Yan Odadan Filmler S08E06: Büyük Final

Yan Odadan Filmler S08E06: Büyük Final

Welcome to the grand finale of Oscar Boy’s Movie Buff Race. Now please welcome to the stage, the queens of Season 8!!!!!

  • Çağla
  • Cahit
  • Yasemin
  • Emre
  • Ozan

And our Top 3 queens…

  • Akın
  • Edanur
  • Harun

And now, our commander in chief, but you can call him Zaddy. It’s UPaul!

Yaklaşık bir aydır devam eden Yan Odadan Filmler’in 8. sezonunda büyük finale ulaşmış bulunmaktayız. Birbirinden değerli filmkolik star adayları beş zorlu görevde sınav verdikten sonra iş Top 3’e ve skor kartlarına kaldı. Yalnız tek kişilik dev jürimiz son görevde kimin galibiyeti tattığını, kimin final yolunda bir adım önde olduğunu açıklamadan evvel önemli bir geleneği daha aradan çıkarmamız gerekiyor. O da ne? Tabii ki de Mansiyon Ödülü. Dokuzuncu sezonun ardından gelecek All Stars 3 kadrosunu belirlerken hep sizlerin yardımına koşuyorum. Finale kalamamış yarışmacılarımı her sezon sonunda oylamaya sunarak ikinci bir şans tanıyorum kısacası. Buranın galibi direkt All Stars’a koşuyor ve intikamını almak için sırasını bekliyor. Evet… İki yarışmacı arasında gidip gelen oylamanın sonucu belli oldu. Sekizinci sezonda Mansiyon Ödülü’nün sahibi… Ozan Aytaş!

Tebrikler Ozan! Dokuzuncu sezon bittiği gibi startını vereceğim All Stars 3 biletin artık elinde. Şimdi eve dönüp podyum için alıştırmalara başlayabilirsin. Daha evvel Mansiyon Ödülü’nü alarak taca yürümüş Cihan Ünsal’ın izinden gidebilecek misin hep beraber göreceğiz. Çok çok başarılar diliyorum. Görüşmek üzere!

Döndük üç yarışmacımıza. Son kararımı vermeden evvel altıncı görevimiz için bir kez daha film önerisi istedim filmkolik star adaylarımdan. Yalnız bu sefer herhangi bir kısıtlamada bulunmadım. Lafı uzatmadan Akın Memişoğlu ile başlayalım. Son iki sezondur sosyal medyadan tanıdığım isimlerin çuvallamasına o kadar alıştım ki Akın’ın finale kadar kalması güzel bir sürpriz oldu benim için. Son ana kadar hiç büyük bir düşüş yaşamayan ve hep belli bir kalibrenin üzerinde filmler öneren Akın, finalde risk almak istemiş belli ki. Something Wild, bir zamanlar Hollywood’u fethetmiş screwball komedi türünü küllerinden doğurmaya çalışan bir yapım. Yalnız mesela Jeff Daniels ve Melanie Griffith ikilisinin uyumsuzluğunda bitti benim için. Ait olduğu janrın tüm gücü kadın ve erkek karakterini canlandıran oyuncuların arasındaki kimyada bitiyorken bunu da görmezden gelemedim. Yoksa seksenlere pek yakışan alelade bir öyküsü var. İki adım ileri, üç adım geri derken tipik tempo problemli, esi çok vintage hissi yaratıyor. Ama tüm dertleri sığ, karakterleri klişe, mizahı bayat.

Edanur Yıldız‘ın elinde ise estetiği sayesinde hikâyeyi umursamayanların bağrına basacağı bir film var: 2046. Wong Kar-Wai imzalı yapım In the Mood for Love’ın da ait olduğu üçlemenin bir parçası. Abartılı müzik kullanımı, kahverengilerden bir türlü kurtulamayan renk paleti sebebiyle pek iyi anlaşamadığım sinemasının tüm karakteristik özellikleri bu altı farklı öyküyü tek bir noktada buluşturan filmde de mevcut. İşin güzel tarafı, dünyanın geri kalanı da Wong Kar-Wai’nin bu abartılı görsellik takıntısını uyduruk bir konsept fikirle buluşturmasını yememiş. Aksine genel olarak tepkiler aynı: Konu yok, bir yol haritası yok, her karakter tek boyutlu ve film başladığı yerde bitse kimse umursamayacakmış gibi bir manzara. Bana biraz Terrence Malick’in kendi parodisine dönüştüğü son dönem işlerini de hatırlattı doğrusu. İki saate uzatılmış bir reklam gibi. Ve ne acıdır ki hâlâ bu illüzyonları tek lokmada yutan bir kalabalık olduğu için hikâye anlatma sanatında cinayet işleyen sinemacılar fink atmaya devam ediyor.

