Keyfî Drag Race Tekrarı: Cher Rusical

Keyfî Drag Race Tekrarı: Cher Rusical

Tam bir İkizler olduğumu kanıtlamak adına RPDR’a bir hafta iyi, bir hafta kötü davranmaktan vazgeçmedim. Yine bir görevi yeteri kadar beğenmemenin sonucunda suratım asık yazıyorum bu satırları. Onuncu sezon, Reddit’deki esas izleyicinin nabzının tutulmasıyla tüm zamanların en iyi düşünülmüş serisi olmaya aday. Fakat görevler uygulamada ufak tefek problemler yaşadığından ne yazık ki her toplaşmamızda zevkin doruklarına çıkamıyoruz. Tıpkı Drag Con’da olduğu gibi bu sefer de Cher müzikalinde benzer bir durum söz konusu. Lucian Piane’nin Trump destekleyen tweetleri sonrası RuPaul tarafından aforoz edilmesiyle zaten çalgılı çengili bölümlerde ciddi bir düşüş yaşadık. Maalesef parçaları yazanlar zeka pırıltısını ürettikleri şarkılara kondurmayı pek tercih etmiyor. Ortaya da unutulmaya mahkum VH1 Divas Live, yok efendim Kardashian Müzikali, Pharmarusical gibi işler çıkıyor. Cher müsameresi de çöp yığınının tepesindeki yerini aldı.

Hal böyleyken de kim iyi, kim kötü pek konuşasım gelmiyor. Jürinin zorla Kameron Michaels’a verdiği birinciliği mantıklı bir şekilde açıklayamıyorum. Ben işin performans kısmını düşünecek olursak Miz Cracker ve Monét X Change’den zevk aldım açıkçası. Yalnız kostümlerden konuşacak olursak Asia O’Hara ve Aquaria’nın yıldızı daha çok parladı gibi hissediyorum. Bu dengesizlikte de Kameron’ın bölüm zaferine şaşırmamam gerek galiba. Ne de olsa her iki alanda da orta yola girip kalibreyi üstte tutan tek yarışmacı o oldu. Üstelik şarkılarını canlı söyledikleri için kulak tırmalamadığından da artı puan toplamış olmalı. Bir de enteresan bir şekilde kalan grupta görev birinciliklerini sadece belli başlı yarışmacıların almış olması sebebiyle önlerine bir kemik atma isteği, Top 7’ye kalmalarını anlamlandıracak bir karne yaratma arzusu da mevzubahis olabilir.

Çok uzun tutmayacağım yazımda son olarak Vixen ile Asia arasındaki sohbete değinmek istiyorum. Yarışmaya geldiği günden beri savaşacağını söyleyip, öfkesini önüne gelen herkese yansıtan Vixen’ı şöyle iki omzundan tutup güzelce silkeledi Asia. Biraz altıncı sezonun Bianca del Rio’su gibi davranıyor rakiplerine. Hem bir yarışmada olduklarını unutmuyor, hem de çalışma odasındaki gençlere ufak ufak öğütler vererek birikimini paylaşıyor sanki. Ve yedi bölümdür RPDR yapımcılarının baştan savma kurgu ile beceremediklerini Asia tek bir hamlede halletti, Vixen’ın reality show kişiliğinden öte bir insan olduğunu hatırlattı izleyiciye. Tabii ki kültürel geçmişlerimiz bambaşka olduğundan her hareketini anlamlandırmak imkansız. Ama Asia’nın sezonun başından beri servis edilmemiş bir perspektif kazandırdığını düşünüyorum bizlere.

