Yabancı Film Başvuruları

🇦🇫 AFGANİSTAN
Rona, Azim’s Mother
Yön: Jamshid Mahmoudi
IMDb | Fragman

Geçtiğimiz yıl Afgan topraklarında geçen The Breadwinner ile Oscar’ın misafiri olmuştu Afganistan, ama benzer bir kaderi Rona Azim’s Mother yaşamayacak gibi duruyor. Kendi ülkesinde dahi gösterime girmemiş filmle ilgili internette bir ayrıntı bulmak mümkün değil. Ortada vizyon tarihi de yok zaten, ne konuşalım ki?

🇩🇪 ALMANYA
Never Look Away
Yön: Florian Henckel von Donnersmarck
IMDb | Fragman

The Lives of Others ve The Tourist gibi iki alakasız filmi kariyerine sığdırmayı başarmış Donnersmarck, Almanya adına yarışacak. Kızının sevgilisinden nefret eden bir babanın, damat adayından kurtulmak için elinden gelen her şeyi yapmasını anlatıyormuş. Venedik’te seyirci karşısına çıkacak yapım şimdilik bir kapalı kutu.

🇦🇷 ARJANTİN
The Angel
Yön: Luis Ortega
IMDb | Fragman

Ülkesinde daha evvel Wild Tales’a ait olan gişe rekorunu kıran The Angel, Arjantin’in aday adayı oldu. Bakalım Wild Tales gibi Oscar’a aday olmayı da başaracak mı? Bir seri katilin öyküsünün anlatıldığı filmin arkasında Pedro Almodovar desteği olduğunu da ekleyeyim. The Orchard gibi bir dağıtımcının elinde olması da artı puan getirecektir elbet.

🇦🇺 AVUSTRALYA
Jirga
Yön: Benjamin Gilmour
IMDb | Fragman

Afganistan’da ve Pakistan’ın batı kesiminde Peştularca konuşulan Peştu dilinde çekilmiş Avustralya’nın başvurusu. Savaştan sonra geçmişle hesaplaşmak için Afganistan’a geri dönen bir askeri konu alıyor. Dağıtımcısı yok, doğru düzgün festival gezmişliği yok. Muhtemelen Avustralya Akademisi tarafından aday edildiğiyle kalır.

🇦🇹 AVUSTURYA
The Waldheim Waltz
Yön: Ruth Beckermann
IMDb | Fragman

Amour sayesinde 2012’de Oscar ile buluşan Avusturya, Berlin’de prömiyerini yapan belgesel The Waldheim Waltz’ı göndermiş. Eski BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim’ın 1986 yılında Cumhurbaşkanlığı için aday oluşunu ve bu dönemde ortaya çıkan Nazi geçmişini Akademi ne kadar umursar bilemesem de vizyona henüz girmemesine rağmen ülkesinde epey konuşuluyormuş bu film.


🇧🇩 BANGLADEŞ
No Bed of Roses
Yön: Mostofa Sarwar Farooki
IMDb | Fragman

Meşhur Hintli aktör Irrfan Khan’ın başrolünde yer aldığı No Bed of Roses, Bangladeş’in başvurusu oldu. Asya’da neredeyse her festivale uğrayarak turnesini tamamlayan yapım daha gösterime girmeden ülkede yasaklanmış. Fakat daha sonra bu yasak kaldırılmış ve görüldüğü üzere iş Oscar’a gönderilmeye kadar gitmiş. Hâl böyle olunca da insan içeriği ne diye merak ediyor.

🇧🇪 BELÇİKA
Girl
Yön: Lukas Dhont
IMDb | Fragman

Netflix’in gösterim haklarını satın aldığı Girl, Cannes’ın Belirli Bir Bakış filminde gösterilmiş ve festivalden ilk filmlere verilen Camera d’Or ödülüyle ayrılmıştı. Queer Palm ve FIPRESCI ödülünü de kucaklayan yapım şimdiden yarışın favorileri arasında anılıyor. Yedi kere aday edilip henüz Oscar’ı kucaklayamamış Belçika da epey istekli.