Ve son olarak Harun Özçelik‘e geldik. Uzak Doğu Sineması’nın sükse yaptığı finalde Harun da tercihini Takeshi Kitano filmi Fireworks‘den yana kullanmış. Bu sezon içerisinde izlediğim Battle Royale ilk Kitano deneyimim olduğu için gözü kör daldım Fireworks’ün içine. Neyse ki burada çok daha farklı, bilhassa bahsini ettiğim diğer filmiyle kıyaslandığında, dingin bir anlatı var. Kabul etmek gerek, Fireworks ayarındaki slowburn filmlerin içine girebilmek için zamanlamanın doğru olması gerekiyor. İşte ben de finalde önüme atılan diğer iki felaketin verdiği sıkıntıyla attım kendimi Fireworks’ün kollarına. Çok düz ve ne demek istediğini açıkça belli eden bir yapım aslında. Sadece ağırdan alıyor her şeyi. Hayatı anlatırken hayat gibi davranıyor. Hiçbir şeyin aceleye gelmeyeceğini, sebatı, sabırı, istediklerimize ulaşırken alınan yolun nasıl da engebeli olduğunu öğretiyor. Muhtemelen melankolisi bir süre daha üzerimden gitmeyecek, demlendikçe de güzelleşecek. Keşke şiirden bozma narinliğini, kural tanımazlığını herkes tadabilse.

Bir elememiz yok biliyorsunuz finalde. Ama daha önce de skor kartları birbirine çok benzediği için final görevinde kim galip gelirse onu birinci yapacağımı söylemiştim. Adres çok belli. Akın ve Edanur’a yarışma süresince (finali saymıyorum) hep beklenileni verdikleri için çok ama çok teşekkür ediyorum. Wasp, Fantastic Planet, Fear and Loathing in Las Vegas, The American Astronaut ve Crumb’ı bana kimlerin izlettiğini asla unutmayacağım. Ama ilk görevden finale göz kırpan, Clerks’le başlayan liderliğini I’m Here ve Local Hero ile devam ettiren, Labyrinth ile görevin ruhunu yakalayan ve finalde de bitiriciliğini gösteren bir şampiyonumuz var. Hadi o zaman eller havaya. Oscar Boy’un sıradaki filmkolik starı, yedinci sezonun galibi, tahtı devralacak yeni hükümdarımız HARUN ÖZÇELİK‘e gelsin alkışlar!!!

Tebrikler Harun. Film önerilerin, yarışma süresince gösterdiği üstün ilgi için de teşekkürler. Hazır yeri gelmişken sekizinci sezona katkıda bulunan tüm yarışmacılarımı da saygıyla selamlamak istiyorum. Büyük eğlenceme dahil olduğunuz için minnettarım. Bir sonraki maceramızda görüşmek üzere diyelim. Şimdilik hoşçakalın!

Akın Memişoğlu
SOMETHING WILD
1986 | Jonathan Demme
C
Edanur Yıldız
2046
2004 | Wong Kar-Wai
C+
Harun Özçelik
FIREWORKS
1997 | Takeshi Kitano
A-

YarışmacıYaşŞehir123456Sonuç
Harun Özçelik27İstanbulWINHIGHHIGHLOWSAFEWINBİRİNCİ
Edanur Yıldız23EskişehirSAFELOWWINHIGHHIGHSAFEİKİNCİ
Akın Memişoğlu24MersinSAFEHIGHSAFEHIGHWINLOWÜÇÜNCÜ
Ozan Aytaş22AnkaraHIGHLOWLOWWINELIM MANSİYON
Emre Yılmaz17AnkaraHIGHHIGHSAFEELIM   
Yasemin Artunç30İstanbulLOWWINELIM    
Cahit Berkay Şen23İstanbulLOWELIM     
Çağla Şimşek24AnkaraELIM      
WIN: Kazanan, ELIM: Elenen
HIGH: Yüksek not, LOW: Düşük not, SAFE: Güvende

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.