Oscar gecesine dair bütün sorularınızın cevabı burada!

Oscar gecesine dair bütün sorularınızın cevabı burada!

91. Akademi Ödülleri’ne geri sayım başladı. Bu gece aylardır süren bekleyişimiz sona erecek ve 2018 sinema yılına tam anlamıyla vedamızı gerçekleştireceğiz. O yüzden Oscarlar ile ilgili sorulabilecek tüm sorulara tek bir yazı üzerinden cevap vereyim istedim. Aklınıza gelen başka bir sual varsa da yorumlar kısmından bana ulaşabilir ya da sosyal medyayı kullanabilirsiniz.

NEREDEN İZLEYECEĞİZ?

 • Evinde Digiturk olanlar için bir sorun yok. Yekta Kopan ve Hande Doğandemir’in sunduğu, film eleştirmenleri Mehmet Açar ve Melis Behlil’in konuk olduğu, Başak Dizer Tatlıtuğ ve Ceylan Atınç’ın da kırmızı halı faslı için katılacağı “Oscar Gecesi” programı tam gece yarısında başlayacak. 01.00 – 02.30 arasında Kırmızı Halı’nın o koşturmacalı, aynı yüzlerle dolu kısmını izleyeceğiz. 02.30’dan 04.00’e kadar ise Dolby Tiyatrosu’nun kapılarına kadar uzanan Kırmızı Halı Töreni’nin ikinci parçası ekrana gelecek. Direkt ödüllerin dağıtılışını izlemek isteyenler ise saatlerini 04.00’e ayarlasa yeter. Digiturk birinci kanalda hem simültane çeviri, hem de orijinal ses seçeneği olacağını hatırlatayım.
 • Digiturk’ü olmayanlar için birkaç seçenek mevcut. Bunlardan birincisi Digiturk’ün resmi sitesindeki çevirili yayın. Gerçi herhangi bir basın bültenine bakınmadığım için bu adresten izleyebileceğinize dair kesin bir bilgim yok. Ama her yıl olduğu gibi 91. Akademi Ödülleri’ni de Digiturk üyesi olmayanlara ulaştırırlar herhalde. Ne yazık ki internetten yayın yapma hakları yokmuş. Simültane çeviri isteyenler ne yapıp edip Digiturk’lü bir evde geçirsin geceyi.
 • Alman kanalı Pro7 (Digiturk 136. kanal), eğer ki evdeki televizyonunuzda çekiyorsa orijinal dilde izleyebilmek adına iyi bir alternatif.
 • Bunların hiçbiri yetmedi diyorsanız, sizi USTVNow ile tanıştıracağım. Ücretsiz bir üyelik karşılığında 30 gün boyunca belli başlı Amerikan kanallarını kaymak gibi görüntüyle izleyebiliyorsunuz. 91. Akademi Ödülleri’nin ABC isimli kanalda olacağını da hatırlatayım. Yalnız USTVNow’da şu aralar ABC ile ilgili bir sıkıntı yaşanmakta. UFreeTV (Stream 1) ve FirstOneTV (13 ya da 16) sıkıntısız işliyor.

HİÇ TAHMİN YOK MU TÖREN ÖNCESİ GÖZ ATABİLECEĞİMİZ?

 • Efendim zaten aylardır tahmin sayfalarım yerli yerinde durmakta. Hepsiyle ilgili uzun uzun fikirlerimi beyan ettiğim Oscar Rehberi serisinin ardından direkt Son Kazanan Tahminleri yazımda meseleyi güzelce toparladım.
 • Bu bize yetmez diyenlere Oscar Podcast‘i de hatırlatayım. Seda’yla ana kategoriler hakkında konuşup, epeyce gülüp eğlendik yine.

GECEYİ KİM SUNACAK, ÖDÜLLERİ KİM DAĞITACAK, KİMLER SAHNE ALACAK?

 • Bu sene bir sunucumuz yok. 1989’dan beri ilk kez Oscar gecesinin bir ev sahibi olmayacak. Kevin Hart’la yaşanan problemden sonra yerine bir yenisini koyamadılar biliyorsunuz ki.
 • Gecede ödül sunacak isimleri de sıralayayım: Awkwafina, Javier Bardem, Angela Bassett, Chadwick Boseman, Emilia Clarke, Daniel Craig, Laura Dern, Chris Evans, Tina Fey, Elsie Fisher, Whoopi Goldberg, Danai Gurira, Brian Tyree Henry, Samuel L. Jackson, Stephan James, Michael B. Jordan, Michael Keaton, Keegan-Michael Key, Brie Larson, KiKi Layne, Jennifer Lopez, James McAvoy, Melissa McCarthy, Helen Mirren, Jason Momoa, John Mulaney, Kacey Musgraves, Sarah Paulson, Tyler Perry, Amy Poehler, Krysten Ritter, Paul Rudd, Charlize Theron, Tessa Thompson, Pharrell Williams, Constance Wu ve Michelle Yeoh.
 • Ayrıca En İyi Film adaylarının kliplerini de “sinema dostları” olarak adlandırdıkları bir grup ünlü ayrı ayrı sunacak. Peki kim bunlar? José Andres, Dana Carvey, Queen Latifah, John Lewis, Diego Luna, Tom Morello, Mike Myers, Trevor Noah, Amandla Stenberg, Barbra Streisand ve Serena Williams.
 • Gelenek olduğu üzere geçtiğimiz yılın oyuncu kazananları da yenilerine ödüllerini teslim edecek. Ama bu sefer erkek oyuncu için Frances McDormand ve Sam Rockwell, kadın oyuncu için ise Gary Oldman ve Allison Janney birlikte çıkacak sahneye. Yardımcı oyuncu dalları kimlere emanet bilmiyoruz.
 • Bir dedikodu var, onu da ekleyeyim. The View ekibi kesin bir dille reddetti ama Whoopi Goldberg’ün programdan bir haftalık izin almış olması acaba sürpriz sunucu mu sorularını gündeme getirdi. Ama görünüşe bakılırsa zatürre olduğu için ara vermiş.
 • Ayrıca In Memoriam kısmı için Gustavo Dudamel ve Los Angeles Filarmoni Orkestrası sahneye çıkacak. Jennifer Hudson, Bradley Cooper, Lady Gaga, David Rawlings ve Gillian Welch aday şarkılarını söyleyecek. Yalnız Kendrick Lamar ile SZA’yı göremeyeceğiz. Mary Poppins Returns’ün parçası için de Bette Middler görevlendirilmiş. Bir gereksiz buluşma da Bohemian Rhapsody denilen deli saçması için gerçekleşecek. Queen ve Adam Lambert, Freddie Mercury’i anmak üzere birlikte birkaç şarkı söyleyecekmiş. Zzzzzzz…

Ben aklıma gelen tüm soruları cevaplandırdım, umarım yeterli olmuştu. E hadi bakalım, eğlenceye hazırız!

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.