🇧🇾 BEYAZ RUSYA
Crystal Swan
Yön: Darya Zhuk
IMDb | Fragman

Beyaz Rusya, Oscar’a 22 yıl sonra ilk kez başvurdu. Prömiyerini Temmuz ayının başında Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen Karlovy Vary’de yapan film, doksanlı yılların Doğu Avrupası’nda geçiyor. Ve tarih olarak geçmişe dönüyor olmasına rağmen filmde Trump ve #MeToo hareketinin etkileri hissediliyormuş.

🇬🇧 BİRLEŞİK KRALLIK
I Am Not a Witch
Yön: Rungano Nyoni
IMDb | Fragman

2017 Oscar Boy Film Ödülleri’nde En İyi Film dahil 3 adaylık alan yapımdan beklentiler epeyce yüksek. Theeb ile sürpriz bir şekilde Oscar’a aday edilen Film Movement isimli dağıtımcı eleştirmenlerin de erken favorilerden biri olarak gösterdiği yapımı yeterli miktarda Akademi üyesi ile buluşturursa önü açık. Malum, Akademi yabancı film dalında bu tür öyküleri barındırmayı seviyor.

🇧🇴 BOLİVYA
Muralla
Yön: Gory Patiño
IMDb Fragman

Gory Patiño’nun ilk kez kamera arkasına geçtiği Muralla, oğlunun organ nakli ameliyatı için para arayan ve bu sırada insan tüccarlığına bulaşan eski futbolcu bir babayı anlatıyormuş. Okurken bile gözleriniz yaşlandı, değil mi? Biz de Kemalettin Tuğcu romanları bir tek bizim ülkemize özel sanıyordum. Ama görüldüğü üzere, üçüncü dünya ülkelerinde ajitasyon evrensel.


🇧🇦 BOSNA HERSEK
Never Leave Me
Yön: Aida Begić
IMDb Fragman

Mültecilere yönelik ön yargılara cevap olarak çekilen Never Leave Me’nin bir kısmı Türkçe ve hatta ortak yapım ülkelerinden biri de Türkiye. Yalnız kadroda tanıdık bir isim mevcut değil. Tahmin edebileceğiniz üzere mekan olarak Suriyeliler için kullanılan mülteci kamplarında çekilmiş ve kadronun tamamını da oyunculuk deneyimi olmayan yetim çocuklar oluşturmakta.

🇧🇷 BREZİLYA
The Great Mystical Circus
Yön: Carlos Diegues
IMDb Fragman

Sosyal medyadaki dedikodulara bakılırsa Cannes’da iyi eleştiriler almayan, ülkesinde de yeteri kadar ilgi toplamayan filmin Oscar’a gönderilmesinin tek sebebi Kültür Bakanlığı’ndan aldığı destekmiş. Kadrosunda Vincent Cassel’in de yer aldığı yapım otuzlu yıllarda dünyayı turlayan bir aile sirkini konu alıyor. Ayrıca dağıtımcısı olmamasına rağmen bizzat bakanlığın bir kampanya yapacağı iddia edilmekte.

🇧🇬 BULGARİSTAN
Omnipresent
Yön: Ilian Djevelekov
IMDb Fragman

Kendi ülkesindeki iki büyük festivalden ödüllerle dönen Omnipresent, ailesini gizli kameralarla izleyerek casusluk yapmayı takıntı hâline getirmiş bir yazarı anlatıyormuş. Açıkçası fragmanına da göz attıktan sonra benim epey ilgimi çekti. Ama uluslararası festivallere uğramamış olması, tarihinde bir kez olsun adaylık almayı başaramamış Bulgaristan’ın işini zorlaştıracak.

🇩🇿 CEZAYİR
Until the End of Time
Yön: Yasmine Chouikh
IMDb Fragman

Bir zamanlar Costa Gavras filmleriyle bu dalın tozunu attıran Cezayir, kocasını gömen mezarcıya aşık olan kadını anlatan Until the End of Time ile deneyecek şansını. Yine şansız şöhretsiz bir film. Ne önemli ödülü var, ne de festival geçmişi. Dağıtımcıyı zaten ara ki bulasınız. Enteresan konusuna rağmen kısa listeye kalmaktan çok ama çok uzakta.

