Yan Odadan Filmler S09E06: Büyük Final

Yan Odadan Filmler S09E06: Büyük Final

All hail the queens of Season 9!!!!

And now, our Top 3 queens…

Ladies, gentlemen and all 54 Facebook gender options in between, please welcome the one and only UPaul!

Yan Odadan Filmler’in dokuzuncu sezon finaline hoşgeldiniz! 2016 yılında başlayan maceramda her seneye üç normal seri ve birkaç konsept buluşma sığdırmaya gayret ediyorum. Bu sebeple üzülerek 2018’in geri kalan kısmında All Stars 3 ve All Stars 4 haricinde herhangi bir bölüm yayınlanmayacağını duyurmam gerek. Önümüzdeki hafta startını vereceğimiz All Stars’dan sonra Taçsız Efsaneler başlığı altında bambaşka ve efsanevi bir sezon yapacağız, onu da ekleyeyim. Ama tabii bugünün meselesi Ekin Bilge, Mehmet Demircioğlu ve Tolga Yılmaz’ın finale kaldığı son görev. Dilerseniz hemen final için uygun görülmüş üç öneriyi konuşalım.

Ekin Bilge, epeyce az izleyiciye ulaşmış bir animasyon, yer yer Kiarostami filmlerini hatırlatan L’arte della felicità adında, prömiyerini Venedik’te yapmış bir film göndermiş. Hayata dair tüm çıkmazlarını enfes müzikler eşliğinde Napoli sokaklarında seyir alan tek bir taksiye sığdırıp kaybettiği kardeşinin yasını tutan ana karakteri eminim birilerinin bam teline dokunmuş, birkaç yumru bırakmıştır kimisinin boğazında. Ama ben zerre empati kuramadığımdan kupkuru buldum bu üslubu sıra dışı keşmekeşi. Sanki vitrinine duyguları koyuyor da satamıyor gibi. Bir teşhir ürünü misali gözünüzün önünde duruyor. Almak isteseniz belki varını yoğunu ortaya koyduğu için ucuza kapatacaksınız bu rollercoaster biletini. Yalnız bu yolculuğa değmeyecek bir mağazada olduğunuzun da bilincindesiniz.

Mehmet Demircioğlu ve Tolga Yılmaz, sanki anlaşmış gibi finalde François Truffaut filmleri önermiş birlikte. Bir tarafta Jules and Jim, diğer tarafta da Day for Night var. Çok hakim olduğumu söyleyemeyeceğim Truffaut’nun filmografisine. The 400 Blows’a gönülden bağlı olmam haricinde, yarışma sayesinde izlediğim Fahrenheit 451 da düşündükçe değerleniyor benim için. Yalnız Truffaut kitaplığından gelen iki yeni önerinin benzer bir ezdi geçti hissiyatına ulaşabildiğini iddia edemiyorum. Bu tür büyük, rüştünü çoktan ispat etmiş yönetmenlerle Yan Odadan Filmler başlığı altında buluşmak esasında biraz geriyor beni. Ama isim sebebiyle beğenmek zorunda hissetmek, bardağa mecburen hep dolu tarafından bakmak fıtratımda yok. Dolayısıyla çok övgü dağıtmamı beklemeyin benden.

İkisini mukayese etmek zorunda hissediyorum kendimi. Çünkü hem iki yarışmacım finalin en iddialı isimleri, hem de her iki film aynı fabrikadan çıkmış. Jules and Jim, sinema tarihinin kendinden sonraki parçasını inkâr edilemeyecek bir şekilde etkisi altına almış, kompleks kadın erkek ilişkileriyle ilgili sarf edilen her cümleye ilham olmuş bir mihenk taşı. Bu üç kişilik aşkın beslendiği, dışavurumdan makas olan tüm düşünceler, benim hikâye anlatma sanatından beklentim göz önüne alındığında, epey dağınık. Yalnız kadının daha bir insan yerine konduğu, ihtirasın temelsiz olmadığı Day for Night benzer bir formsuzlukla şekillendirilmesine rağmen daha bir inandırıcı geldi bana. Ritmsiz mizahı biraz da eğlenceli kılıyor bu delilik ürününü. Jules and Jim tepeden, Day for Night yer yüzüne yakın bir noktadan sesleniyor sanki. Bu sebeple de altıncı görevin tebriğini Tolga Yılmaz‘a teslim etmek istiyorum, Mehmet’e de sinema tarihinden önemli bir eksiğimi tamamladığı için teşekkürlerimi sunarak.

Birincinin kim olduğunu duyurmadan evvel, sizler tarafından oylanmış Mansiyon Ödülü’nün sonucunu açıklayacağım. Bu ödül, finale kalamamış yarışmacılar arasından sıradaki All Stars’a direkt gidecek ismi belirlemek amacıyla var. Yedinci sezonda Cemil Karaduran, sekizinci sezonda Ozan Aytaş’a verilen ünvan bir sahibiyle daha buluşacak ve önümüzdeki hafta startını vereceğim All Stars 3’ün kadrosunu birisini daha ekleyecek. Ciddi bir katılım sonucu ortaya çıkan sonuçta rakiplerine fark atarak galip gelen isim… Şakir Yıldız! Şakir, harika skor kartını yepyeni renklerle süslemek için bavulunu hazırlayabilirsin.

Geldik dokuzuncu sezonun fatihini seçmeye… Kimin karnesi daha iyi, kimin ortalaması daha yüksek diye bakındıktan sonra Ekin Bilge’yi üçüncülüğe layık gördüğüm dokuzuncu sezonun gerçek filmolik starını taçlandıracağım. Mehmet ve Tolga’nın sezonun başından beri devam eden rekabetinde sonucu altıncı görev belirledi diyebiliriz. Evet… Kader anı müziğiyle Film Gibi buhar makinesini birleştirerek duyuruyorum: Oscar Boy’un sıradaki süperstarı… Tolga Yılmaz!!! Now, bring it to the runway!

Ekin Bilge
L’ARTE DELLA FELICITÀ
2013 | Alessandro Rak
C+
Mehmet Demircioğlu
JULES AND JIM
1962 | François Truffaut
B
Tolga Yılmaz
DAY FOR NIGHT
1973 | François Truffaut
B+

YarışmacıYaşŞehir123456Sonuç
Tolga Yılmaz20İstanbulLOWSAFEWINHIGHWINWINBİRİNCİ
Mehmet Demircioğlu32İstanbulWINHIGHLOWWINSAFEHIGHİKİNCİ
Ekin Bilge25ZonguldakSAFEWINHIGHLOWSAFESAFEÜÇÜNCÜ
Şakir Yıldız28MardinSAFEHIGHHIGHHIGHELIM MANSİYON
Salih Yavuz Yaman17AntalyaHIGHLOWHIGHELIM   
İhsan Şahin23İstanbulSAFELOWELIM    
Mert Kokılıg22AdanaLOWELIM     
Görkem Akgün35İstanbulELIM      
WIN: Kazanan, ELIM: Elenen
HIGH: Yüksek not, LOW: Düşük not, SAFE: Güvende

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.