2013

2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008

EN İYİ FİLM

her Nebraska-film-images-b20c945d-0f4c-4d43-b2a4-682a6105c5f wolf_of_wall_street_ver2 la_vie_dadele_ver3 gravity
1. HER
10 adaylık, 4 ödül
2. NEBRASKA
7 adaylık, 3 ödül
3. THE WOLF OF WALL STREET
4 adaylık, 0 ödül
4. BLUE IS THE WARMEST COLOR
4 adaylık, 0 ödül
5. GRAVITY
8 adaylık, 3 ödül
twelve_years_a_slave before_midnight_ver2 past_ver2 frances_ha inside_llewyn_davis_ver2
6. 12 YEARS A SLAVE
8 adaylık, 1 ödül
7. BEFORE MIDNIGHT
2 adaylık, 1 ödül
8. THE PAST
5 adaylık, 1 ödül
9. FRANCES HA
2 adaylık, 0 ödül
10. INSIDE LLEWYN DAVIS
5 adaylık, 1 ödül

EN İYİ YÖNETMEN

cuaron Jonze mcqueen1 payne scorsese
ALFONSO CUARÓN
Gravity
winner
SPIKE JONZE
Her
runnerup
STEVE MCQUEEN
12 Years a Slave
ALEXANDER PAYNE
Nebraska
MARTIN SCORSESE
The Wolf of Wall Street

EN İYİ ERKEK OYUNCU

dicaprio Ejiofor isaac mcavoy phoenix
LEONARDO DICAPRIO
The Wolf of Wall Street
runnerup
CHIWETEL EJIOFOR
12 Years a Slave
OSCAR ISAAC
Inside Llewyn Davis
JAMES MCAVOY
Filth
JOAQUIN PHOENIX
Her
winner

EN İYİ KADIN OYUNCU

blanchett dench exarchopoulos Rodaje 5.jpg gheorghiu
CATE BLANCHETT
Blue Jasmine
JUDI DENCH
Philomena
ADÈLE EXARCHOPOULOS
Blue Is the Warmest Color
runnerup
PAULÍNA GARCIA
Gloria
winner
LUMINITA GHEORGHIU
Child’s Pose

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

fassy forte gosling rockwell siddiqui
MICHAEL FASSBENDER
12 Years a Slave
winner
WILL FORTE
Nebraska
runnerup
RYAN GOSLING
The Place Beyond the Pines
SAM ROCKWELL
The Way, Way Back
NAWAZUDDIN SIDDIQUI
The Lunchbox

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

johansson nyongo roberts seydoux Squibb
SCARLETT JOHANSSON
Don Jon
LUPITA NYONG’O
12 Years a Slave
runnerup
JULIA ROBERTS
August: Osage County
LÉA SEYDOUX
Blue Is the Warmest Color
JUNE SQUIBB
Nebraska
winner

EN İYİ ÖZGÜN SENARYO

frances_ha her Nebraska-film-images-b20c945d-0f4c-4d43-b2a4-682a6105c5f only_lovers_left_alive_ver7 past_ver2
FRANCES HA
Noah Baumbauch ve Greta Gerwig
HER
Spike Jonze
winner
NEBRASKA
Bob Nelson
runnerup
ONLY
LOVERS LEFT ALIVE
Jim Jarmusch
THE PAST
Asghar Farhadi

EN İYİ UYARLAMA SENARYO

twelve_years_a_slave before_midnight_ver2 la_vie_dadele_ver3 broken_circle_breakdown_ver2 wolf_of_wall_street_ver2
12 YEARS A SLAVE
John Ridley
runnerup
BEFORE MIDNIGHT
Julie Delpy, Ethan Hawke ve Richard Linklater
winner
BLUE IS THE WARMEST COLOR
Abdellatif Kechiche ve Ghalia Lacroix
THE BROKEN CIRCLE BREAKDOWN
Felix van Groeningen ve Carl Joos
THE WOLF OF WALL STREET
Terence Winter

EN İYİ İLK FİLM

don_jon_ver4 fruitvale_station_ver2 lunchbox_ver3 way_way_back_ver3 zerre
DON JON
Joseph Gordon-Levitt
FRUITVALE STATION
Ryan Coogler
runnerup
THE LUNCHBOX
Ritesh Batra
winner
THE WAY, WAY BACK
Nat Faxon ve Jim Rash
ZERRE
Erdem Tepegöz

EN İYİ TOPLU PERFORMANS

twelve_years_a_slave blue_jasmine inside_llewyn_davis_ver2 Nebraska-film-images-b20c945d-0f4c-4d43-b2a4-682a6105c5f past_ver2
12 YEARS A SLAVE
runnerup
BLUE JASMINE INSIDE LLEWYN DAVIS NEBRASKA
winner
THE PAST

EN İYİ GENÇ OYUNCU

aguis aprile broussard burlet sheridan
ELYES AGUIS
The Past
winner
ONATA APRILE
What Maisie Knew
ISRAEL BROUSSARD
The Bling Ring
PAULINE BURLET
The Past
TYE SHERIDAN
Mud
runnerup

EN İYİ KURGU

filth gravity her rush upstream_color
FILTH
Mark Eckersley
GRAVITY
Alfonso Cuarón ve Mark Sanger
runnerup
HER
Jeff Buchanan ve Eric Zumbrunnen
RUSH
Daniel P. Hanley ve Mike Hill
winner
UPSTREAM COLOR
Shane Carruth ve David Lowery

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ

twelve_years_a_slave gravity great_beauty her inside_llewyn_davis_ver2
12 YEARS A SLAVE
Sean Bobbitt
GRAVITY
Emmanuel Lubezki
winner
THE GREAT BEAUTY
Luca Bigazzi
HER
Hoyte Van Hoytema
INSIDE LLEWYN DAVIS
Bruno Delbonnel
runnerup