🇨🇿 ÇEK CUMHURİYETİ
Winter Flies
Yön: Olmo Omerzu
IMDb Fragman

Slovenyalı bir yönetmenin ellerinden çıkan Winter Flies, Karlovy Vary’den beri teker teker Avrupa festivallerini gezen filmlerimizden bir diğeri. Basitçe bir yol filmi olarak özetlenebilmesi haricinde ekleyecek pek bir bilgi yok açıkçası. Kısa listeye kalamayıp, “Burada yarışmak da güzeldi.” ya da “Önemli olan katılmaktı.” diyecek grubun üyesi olmaya hazırlanıyor.


🇨🇳 ÇİN
Hidden Man
Yön: Jiang Wen
IMDb Fragman

Otuzlu yılların Çin’inde geçen Hidden Man de yine kendi ülkesinde çılgınca gişe rakamlarına ulaşmış o Uzak Doğu filmlerinden biri. Bir ABD dağıtımcısı olan yapım, yönetmenin adı konmamış üçlemesinde son halka olarak addediliyor. Umutlanmalı mısınız? Hayır. Zaten aldığı skorlar da içler acısı. Hiç bahsini dahi etmeyelim.

🇩🇰 DANİMARKA
The Guilty
Yön: Gustav Möller
IMDb Fragman

Danimarka, bizimkilerden akıllı çıktı. Sundance’te ödül almış Kelebekler yerine Ahlat Ağacı’nı göndermeyi tercih etmiştik. Onlar ise direkt aynı festivalde Seyirci Ödülü alan The Guilty’i yollamış güçlü rakipleri olmasına rağmen. Tek mekan, tek gece, tek oyuncu gibi bir oyunbazlığı bulunan yapımın kısa listeye kalma ihtimali oldukça yüksek.

🇩🇴 DOMİNİK CUMHURİYETİ
Cocote
Yön: Nelson Carlo de Los Santos Arias
IMDb Fragman

Bir ABD dağıtımcısı bulunan nadir filmlerden biri Cocote. Geçtiğimiz sene Toronto’ya da uğradığından acaba doğru adımlar atılır ve filmi izletmeyi başarırlarsa aday olur mu diye düşünmüyor değilim. Fakat eleştiriler pek parlak sayılmaz. Babasının ölümünden sonra geleneklerine epeyce bağlı kasabasına dönen bir adamı anlatıyormuş. İzleyelim, görelim…

🇪🇨 EKVADOR
A Son of Man
Yön: Jamaicanoproblem
IMDb

Hazine avcısı babasıyla Ekvador topraklarında yola geçen genç bir çocuğun anlatıldığı Ekvador, Cannes’da fena sayılmayacak tepkiler almıştı. Hatta filmin arkasında uluslararası pazardaki hatırı sayılır yapımcıların yer alması sebebiyle de epey ilgi toplamıştı. Yalnız bu başarı Oscar yolunda şans getirir mi, belirsiz.

🇮🇩 ENDONEZYA
Marlina the Murderer in Four Acts
Yön: Mouly Surya
IMDb | Fragman

2017’de Cannes Film Festivali’nin Directors’ Fortnight bölümüne uğrayan ve güzel eleştirilerle dönen Marlina the Murderer in Four Acts, Endonezya’yı temsil edecek yabancı film yarışında. Birkaç erkek tarafından saldırıya uğrayan dul bir kadının adalet arama öyküsü, başvuran yapımlar arasında Toronto ve Palm Springs gibi Amerikan festivallerine uğramış nadir işlerden biri.


🇪🇪 ESTONYA
Take It or Leave It
Yön: Liina Triškina-Vanhatalo
IMDb | Fragman

Çocuğunun annesi onları terk edince işini bırakarak tam zamanlı bir baba olmaya çalışan otuz yaşındaki inşaat işçisinin vicdanı ve inançlarıyla verdiği savaşı izleyecekmişiz Take It or Leave It’te. Bu arada filmin yapımcılarından biri üç sene evvel Oscar’a aday olmayı başaran Estonya yapımı Tangerines’de de görev yapmış Ivo Felt.

