Oscar’da önemli kural değişiklikleri

Oscar’da önemli kural değişiklikleri

24 Şubat’ta 91. kez sahiplerini bulmaya hazırlanan Akademi Ödülleri ile kullanılmaya başlanacak çok önemli kural değişiklikleri duyurdu AMPAS geçtiğimiz günlerde. Hafta başında yapılan basın açıklamasından kaba saba bir çeviri yaparak tüm başlıkları toparlamaya çalıştım. Buyrun bakalım:

  • Bundan böyle animasyon, yabancı film, belgesel, kısa film, kısa animasyon ve kısa belgesel kategorileri için ortak bir son başvuru tarihi olacak. Hatta 1 Ekim 2018, Pazartesi’ye karar verilmiş. Ana dallarda ise bu tarih 15 Kasım 2018, Perşembe.
  • Müzik kategorilerinde branşın üyeleri özgün şarkı dalındaki filmleri ve özgün şarkı aday adaylarının kliplerini izledikten sonra bir ön eleme oylaması yapacak. Bundan böyle tıpkı makyaj ve görsel efekt kategorilerinde olduğu gibi özgün müzik ile özgün şarkı dallarının kısa listelerinin duyurulacak olması demek bu. Her iki kategoride çıkacak, kontenjanı 15 olan tarihteki ilk listeleri merakla bekliyoruz.
  • Belgesel kategorisinde de bir film festivalinde ödülle dönen yapımların direkt Akademi Ödülleri değerlendirmesine alınması kararlaştırılmış. Yani eskisi gibi belirtilen yayımcı kuruluşlardan birinde eleştirisinin çıkması şartını sağlamasa ya da belirtilen şehirlerde gösterime girmese de fark etmeyecek. Bunun haricinde ön koşulu sağlayan yayımcıların sayısı da artırılmış.
  • En İyi Film dalında olduğu gibi En İyi Animasyon ve En İyi Belgesel dallarında da mevzubahis yapım adına birden fazla yapımcının aday olmasına izin verilecek.
  • Bundan böyle görsel efekt branşı için düzenlenen bake-off sunumlarına da bizzat katılım şart koşulmayacak. Branş üyeleri online olarak bu bake-off gösterimlerini izleyip, internet üzerinden oy kullanabilecek.
  • Ayrıca kampanya dönemiyle ilgili de birkaç kural değişikliğine gidilmiş. Bundan böyle üyelere pazarladıkları filmlerle ilgili materyal göndermek isteyen dağıtımcılar, yapımcılar ve artık bu konuyla her kim ilgileniyorsa, önce aracı bir posta şirketiyle iletişime geçmek zorunda. Ayrıca adaylar açıklandıktan sonra gerçekleşen Q&A sayısını da 4 ile sınırlandırmışlar.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.