2009

2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008

EN İYİ FİLM

inglourious_basterds_ver9 un_prophete_ver5 single_man_ver2 up_in_the_air
1. INGLOURIOUS BASTERDS
– 10 adaylık, 5 ödül –
2. A PROPHET
– 5 adaylık, 2 ödül –
3. ABOUT ELLY
– 4 adaylık, 0 ödül –
4. A SINGLE MAN
– 7 adaylık, 1 ödül –
5. UP IN THE AIR
– 5 adaylık, 1 ödül –
up_ver2 five_hundred_days_of_summer district_nine_ver14 road_ver6 where_the_wild_things_are_ver3
6. UP
– 4 adaylık, 1 ödül –
7. (500) DAYS OF SUMMER
– 3 adaylık, 0 ödül- 
8. DISTRICT 9
– 5 adaylık, 1 ödül –
9. THE ROAD
– 6 adaylık, 0 ödül –
10. WHERE THE WILD THINGS ARE
– 3 adaylık, 0 ödül –

EN İYİ YÖNETMEN

French film director Jacques Audiard ans blomkamp 66ème Festival de Venise (Mostra) Jason Reitman tarantino
JACQUES AUDIARD
A Prophet
NEILL BLOMKAMP
District 9
TOM FORD
A Single Man
runnerup
JASON REITMAN
Up in the Air
QUENTIN TARANTINO
Inglourious Basterds
winner

EN İYİ ERKEK OYUNCU

single-man-colin-firth-2 joseph-gordon-levitt-1362370806 mortensen two_lovers06 216-MPE-Prorok
COLIN FIRTH
A Single Man
runnerup
JOSEPH GORDON-LEVITT
(500) Days of Summer
VIGGO MORTENSEN
The Road
JOAQUIN PHOENIX
Two Lovers
TAHAR RAHIM
A Prophet
winner

EN İYİ KADIN OYUNCU

mother-edited mulligan saavedra sidibe
GOLSHIFTEH FARAHANI
About Elly
KIM HYE-JA
Mother
CAREY MULLIGAN
An Education
winner
CATALINE SAAVEDRA
The Maid
GABOUREY SIDIBE
Precious
runnerup

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Luciani-Niels-Arestup-in-A-Prophet in-the-loop-peter-capaldi-7956522-1400-933 duvall the_hurt_locker18 waltz
NIELS ARESTRUP
A Prophet
PETER CAPALDI
In the Loop
ROBERT DUVALL
The Road
runnerup
ANTHONY MACKIE
The Hurt Locker
CHRISTOPH WALTZ
Inglourious Basterds
winner

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

cotillard farmiga laurent monique a-single-man-315805l
MARION COTILLARD
Nine
runnerup
VERA FARMIGA
Up in the Air
MÉLANIE LAURENT
Inglourious Basterds
MO’NIQUE
Precious
winner
JULIANNE MOORE
A Single Man

EN İYİ ÖZGÜN SENARYO

inglourious_basterds_ver9 un_prophete_ver5 up_ver2
ABOUT ELLY
Asghar Farhadi
DOGTOOTH
Yorgos Lanthimos, Efthymis Filippou
INGLOURIOUS BASTERDS
Quentin Tarantino
runnerup
A PROPHET
Thomas Bidegain, Jacques Audiard, Abdel Raouf Dafri ve Nicolas Peufaillit
winner
UP
Pete Docter, Bob Peterson ve Tom McCarthy

EN İYİ UYARLAMA SENARYO

district_nine_ver14 fantastic_mr_fox road_ver6 single_man_ver2 up_in_the_air
DISTRICT 9
Neill Blomkamp ve Terri Tatchell
FANTASTIC MR. FOX
Wes Anderson ve Noah Baumbauch
THE ROAD
Joe Penhall
A SINGLE MAN
Tom Ford ve David Scearce
runnerup
UP IN THE AIR
Jason Reitman ve Sheldon Turner
winner

EN İYİ TOPLU PERFORMANS

An Education in_the_loop_ver5 inglourious_basterds_ver9 up_in_the_air
ABOUT ELLY AN EDUCATION IN THE LOOP INGLOURIOUS BASTERDS
winner
UP IN THE AIR
runnerup

EN İYİ KURGU

five_hundred_days_of_summer broken-embraces-poster district_nine_ver14 hurt_locker_ver3 precious_ver2
(500) DAYS OF SUMMER
Alan Edward Bell
runnerup
BROKEN EMBRACES
José Salcedo
DISTRICT 9
Julian Clarke
winner
THE HURT LOCKER
Bob Murawski ve Chris Innis
PRECIOUS
Joe Klotz