🇦🇲 ERMENİSTAN
Spitak
Yön: Aleksandr Kott
IMDb | Fragman

Sovyetler zamanında gerçekleşmiş ve arkasında büyük zararlar bırakmış 88’deki Ermenistan depremini konu alıyor Spitak. Üç milyon dolar gibi, ülkesi için büyük sayılacak bir bütçeyle çekilen yapımın aldığı reaksiyonlar epey olumlu. Yalnız felaketin işleniş biçiminin pek evrensel olmadığına dair eleştiriler okudum.

🇲🇦 FAS
Burnout
Yön: Nour-Eddine Lakhmari
IMDb | Fragman

Fas’ın Oscar’a gönderdiği filmle ilgili elimde önemli bir bilgi yok. Fakat aldığı IMDb notu acaba seçen kurul ve izleyici arasında ciddi bir problem var mı diye düşündürüyor. Kültür Bakanlığı destekli, bağıra bağıra nepotizm ile yürüyen projelerden biri olduğu ortaya çıkarsa sizlerle de paylaşır, kimin tarafında olmamız gerektiğini söylerim.

🇵🇸 FİLİSTİN
Ghost Hunting
Yön: Raed Andoni
IMDb | Fragman

Berlin’de yaptığı prömiyer sonrası eleştiri yağmuruna tutulan, ama buna rağmen ödül almayı başaran Ghost Hunting adındaki belgesel, Ken Loach ve Mike Leigh gibi usta sinemacıların desteği sayesinde epeydir gündemdeydi zaten. Eski mahkumlar tarafından yapılan ve gördükleri işkenceleri anlatan film şimdi de Filistin adına Oscar mücadelesine girecek.

🇫🇮 FİNLANDİYA
Euthanizer
Yön: Teemu Nikin
IMDb | Fragman

Kuzey’e has klasik kara mizahı perdeye taşıdığı söylenen Euthanizer ile ilgili epeyce olumlu eleştiri okudum; fakat filmin henüz bir dağıtımcısı yok. Gittiği festivallerden ödüllerle dönen yapım geçtiğimiz sene Toronto kapsamında da gösterilmiş, birkaç sinema eleştirmeninin sene sonu listelerine uğramıştı. Bu aralar Nordik filmlere iyi davranan Akademi bakalım ne yapacak…


🇫🇷 FRANSA
Memoir of War
Yön: Emmanuel Finkiel
IMDb Fragman

Fransa, OBA En İyi Film 2017 adayı Custody’i seçer ve rahatça kısa listeye kalır diyorduk ama şaşırtıcı bir şekilde Memoir of War’ı göndermişler. Gerçi biz şaşırtıcı diyor olsak da sosyal medyada en büyük alternatiflerden biri olduğu konuşuluyordu. Ayrıca Custody’nin senelerdir devam eden Venedik’te prömiyerini yapmış filmi göndermeme istatiğini bozamadığını da hatırlatayım.

🇵🇭 FİLİPİNLER
Signal Rock
Yön: Chito S. Roño
IMDb Fragman

Kimsenin umursamadığı başvurulardan biri de Filipinler’e ait ne yazık ki. Ülkesinde güzel eleştiriler almasına rağmen uluslararası pazarda görücü karşısına çıkmamış bir yapım Signal Rock. Ailesinin sorumluluğunu üstlenen genç bir adamı konu alıyormuş. İzleyemeyeceğimizin garantisini şimdiden verebildiğim için dağınık bırakarak bu filmi de sahiplerine bağışlıyorum.

🇿🇦 GÜNEY AFRİKA
Sew the Winter to My Skin
Yön: Jahmil X.T. Qubeka
IMDb Fragman

1950ler’in Güney Afrika’sında giderek yükselişe geçen beyaz Afrikaner milliyetçiliğini anlatan Sew the Winter to My Skin, ABD’nin içinde bulunduğu politik iklime cuk oturmakta. Fakat Oscar’dan yana her daim şanslı olmuş ülke henüz bir dağıtımcı bulamadı. Sessiz sedasız tamamladığı Toronto prömiyerinden de ses çıkmadığı için adaylık ihtimaline inanmamakta yarar var.

