2010

2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008

EN İYİ FİLM

inception_ver3 social_network_xlg black_swan shutter_island toy_story_three_ver10
1. INCEPTION
11 adaylık, 10 ödül
2. THE SOCIAL NETWORK
9 adaylık, 1 ödül
3. BLACK SWAN
15 adaylık, 1 ödül
4. SHUTTER ISLAND
6 adaylık, 1 ödül
5. TOY STORY 3
4 adaylık, 2 ödül
one_hundred_twenty_seven_hours dogtooth_ver4 kings_speech_ver5 blue_valentine_ver2 Bal_poster
6. 127 HOURS
10 adaylık, 0 ödül
7. DOGTOOTH
2 adaylık, 0 ödül
8. THE KING’S SPEECH
7 adaylık, 0 ödül
9. BLUE VALENTINE
2 adaylık, 0 ödül
10. BAL
1 adaylık, 0 ödül

EN İYİ YÖNETMEN

aronofsky boyle1 fincher1 nolan ASHECLIFFE
DARREN ARONOFSKY
Black Swan
runnerup
DANNY BOYLE
127 Hours
DAVID FINCHER
The Social Network
CHRISTOPHER NOLAN
Inception
winner
MARTIN SCORSESE
Shutter Island

EN İYİ ERKEK OYUNCU

bardem dicaprio1 eisenberg firth franco
JAVIER BARDEM
Biutiful
LEONARDO DICAPRIO
Shutter Island
winner
JESSE EISENBERG
The Social Network
COLIN FIRTH
The King’s Speech
JAMES FRANCO
127 Hours
runnerup

EN İYİ KADIN OYUNCU

bening kidman maxresdefault portman williams
ANNETTE BENING
The Kids Are All Right
NICOLE KIDMAN
Rabbit Hole
JENNIFER LAWRENCE
Winter’s Bone
NATALIE PORTMAN
Black Swan
winner
MICHELLE WILLIAMS
Blue Valentine
runnerup

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

bale cassel The Social Network rush yılmaz
CHRISTIAN BALE
The Fighter
winner
VINCENT CASSEL
Black Swan
ANDREW GARFIELD
The Social Network
GEOFFREY RUSH
The King’s Speech
runnerup
CEM YILMAZ
Av Mevsimi

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

adams1 carter kunis THE FIGHTER weaver
AMY ADAMS
The Fighter
winner
HELENA BONHAM CARTER
The King’s Speech
MILA KUNIS
Black Swan
runnerup
MELISSA LEO
The Fighter
JACKI WEAVER
Animal Kingdom

EN İYİ ÖZGÜN SENARYO

a89266izvhx black_swan dogtooth_ver4 fighter_ver2 inception_ver3
BIUTIFUL
Armando Bo, Nicolás Giacobone ve Alejandro González Iñárritu
BLACK SWAN
Andres Heinz, Mark Heyman ve John J. McLaughlin
DOGTOOTH
Yorgos Lanthimos ve Efthymis Filippou
runnerup
THE FIGHTER
Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson ve Keith Dorrington
INCEPTION
Christopher Nolan
winner

EN İYİ UYARLAMA SENARYO

one_hundred_twenty_seven_hours shutter_island social_network_xlg toy_story_three_ver10 winters_bone
127 HOURS
Simon Beaufoy ve Danny Boyle
SHUTTER ISLAND
Laeta Kalogridis
THE SOCIAL NETWORK
Aaron Sorkin
winner
TOY STORY 3
Michael Arndt, Lee Unkrich, Andrew Stanton ve John Lasseter
runnerup
WINTER’S BONE
Debra Granik ve Anne Rosellini

EN İYİ İLK FİLM

all_good_things animal_kingdom burlesque i_love_you_phillip_morris_ver7 "TRON 2: THE LEGACY"
ALL GOOD THINGS
Andrew Jarecki
runnerup
ANIMAL KINGDOM
David Michôd
winner
BURLESQUE
Steve Antin
I LOVE YOU PHILLIP MORRIS
Glenn Ficarra ve John Requa
TRON: LEGACY
Joseph Kosinski

EN İYİ TOPLU PERFORMANS

black_swan fighter_ver2 inception_ver3 kings_speech_ver5 social_network_xlg
BLACK SWAN THE FIGHTER INCEPTION
winner
THE KING’S SPEECH THE SOCIAL NETWORK
runnerup

EN İYİ GENÇ OYUNCU

fanning moretz ronan steinfeld teller
ELLE FANNING
Somewhere
CHLOË GRACE MORETZ
Kick-Ass
winner
SAOIRSE RONAN
The Way Back
HAILEE STEINFELD
True Grit
runnerup
MILES TELLER
Rabbit Hole

EN İYİ KURGU

one_hundred_twenty_seven_hours black_swan inception_ver3 shutter_island social_network_xlg
127 HOURS
Jon Harris
BLACK SWAN
Andrew Weisblum
INCEPTION
Lee Smith
winner
SHUTTER ISLAND
Thelma Schoonmaker
THE SOCIAL NETWORK
Kirk Baxter ve Angus Wall
runnerup