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ

avatar_ver5 inglourious_basterds_ver9 road_ver6 where_the_wild_things_are_ver3 white_ribbon_ver3
AVATAR
Mauro Fiore
winner
INGLOURIOUS BASTERDS
Robert Richardson
runnerup
THE ROAD
Javier Aguirresarobe
WHERE THE WILD THINGS ARE
Lance Acord
THE WHITE RIBBON
Christian Berger

EN İYİ PRODÜKSİYON TASARIMI

avatar_ver5 inglourious_basterds_ver9 moon_ver2 nineA_ver4 sherlock_holmes_ver5
AVATAR
Rick Carter, Robert Stromberg ve Kim Sinclair
INGLOURIOUS BASTERDS
David Wasco ve Sandy Reynolds-Wasco
MOON
Tony Noble
NINE
John Mhyre ve Gordon Sim
winner
SHERLOCK HOLMES
Sarah Greenwood ve Katie Spencer
runnerup

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI

bright_star coco_avant_chanel_ver4 An Education single_man_ver2 young_victoria_ver5
BRIGHT STAR
Janet Patterson
COCO AVANT CHANEL
Catherine Leterrier
winner
AN EDUCATION
Odile Dicks-Mireaux
A SINGLE MAN
Arianne Phillips
THE YOUNG VICTORIA
Sandy Powell
runnerup

EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK

Cheri fantastic_mr_fox hurt_locker_ver3 single_man_ver2 up_ver2
CHÉRI
Alexandre Desplat
FANTASTIC MR. FOX
Alexandre Desplat
THE HURT LOCKER
Marco Beltrami ve Buck Sanders
A SINGLE MAN
Abel Korzeniowski
winner
UP
Michael Giacchino
runnerup

EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI

MECHANICAL An Education An Education invictus where_the_wild_things_are_ver3
CRAZY HEART
“The Weary Kind”
winner
AN EDUCATION
“Smoke Without Fire”
AN EDUCATION
“You’ve Got Me Wrapped Around Your Little Finger”
INVICTUS
“9,000 Days”
WHERE THE WILD THINGS ARE
“All Is Love”
runnerup

EN İYİ MAKYAJ & SAÇ TASARIMI

harry_potter_and_the_half_blood_prince_ver19 inglourious_basterds_ver9 road_ver6 star_trek_xi_ver16 0600005030QAr1.qxd:0600005030QAr1
HARRY POTTER AND THE HALF-BLOOD PRINCE INGLOURIOUS BASTERDS
winner
THE ROAD STAR TREK
runnerup
WATCHMEN

EN İYİ GÖRSEL EFEKT

avatar_ver5 district_nine_ver14 sherlock_holmes_ver5 star_trek_xi_ver16 0600005030QAr1.qxd:0600005030QAr1
AVATAR
winner
DISTRICT 9 SHERLOCK HOLMES STAR TREK
runnerup
WATCHMEN

EN İYİ SES

avatar_ver5 hurt_locker_ver3 inglourious_basterds_ver9 sherlock_holmes_ver5 0600005030QAr1.qxd:0600005030QAr1
AVATAR
runnerup
THE HURT LOCKER
winner
INGLOURIOUS BASTERDS SHERLOCK HOLMES WATCHMEN

EN İYİ ANİMASYON

coraline fantastic_mr_fox up_ver2
CORALINE FANTASTIC MR. FOX
runnerup
UP
winner

Adaylık sayıları (33 film)

  • 10 – Inglourious Basterds
  • 7 – A Single Man
  • 6 – The Road
  • 5 – District 9, An Education, A Prophet, Up in the Air
  • 4 – About Elly, Avatar, The Hurt Locker, Up
  • 3 – (500) Days of Summer, Fantastic Mr. Fox, Precious, Sherlock Holmes, Watchmen, Where the Wild Things Are
  • 2 – In the Loop, Nine, Star Trek, Two Lovers
  • 1 – Bright Star, Broken Embraces, Cheri, Coco avant Chanel, Coraline, Crazy Heart, Harry Potter and the Half-Blood Prince, Invictus, The Maid, Moon, The White Ribbon, The Young Victoria

Ödül sayıları

  • 5 – Inglourious Basterds
  • 2 – Avatar, A Prophet
  • 1 – Crazy Heart, Coco avant Chanel, District 9, An Education, The Hurt Locker, Nine, Precious, Up, Up in the Air