🇰🇷 GÜNEY KORE
Burning
Yön: Lee Chang-dong
IMDb | Fragman

Tıpkı Toni Erdmann gibi Cannes’dan eli boş dönmesine rağmen en iyi eleştirileri almış yapım olmayı başaran Burning, Uzak Doğu yapımlarını ABD’ye getiren WellGo’nun ellerinde. Bu ne yazık ki SPC adı kadar güven vermiyor. Fakat Murakami’nin kısa öyküsünden uyarlanan yapımın şimdiden fazlasıyla destekçisi var. Kısa listeye kalabilir.

🇬🇪 GÜRCİSTAN
Namme
Yön: Zaza Khalvashi
IMDb | Fragman

En değerli sinemacılarından birini es geçip Corn Island ile Oscar’a başvuran, sonra da Estonya adına Tangerines’in aday olmasını aval aval izleyen Gürcüler için bir sınav daha. Belgeselimsi Namme, adını şifalı bir kaynak suyunun işletmeciliğini üstlenmiş ailenin kızından alıyor. Ne dağıtımcısı ne de uluslararası ödülü olduğundan işi zor.


🇭🇷 HIRVATİSTAN
The Eighth Commissioner
Yön: Ivan Salaj
IMDb | Fragman

Bu sene belli ki yabancı film dalında politik içeriği olan filmlerin sayısı ağır basacak. Hırvatistan da çok satan bir romandan uyarlanmış, adı seks ve uyuşturucu skandallarına karışmış bir politikacının anlatıldığı filmle dahil olmaya çalışacak yarışa. Yalnız herhangi bir sonuca varabileceklermiş gibi durmuyor açıkçası.

🇮🇳 HİNDİSTAN
Village Rockstars
Yön: Rima Das
IMDb Fragman

Klasik bir fakirlik pornoso olarak değerlendirilen Village Rockstars, milyar dolarlık film endüstrisine rağmen bir sinema yılına tek bir iyi film sığdıramayan Hindistan’ın aday adayı. 2001 yapımı Lagaan’dan beri ilk beşe giremeyen ülke için bir şey değişecekmiş gibi durmuyor. Yine adaylara uzaklardan el sallayıp bir sonraki Oscar yarışını beklerler artık.

🇳🇱 HOLLANDA
The Resistance Banker
Yön: Joram Lürsen
IMDb | Fragman

Kostümlü dramalarından asla vazgeçemeyen Hollanda cephesinde değişen bir şey yok. İkinci Dünya Savaşı’ndan bir öyküyü perdeye taşıyan yönetmen Lürsen, uluslararası pazarda tanınan bir isim. Eleştirel anlamda başarı yakalamış yeni filmi de gişede bir hit olmayı başarınca belli ki Hollanda’nın rakipsiz tercihi olarak seçilip, gönderilmiş.

🇭🇰 HONG KONG
Operation Red Sea
Yön: Dante Lam
IMDb | Fragman

Kelli felli bir gişe filmi olan ve 500 milyon doların üzerinde hasılat yapan Operation Red Sea de Hong Kong için şansını deneyecek. Zhang Yi’nin başını çektiği ünlülerle dolu kadrosuyla 2015’te gerçekleşen Yemen Savaşı’ndan bir kurtarma operasyonu anlatılmaktaymış. Bu arada Operation Red Sea’nin ciddi bir propaganda filmi olduğunu düşünenler ve tepki verenler de mevcut.

🇮🇶 IRAK
The Journey
Yön: Mohamed Jabarah Al-Daradji
IMDb | Fragman

Bağdat tren istasyonunda intihara hazırlanan bir bombalı saldırganı konu alıyormuş The Journey. Hatta suikastçi olarak da bir kadın karakter yazılmış. Irak için epey önem taşıyan yapım, 27 yıl sonra ülke topraklarında çekilip uluslararası sinemalarda gösterime girmiş ilk film. Bu anlatı üzerinden yürür ve filmi sevdirirlerse olacakları siz tahmin edin artık.