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ

one_hundred_twenty_seven_hours black_swan inception_ver3 shutter_island social_network_xlg
127 HOURS
Anthony Dod Mantle ve Enrique Chediak
BLACK SWAN
Matthew Libatique
runnerup
INCEPTION
Wally Pfister
winner
SHUTTER ISLAND
Robert Richardson
THE SOCIAL NETWORK
Jeff Cronenweth

EN İYİ PRODÜKSİYON TASARIMI

alice_in_wonderland_ver7 black_swan 225278id1g_HP7_27x40_1Sheet.indd inception_ver3 kings_speech_ver5
ALICE IN WONDERLAND
Robert Stromberg ve Karen O’Hara
BLACK SWAN
Thérèse DePrez ve Tora Peterson
HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS: PART I
Stuart Craig ve Stephenie McMillan
runnerup
INCEPTION
Guy Hendrix Days, Larry Dias ve Douglas A. Mowat
winner
THE KING’S SPEECH
Eve Stewart ve Judy Farr

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI

alice_in_wonderland_ver7 black_swan 225278id1g_HP7_27x40_1Sheet.indd kings_speech_ver5 True Grit Poster
ALICE IN WONDERLAND
Colleen Atwood
winner
BLACK SWAN
Amy Westcott
HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS: PART I
Jany Temime
runnerup
THE KING’S SPEECH
Jenny Bevan
TRUE GRIT
Mary Zophres

EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK

one_hundred_twenty_seven_hours black_swan how_to_train_your_dragon_ver6 inception_ver3 social_network_xlg
127 HOURS
A.R. Rahman
runnerup
BLACK SWAN
Clint Mansell
HOW TO TRAIN YOUR DRAGON
John Powell
INCEPTION
Hans Zimmer
winner
THE SOCIAL NETWORK
Trent Reznor ve Atticus Ross

EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI

one_hundred_twenty_seven_hours alice_in_wonderland_ver7 despicable_me_ver6 how_to_train_your_dragon_ver6 toy_story_three_ver10
127 HOURS
“If I Rise”
runnerup
ALICE IN WONDERLAND
“Alice”
DESPICABLE ME
“Despicable Me”
HOW TO TRAIN YOUR DRAGON
“Sticks & Stones”
TOY STORY 3
“We Belong Together”
winner

EN İYİ MAKYAJ & SAÇ TASARIMI

one_hundred_twenty_seven_hours alice_in_wonderland_ver7 black_swan 225278id1g_HP7_27x40_1Sheet.indd inception_ver3
127 HOURS ALICE IN WONDERLAND BLACK SWAN
runnerup
HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS: PART I
winner
INCEPTION

EN İYİ GÖRSEL EFEKT

alice_in_wonderland_ver7 black_swan 225278id1g_HP7_27x40_1Sheet.indd inception_ver3 "TRON 2: THE LEGACY"
ALICE IN WONDERLAND BLACK SWAN HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS: PART I
runnerup
INCEPTION
winner
TRON: LEGACY

EN İYİ SES

one_hundred_twenty_seven_hours black_swan 225278id1g_HP7_27x40_1Sheet.indd inception_ver3 True Grit Poster
127 HOURS BLACK SWAN HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS: PART I
runnerup
INCEPTION
winner
TRUE GRIT

EN İYİ ANİMASYON

despicable_me_ver6 how_to_train_your_dragon_ver6 Lillusionniste 40x60:Lillusionniste40x60 tangled toy_story_three_ver10
DESPICABLE ME HOW TO TRAIN YOUR DRAGON
runnerup
THE ILLUSIONIST TANGLED  TOY STORY 3
winner

EN KÖTÜ FİLM

last_airbender_ver3 nightmare_on_elm_street_ver2 paranormal_activity_two piranha_3d_ver3 twilight_saga_eclipse_ver2
THE LAST AIRBENDER A NIGHTMARE ON ELM STREET PARANORMAL ACTIVITY 2 PIRANHA 3D
runnerup
THE TWILIGHT SAGA: ECLIPSE
winner

Adaylık sayıları (36 film)

  • 15 – Black Swan
  • 11 – Inception
  • 10 – 127 Hours
  • 9 – The Social Network
  • 7 – The King’s Speech
  • 6 – Shutter Island
  • 5 – Alice in Wonderland, The Fighter, Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I
  • 4 – Toy Story 3
  • 3 – How to Train Your Dragon, True Grit
  • 2 – Animal Kingdom, Biutiful, Blue Valentine, Despicable Me, Dogtooth, Rabbit Hole, Tron: Legacy, Winter’s Bone
  • 1 – All Good Things, Av Mevsimi, Bal, Burlesque, I Love You Phillip Morris, The Illusionist, Kick-Ass, The Kids Are All Right, The Last Airbender, A Nightmare on Elm Street, Paranormal Activity 2, Piranha 3D, Somewhere, Tangled, The Twilight Saga: Eclipse, The Way Back

Ödül sayıları

  • 10 – Inception
  • 2 – The Fighter, Toy Story 3
  • 1 – Alice in Wonderland, Animal Kingdom, Black Swan, Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I, Kick-Ass, Shutter Island, The Social Network, The Twilight Saga: Eclipse