2014

2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008

EN İYİ FİLM

whiplash birdman_ver3 kis_uykusu interstellar_ver3 grand_budapest_hotel
1. WHIPLASH
5 adaylık, 4 ödül
2. BIRDMAN
12 adaylık, 4 ödül
3. KIŞ UYKUSU
6 adaylık, 0 ödül
4. INTERSTELLAR
9 adaylık, 2 ödül
5. THE GRAND BUDAPEST HOTEL
12 adaylık, 4 ödül
boyhood mommy nightcrawler imitation_game gone_girl_ver2
6. BOYHOOD
6 adaylık, 0 ödül
7. MOMMY
2 adaylık, 1 ödül
8. NIGHTCRAWLER
6 adaylık, 1 ödül
9. THE IMITATION GAME
3 adaylık, 0 ödül
10. GONE GIRL
4 adaylık, 2 ödül

EN İYİ YÖNETMEN

anderson FRANCE-ENTERTAINMENT-CANNES-FILM-FESTIVAL inarritu linklater Nolan
WES ANDERSON
The Grand Budapest Hotel
NURİ BİLGE CEYLAN
Kış Uykusu
runnerup
ALEJANDRO GONZÁLEZ IΝÁRRITU
Birdman
winner
RICHARD LINKLATER
Boyhood
CHRISTOPHER NOLAN
Interstellar

EN İYİ ERKEK OYUNCU

bilginer fiennes gyllenhaal Keaton redmayne
HALUK BİLGİNER
Kış Uykusu
RALPH FIENNES
The Grand Budapest Hotel
JAKE GYLLENHAAL
Nightcrawler
runnerup
MICHAEL KEATON
Birdman
EDDIE REDMAYNE
The Theory of Everything
winner

EN İYİ KADIN OYUNCU

Adams binoche cotillard moore Pike
AMY ADAMS
Big Eyes
JULIETTE BINOCHE
Clouds of Sils Maria
MARION COTILLARD
Two Days, One Night
JULIANNE MOORE
Still Alice
runnerup
ROSAMUND PIKE
Gone Girl
winner

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

duvall hawke norton ruffalo Simmons
ROBERT DUVALL
The Judge
ETHAN HAWKE
Boyhood
EDWARD NORTON
Birdman
runnerup
MARK RUFFALO
Foxcatcher
J.K. SIMMONS
Whiplash
winner

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

arquette Moore russo stone swinton
PATRICIA ARQUETTE
Boyhood
JULIANNE MOORE
Maps to the Stars
RENE RUSSO
Nightcrawler
EMMA STONE
Birdman
winner
TILDA SWINTON
Snowpiercer
runnerup

EN İYİ ÖZGÜN SENARYO

birdman_ver3 grand_budapest_hotel interstellar_ver3 nightcrawler whiplash
BIRDMAN
Alejandro González Iñárritu, Armando Bo, Nicolás Giacobone ve Alexander Dinelaris
runnerup
THE GRAND BUDAPEST HOTEL
Wes Anderson ve Hugo Guinness
winner
INTERSTELLAR
Jonathan Nolan ve Christopher Nolan
NIGHTCRAWLER
Dan Gilroy
WHIPLASH
Damien Chazelle

EN İYİ UYARLAMA SENARYO

double_ver3 gone_girl_ver2 imitation_game kis_uykusu theory_of_everything
THE DOUBLE
Richard Ayoade ve Avi Korine
GONE GIRL
Gillian Flynn
winner
THE IMITATION GAME
Graham Moore
KIŞ UYKUSU
Nuri Bilge Ceylan ve Ebru Ceylan
runnerup
THE THEORY OF EVERYTHING
Anthony McCarten

EN İYİ İLK FİLM

koksuz nightcrawler obvious_child Sivas_poster_goldposter_com_1 st_vincent_ver9
KÖKSÜZ
Deniz Akçay
NIGHTCRAWLER
Dan Gilroy
winner
OBVIOUS CHILD
Gillian Robespierre
SİVAS
Kaan Müjdeci
runnerup
ST. VINCENT
Theodore Melfi

EN İYİ TOPLU PERFORMANS

birdman_ver3 boyhood foxcatcher grand_budapest_hotel kis_uykusu
BIRDMAN
winner
BOYHOOD FOXCATCHER THE GRAND BUDAPEST HOTEL
runnerup
KIŞ UYKUSU

EN İYİ GENÇ OYUNCU

coltrane foy izci pilon revolori
ELLAR COLTRANE
Boyhood
MACKENZIE FOY
Interstellar
DOĞAN İZCİ
Sivas
ANTOINE-OLIVIER PILON
Mommy
winner
TONY REVOLORI
The Grand Budapest Hotel
runnerup

EN İYİ KURGU

birdman_ver3 gone_girl_ver2 grand_budapest_hotel nightcrawler whiplash
BIRDMAN
Douglas Crise ve Stephen Mirrione
runnerup
GONE GIRL
Kirk Baxter
THE GRAND BUDAPEST HOTEL
Barney Pilling
NIGHTCRAWLER
John Gilroy
WHIPLASH
Tom Cross
winner