🇮🇷 İRAN
No Date, No Signature
Yön: Vahid Jalilvand
IMDb | Fragman

İran’da Trump’ın nükleer anlaşması sebebiyle Amerika’yla alakalı her şey protesto ediliyor olsa da seçici kurul Venedik’ten yönetmen ve erkek oyuncu ödülüyle dönen filmi göndermekten geri kalmamış. Hatta bir de açıklama yapmışlar Akademi’nin Trump yönetimiyle alakası yoktur, bağımsız bir kuruluştur diye. Hadi liberaller, iş başına!

🇪🇸 İSPANYA
Champions
Yön: Javier Fesser
IMDb | Fragman

2007’de Bimba and the Great Idea isimli kısa filmiyle Oscar’a aday olan Javier Fesser, bir kez daha resmî olarak Oscar için yarışacak. Uluslararası dağıtım hakları Universal’ın elinde bulunan yapım İspanya’da hatırı sayılır bir gişe elde etmiş. Engelli sporculardan oluşan bir takımın hikâyesini anlatan filmden İspanya epey umutlu.

🇮🇱 İSRAİL
The Cakemaker
Yön: Ofir Raul Grazier
IMDb | Fragman

İsrail’deki en önemli film ödülü olarak bilinen Ophir’de En İyi Film zaferini tadan yapım Oscar’a gönderiliyor. Bu sene de henüz İsrail’de bile vizyona girmemiş olmasına rağmen The Cakemaker kazanılınca otomatik olarak yabancı film aday adayı olarak seçilmiş. Bana konusu biraz Cahil Periler’i hatırlattı. İlgimi çektiğini inkar etmeyeceğim.

🇸🇪 İSVEÇ
Border
Yön: Ali Abbasi
IMDb | Fragman

Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde büyük ödülü göğüsleyen Border, son iki yıldır Oscar’dan yana yüzü hep gülen (A Man Called Ove ve The Square) İsveç’i bir kez daha yarışın ön saflarında görmemizi sağlayacak galiba. Arkasında kurulduğu sene I, Tonya ile büyük bir ödül sezonu başarısı elde eden Neon adındaki genç dağıtımcı şirket de var üstelik.

🇨🇭 İSVİÇRE
Eldorado
Yön: Markus Imhoof
IMDb | Fragman

Alın size Avrupa’dan bir mülteci belgeseli daha! İkinci Dünya Savaşı’nda ailesinden alınmış bir kız çocuğu ile başlayıp bugünün problemlerine uzanıyormuş Eldorado. Sene başında prömiyerini yaptığı Berlin’den pek de fena olmayan eleştirilerle dönmüş My Life as a Courgette ve The Divine Order gibi adaylığın kıyısından donmuş İsviçre yapımlarının intikamını alabilir.


🇮🇹 İTALYA
Dogman
Yön: Matteo Garrone
IMDb | Fragman

Nur topu gibi bir iddialı başvurumuz daha oldu. ABD’de Magnolia’nın dağıttığı, daha evvel Gomorrah ile şansını denemiş Matteo Garrone üretimi Dogman yerine Loro’nun adını duyabileceğimizi düşünüyorduk İtalya’dan. Ama dedikodulara bakılırsa aynı yapım şirketinden çıktıkları için şirket, Loro’yu da seçici komiteye gönderek Garrone ile arasını bozmak istememiş.

🇮🇸 İZLANDA
Woman at War
Yön: Benedikt Erlingsson
IMDb Fragman

Dağıtımcısı bulunan bir yarışçı daha! İzlanda’nın aday adayı Woman at War, Cannes’da Critics’ Week kapsamında gösterilmiş ve beğeni toplamıştı. Şimdi de şansını Akademi karşısında deneyecek. Ülkelerinin nefes kesen doğasını korumak için elektrik şebekesini sabote eden bir grup ekolojik eylemciye odaklanıyormuş film. Şansı epey yüksek. Tahmin yaparken gözden kaçırmamanızı öneririm.

🇯🇵 JAPONYA
Shoplifters
Yön: Hirokazu Koreeda
IMDb | Fragman

Bu senenin Altın Palmiye ödüllü yapımı Shoplifters, genelde Oscar’a gişede tutmuş vıcık vıcık melodramlar yollamayı seven Japonya adına önemli bir adım. Gerçi daha evvel bir kez daha Oscar’a filmi gönderilen Koreeda’nın kariyerindeki en büyük hasılata sahipmiş. Yani seçilmesinin arkasında yine ticari bir sebep var.