EN İYİ PRODÜKSİYON TASARIMI

la_migliore_offerta_ver4 gravity great_gatsby_ver15 her lone_ranger_ver2
THE BEST OFFER
Maurizio Sabatini ve Raffaella Giovannetti
GRAVITY
Andy Nicholson ve Rosie Goodwin
THE GREAT GATSBY
Catherine Martin ve Beverly Dunn
runnerup
HER
K.K. Barrett ve Gene Serdena
winner
THE LONE RANGER
Jess Gonchor ve Cheryl Carasik

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI

american_hustle_ver6 yi_dai_zong_shi_ver5 great_gatsby_ver15 her stoker_ver3
AMERICAN HUSTLE
Michael Wilkinson
THE GRANDMASTER
William Chang
THE GREAT GATSBY
Catherine Martin
winner
HER
Casey Storm
STOKER
Kurt & Bart
runnerup

EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK

all_is_lost gravity her nebraska secret_life_of_walter_mitty_ver3
ALL IS LOST
Alexander Ebert
GRAVITY
Steven Price
runnerup
HER
William Butler ve Owen Pallett
NEBRASKA
Mark Orton
winner
THE SECRET LIFE OF WALTER MITTY
Theodore Shapiro

EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI

august_osage_county_ver2 despicable_me_two_ver7 frozen_ver8 great_gatsby_ver15 her
AUGUST: OSAGE COUNTY
“Last Mile Home”
DESPICABLE ME 2
“Happy”
runnerup
FROZEN
“Let It Go”
THE GREAT GATSBY
“Young & Beautiful”
winner
HER
“The Moon Song”

EN İYİ MÜZİK KULLANIMI

broken_circle_breakdown_ver2 great_gatsby_ver15 inside_llewyn_davis_ver2 only_lovers_left_alive_ver7 warm_bodies_ver9
THE BROKEN CIRCLE BREAKDOWN THE GREAT GATSBY
runnerup
INSIDE LLEWYN DAVIS
winner
ONLY LOVERS LEFT ALIVE WARM BODIES

EN İYİ MAKYAJ & SAÇ TASARIMI

american_hustle_ver6 bad_grandpa_ver2 lone_ranger_ver2 prisoners_ver3 rush
AMERICAN HUSTLE
winner
JACKASS PRESENTS: BAD GRANDPA THE LONE RANGER
runnerup
PRISONERS RUSH

EN İYİ GÖRSEL EFEKT

gravity iron_man_three_ver11 lone_ranger_ver2 man_of_steel_ver7 pacific_rim_ver12
GRAVITY
winner
IRON MAN 3 THE LONE RANGER MAN OF STEEL PACIFIC RIM
runnerup

EN İYİ SES

gravity iron_man_three_ver11 lone_survivor man_of_steel_ver7 rush
GRAVITY IRON MAN 3 LONE SURVIVOR
winner
MAN OF STEEL RUSH
runnerup

EN İYİ ANİMASYON

croods despicable_me_two_ver7 ernest_et_celestine_ver3 frozen_ver8 monsters_university_ver8
THE CROODS DESPICABLE ME 2 ERNEST & CELESTINE
runnerup
FROZEN
winner
MONSTERS UNIVERSITY

EN İYİ BELGESEL

blackfish crash_reel_ver2 cutie_and_the_boxer the-square-poster we_steal_secrets_the_story_of_wikileaks
BLACKFISH THE CRASH REEL CUTIE AND THE BOXER
runnerup
THE SQUARE
winner
WE STEAL SECRETS: THE STORY OF WIKILEAKS

EN KÖTÜ FİLM

canyons_ver2 olympus_has_fallen_ver10 safe_haven white_house_down_ver7 wolverine_ver4
THE CANYONS OLYMPUS HAS FALLEN
winner
SAFE HAVEN WHITE HOUSE DOWN
runnerup
THE WOLVERINE

Adaylık sayıları (60 film)

  • 10 – Her
  • 8 – 12 Years a Slave, Gravity
  • 7 – Nebraska
  • 5 – Inside Llewyn Davis, The Past
  • 4 – Blue Is the Warmest Color, The Great Gatsby, The Wolf of Wall Street
  • 3 – The Lone Ranger, Rush
  • 2 – American Hustle, August: Osage County, Before Midnight, Blue Jasmine, The Broken Circle Breakdown, Despicable Me 2, Don Jon, Filth, Frances Ha, Frozen, Iron Man 3, The Lunchbox, Man of Steel, Only Lovers Left Alive, The Way Way Back
  • 1 – All Is Lost, The Best Offer, Blackfish, The Bling Ring, The Canyons, Child’s Pose, The Crash Reel, The Croods, Cutie and the Boxer, Ernest & Celestine, Fruitvale Station, Gloria, The Grandmaster, The Great Beauty, Jackass Presents: Bad Grandpa, Lone Survivor, Monsters University, Mud, Olympus Has Fallen, Pacific Rim, Philomena, The Place Beyond the Pines, Prisoners, Safe Haven, The Secret Life of Walter Mitty, The Square, Stoker, Upstream Color, Warm Bodies, We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks, What Maisie Knew, White House Down, The Wolverine, Zerre

Ödül sayıları

  • 4 – Her
  • 3 – Gravity, Nebraska
  • 2 – The Great Gatsby
  • 1 – 12 Years a Slave, American Hustle, Before Midnight, Frozen, Gloria, Inside Llewyn Davis, Lone Survivor, The Lunchbox, Olympus Has Fallen, The Past, Rush, The Square