Miz Cracker’ın da adını anmazsam olmaz… Çok büyük bir beklentinin altında ezildiği için üzgünüm Cracker adına. Bob the Drag Queen’in evlatlarından biri olarak yarışmaya giriş yaptığı gün Aquaria ile karşılaştırıldı ve hatta onu kopyalamakla suçlandı. Hâlâ bu konuda ne kadar haksızlığa uğradığını dile getirmekten çekinmiyor. Yalnız bununla birlikte Drag Con’da gelen “Mizahın çok acımasız.” yorumunun da Cracker’ı fazlasıyla etkilediğini düşünüyorum. Dolayısıyla yıldızı sönmüş, potansiyelinin tamamını veremeyen bir yarışmacı var artık karşımızda. Sezon başlamadan gelen spoilerların yalan olmadığı yavaştan kanıtlanıyor. Belli ki herhangi bir görev birinciliği alamayıp tamamlayacak bu uzun serüveni. Kısmet bir All Stars’a diyelim, kenara bırakalım.

Şimdi efendim, geriye kaldı dört bölüm. Bir adet Westworld parodisi, klasik balo görevi, kamera arkasındaki kadınları baştan yaratma ve All Stars 2 ile başlayan rap parçalar yazma vazifesi kaldı. Bunların da Asia – Aquaria – Eureka arasında dağılacağına inancım tam. Hatta şöyle düşündüm, parodiyi Eureka, baloyu Aquaria, baştan yaratmayı Asia alır. Böylece finalde de üçü için mantıklı birer karne çıkmış olur ortaya. Neyse bakalım. Biz ana stüdyoya geri dönelim. RuPaul, sendeyiz!

Keyfî Drag Race – Untucked

  • Asia’nın estetiğine bir türlü alışamadım. Zaten güneylilerin tak takıştır, en alakasız renkleri tek kombinde kullan anlayışına oldum olası ısınamamışımdır.
  • Monique’in bu hafta yorumlarıyla bölümü renklendirmemiş olması pek dokundu. Belki de bu yüzden zevk alamamışımdır.
  • Bu arada gerçek Drag Con başladı ve Reddit harika videolar ve resimlerle doldurulmuş durumda. Mutlaka uğrayın!
  • Geçtiğimiz yıl sırf seyircinin fikrini alabilmek adına saçma sapan bir lip sync ile tacı veren VH1, bu sene de doğru düzgün hayranı olmayan Eureka birinci olmasın diye bir düzenbazlık çevirir mi dersiniz finalde? Vallahi çekemem. Hayır taç Asia ya da Aquaria’ya gidecekse tamam. Ama nolur, hak eden kazansın!
  • Aaaaa az kalsın unutuyordum: Best mini challenge EVAAAAAAAHHHH!!!!

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐Aquaria, Monique Heart, Eureka O’Hara, Miz Cracker
⭐⭐⭐Monét X Change, Asia O’Hara
⭐⭐: Kameron Michaels, Yuhua HamasakiVanessa Vanjie Mateo
: The VixenBlair St. Clair, Mayhem MillerDusty Ray Bottoms, Kalorie Karbdashian Williams

Bu tabloyu da böyle bölüm bölüm kendime göre renklendireceğim:

Yarışmacı12345678910
AquariaSAFESAFESAFEWINSAFESAFEWINSAFE  
Asia O’HaraLOWSAFEWINSAFESAFEHIGHBTM2BTM2  
EurekaSAFEBTM2HIGHHIGHWINWINWINLOW  
Kameron MichaelsBTM2HIGHSAFEHIGHSAFESAFESAFESAFE  
Miz CrackerHIGHHIGHSAFESAFEHIGHBTM2SAFEHIGH  
Monét X ChangeSAFEWINSAFELOWBTM2SAFEHIGHWIN  
The VixenSAFESAFESAFEBTM2SAFELOWBTM2BTM2  
Monique HeartHIGHLOWSAFESAFEHIGHHIGHLOW   
Blair St. ClairSAFESAFEHIGHSAFEBTM2BTM2    
Mayhem MillerWINLOWBTM2SAFELOW     
Dusty Ray BottomsSAFEHIGHLOWBTM2      
Yuhua HamasakiHIGHSAFEBTM2       
Kalorie K. WilliamsBTM2BTM2        
Vanessa MateoLOW         

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.