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ

birdman_ver3 grand_budapest_hotel ida_ver2 interstellar_ver3 kis_uykusu
BIRDMAN
Emmanuel Lubezki
winner
THE GRAND BUDAPEST HOTEL
Robert D. Yeoman
IDA
Ryszard Lenczewski ve Lukasz Zal
INTERSTELLAR
Hoyte Van Hoytema
KIŞ UYKUSU
Gökhan Tiryaki
runnerup

EN İYİ PRODÜKSİYON TASARIMI

birdman_ver3 grand_budapest_hotel interstellar_ver3 into_the_woods snowpiercer_ver28
BIRDMAN
Kevin Thompson ve George DeTitta Jr.
THE GRAND BUDAPEST HOTEL
Adam Stockhausen ve Anna Pinnock
winner
INTERSTELLAR
Nathan Crowley ve Gary Fettis
runnerup
INTO THE WOODS
Dennis Gassner ve Anna Pinnock
SNOWPIERCER
Ondrej Nekvasil ve Beatrice Brentnerova

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI

grand_budapest_hotel guardians_of_the_galaxy_ver2 into_the_woods maleficent_ver2 mr_turner
THE GRAND BUDAPEST HOTEL
Milena Canonero
winner
GUARDIANS OF THE GALAXY
Alexandra Byrne
runnerup
INTO THE WOODS
Sandy Powell
MALEFICENT
Anna B. Sheppard
MR. TURNER
Jacqueline Durran

EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK

birdman_ver3 grand_budapest_hotel imitation_game interstellar_ver3 theory_of_everything
BIRDMAN
Antonio Sanchez
THE GRAND BUDAPEST HOTEL
Alexandre Desplat
THE IMITATION GAME
Alexandre Desplat
INTERSTELLAR
Hans Zimmer
winner
THE THEORY OF EVERYTHING
Jóhann Jóhannsson
runnerup

EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI

big_eyes begin_again frank_ver2 lego_movie_ver9 selma
BIG EYES
“Big Eyes”
BEGIN AGAIN
“Lost Stars”
winner
FRANK
“I Love You All”
THE LEGO MOVIE
“Everything Is Awesome”
SELMA
“Glory”
runnerup

EN İYİ MAKYAJ & SAÇ TASARIMI

foxcatcher grand_budapest_hotel guardians_of_the_galaxy_ver2 into_the_woods snowpiercer_ver28
FOXCATCHER THE GRAND BUDAPEST HOTEL
winner
GUARDIANS OF THE GALAXY
runnerup
INTO THE WOODS SNOWPIERCER

EN İYİ GÖRSEL EFEKT

dawn_of_the_planet_of_the_apes edge_of_tomorrow_ver5 guardians_of_the_galaxy_ver2 interstellar_ver3 xmen_days_of_future_past_ver5
DAWN OF THE PLANET OF THE APES
runnerup
EDGE OF TOMORROW GUARDIANS OF THE GALAXY INTERSTELLAR
winner
X-MEN: DAYS OF FUTURE PAST

EN İYİ SES

american_sniper_ver3 birdman_ver3 edge_of_tomorrow_ver5 interstellar_ver3 whiplash
AMERICAN SNIPER BIRDMAN EDGE OF TOMORROW INTERSTELLAR
runnerup
WHIPLASH
winner

EN İYİ ANİMASYON

big_hero_six book_of_life_ver21 how_to_train_your_dragon_two_ver7 lego_movie_ver9 kaguya-poster-compressed
BIG HERO 6 THE BOOK OF LIFE HOW TO TRAIN YOUR DRAGON 2
winner
THE LEGO MOVIE THE TALE OF THE PRINCESS KAGUYA
runnerup

EN KÖTÜ FİLM

annie_ver3 hercules hercules_the_legend_begins sex_tape transformers_age_of_extinction_ver12
ANNIE HERCULES THE LEGEND OF HERCULES SEX TAPE
runnerup
TRANSFORMERS: AGE OF EXTINCTION
winner

Adaylık sayıları (46 film)

  • 12 – Birdman, The Grand Budapest Hotel
  • 9 – Interstellar
  • 6 – Boyhood, Kış Uykusu, Nightcrawler
  • 5 – Whiplash
  • 4 – Gone Girl
  • 3 – Foxcatcher, Guardians of the Galaxy, The Imitation Game, Into the Woods, Snowpiercer, The Theory of Everything
  • 2 – Big Eyes, Edge of Tomorrow, The Lego Movie, Mommy, Sivas
  • 1 – American Sniper, Annie, Begin Again, Big Hero 6, The Book of Life, Clouds of Sils Maria, Dawn of the Planet of the Apes, The Double, Frank, Hercules, How to Train Your Dragon 2, Ida, The Judge, Köksüz, The Legend of Hercules, Maleficent, Maps to the Stars, Mr. Turner, Obvious Child, Selma, Sex Tape, St. Vincent, Still Alice, The Tale of the Princess Kaguya, Transformers: Age of Extinction, Two Days One Night, X-Men: Days of Future Past

Ödül sayıları

  • 4 – Birdman, The Grand Budapest Hotel, Whiplash
  • 2 – Gone Girl, Interstellar
  • 1 – Begin Again, How to Train Your Dragon 2, Mommy, Nightcrawler, The Theory of Everything, Transformers: Age of Extinction