lip sync’e çıkması… Planlı diyemem; fakat yapımcılar bunu illa ki kullanacaktır. Bu tür programların kamera arkasında çalışanlar manipülasyon konusunda ne kadar uzman merak ediyorsanız, açın Unreal izleyin. Belki o zaman prodüktörlerin adını ağzımdan düşürmemem daha mantıklı gelir sizlere.

Ayrıca Alyssa Edwards’ın Todrick Hall yerine koreografi için çağırılması da harika olmamış mı? RPDR mezunlarını bol bol görmek istiyorum ben o sahnede. Keşke Ru, taç sahibi Bianca Del Rio, Alaska, Raja, Chad Michaels gibi isimleri de konuk jüri olarak alsa. Alyssa’nın mini eğitimi sırasında bu kadar keyif aldıysak, jüri koltuğuna oturması hâlinde mutluluktan nasıl kafayı yeriz artık tahmin bile edemiyorum. Yalnız şu saçma müzikaller konusunda da bir çözüme gitmesi lazım artık RPDR’ın. Kardashianlar, VH1 Divas Live, şimdi de bu Pharmarusical… Herkese eşit derecede rol dağıtamıyorsunuz, artık anlayın. Ha birileri elensin, potaya girsin diyeyse de bu karmaşa amacınıza ulaşıyorsunuz, orası başka.

Son olarak podyumdaki konseptin “Very Best Drag” olduğunu düşünerek kostümlere saldırmak istiyorum. Yani mayolardan daha fazlasını görmemiz gerekmez miydi? Mayhem’ın perde kumaşından elbisesi, Yuhua’nın silüet bozan çorapları… On kere, yüz kere, bin kere HAYIR! Öyle ki Aquaria haricinde hepsini yavan buldum. Buna Asia’nın lensleri, Blair’ın birkaç beden büyük tuvaleti ve Cracker’ın kafasındaki şey de dahil. Belki de yarışmanın sonraki aşamalarına saklıyorlar cicilerini, bilemeyeceğim. Yalnız Ross Matthews’un da söylediği gibi “O vardı, şunu giyecektim, son anda karar değiştirdim.” tadındaki bahanelerin telafisi yok. Saldırın be kızlar!

Keyfî Drag Race: Untucked

  • Kalorie’nin Eureka’yı iki günde sahiplenip sanki ona karşı lip sync’e çıkacak olması çok büyük bir meseleymiş gibi davranması… Fake, fake, fake! Zaten Miss Vanjie’nin de hakkını yedi.
  • Monique Heart’ın yediği Thorgy Thor kurgusu beni çok üzüyor. She is gonna gag you, honey. She is gonna give you the ooh ah ah sensation. She is a production!
  • Yuhua’dan da tek bölümde soğudum galiba. Girişteki cazibesi, mizah yetisi bir anda kayboldu. Herkesin aşırı yetenekli olması sebebiyle gölgede kaldı.
  • Sezonun anlatıcısı rolünü de Monet X Change üstlenmiş belli ki. Bakalım finali görebilecek mi…
  • Kafamdaki Top 3 tabii ki de Cracker, Aquaria ve Monique Heart. Ama Cracker ile Aquaria arasında bir tercih yapacaklarına adım gibi eminim. Monique de yeteri kadar sevilmiyor sanki jüri taraıfndan.
  • Üçüncü bölümde yine Vixen’la ilgili bir drama olacak diyorlar. Zaten erkenden VH1’ın resmî sitesine konulan ön gösterimde peruğunu başkasından ödünç aldığını öğreniyoruz. Jüri karşısında Aquaria foyasını çıkarmaya cesaret eder mi dersiniz?
  • Açılıştaki RuPaul’lu Miss Vanjie kısmı… Büyük jürimizin bir insan olduğunu hatırlatıyorlar sanki. Eski Ru geri mi dönüyor, ne?

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐Miz Cracker, Aquaria, Monique Heart
⭐⭐⭐Eureka O’Hara, Monét X Change, Asia O’Hara, Yuhua Hamasaki, Mayhem Miller,
⭐⭐The Vixen, Vanessa Vanjie Mateo, Dusty Ray Bottoms, Blair St. Clair
: Kameron Michaels, Kalorie Karbdashian Williams

Bu tabloyu da böyle bölüm bölüm kendime göre renklendireceğim:

Yarışmacı123456789
AquariaSAFESAFE       
Asia O’HaraLOWSAFE       
Blair St. ClairSAFESAFE       
Dusty Ray BottomsSAFEHIGH       
EurekaSAFEBTM2       
Kameron MichaelsBTM2HIGH       
Mayhem MillerWINLOW       
Miz CrackerHIGHHIGH       
Monét X ChangeSAFEWIN       
Monique HeartHIGHLOW       
The VixenSAFESAFE       
Yuhua HamasakiHIGHSAFE       
Kalorie K. WilliamsBTM2BTM2       
Vanessa MateoLOW        

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.