🇰🇭 KAMBOÇYA
Graves Without a Name
Yön: Rithy Panh
IMDb | Fragman

Venedik’in yan bölümlerinden birinde prömiyerini yapan Graves Without a Name’in yönetmeni Rithy Panh’a çok yabancı değil Akademi. 2013 tarihli The Missing Picture ile sürpriz bir adaylık almıştı hatırlarsanız. Yine bir belgesel için kamera arkasına geçen Panh, bu sefer Kamboçya topraklarında gerçekleşen bir soykırımın ertesinde ailesinin mezarını arayan bir çocuğu anlatıyormuş.

🇨🇦 KANADA
Family Ties
Yön: Sophie Dupuis
IMDb Fragman

Kanada, Xavier Dolan’ın yerin dibine batırılan yeni filmi yerine Family Ties’ı göndermeyi tercih etmiş. Geleneksel bir suç filmi olarak nitelendirilen yapımla ilgili pek detay yok. Yalnız bir Amerika dağıtımcısı olduğunu ekleyeyim. Olur da bir anda gösterimler yapıp beğenilirse, en azından üyelere screener ulaştırabilecek bir destek olacak.


🇲🇪 KARADAĞ
Iskra
Yön: Gojko Berkuljan
IMDb | Fragman

Başvurular arasında kimsenin umursamadığı ülkelerden bir diğeri olmaya hazırlanıyor Karadağ. Düşük bütçeli, Sırbistan ortak yapımı Iskra, kayıp kızını arayan emekli bir dedektifi anlatıyormuş. Tahmin edebileceğini üzere, politik bir alt metin de mevcut. Fakat aldığı eleştiriler pek iç açıcı olmadığından direkt üstünü çiziyorum.

🇰🇿 KAZAKİSTAN
Ayka
Yön: Sergey Dvortsevoy
IMDb | Fragman

Kazakistan’ın sinema tarihindeki en önemli başarılardan birine imza atarak Cannes’dan En İyi Kadın Oyuncu ödülüyle dönen Ayka her an bir dağıtımcı ile buluşabilir. Avrupa’da yavaştan seyirci karşısına çıkmaya başlayan yapım geçim sıkıntısı çeken ve çocuğuna bakmak için iş arayan bir kadını anlatıyormuş. Sürpriz gösterimlerle hayran toplarsa şaşırtabilir.

🇰🇪 KENYA
Supa Modo
Yön: Likarion Wainaina
IMDb | Fragman

Berlin’den olumlu reaksiyonlarla dönen Supa Modo yapımcıları arasında Tom Tykwer’ı da barındıran tipik bir crowd pleaser. Ama ben bu filmden çok direkt hükümet tarafından yasaklanmış lezbiyen aşk öyküsü Rafiki’yi gönderebilmek için mücadele edileceğini düşünüyordum. Bakalım bu olay nasıl yankılanacak…

🇨🇴 KOLOMBİYA
Birds of Passage
Yön: Cristina Gallego & Ciro Guerra
IMDb | Fragman

Son yıllarda yabancı film kategorisindeki başarılarıyla nam salan The Orchard’ın dağıtım haklarını satın aldığı Birds of Passage, bu kategoride sürpriz bir adaylık elde etmiş Embrace of the Serpent’ın yönetmeni Ciro Guerra’nın ellerinden çıkma. Cannes’da Directors Fortnight kapsamında gösterilen yapıma epey bir eleştirmen desteği mevcut.

🇽🇰 KOSOVA
The Marriage
Yön: Blerta Zeqiri
IMDb | Fragman

Zamanında Sundance’te çektiği kısa film ile ödül almış bir yönetmenin imzasını taşıyan The Marriage, bir LGBT öyküsü. Geçtiğimiz yıl ilk kez Oscar’a film gönderen ülkenin bizim gibi çok iddialı konuşan bir komite üyesi var ki, son birkaç gündür Avrupa Sineması hakkında yazıp çizen her sitede adları geçiyor. Neyse, yüksekten uçmaya devam etsinler bakalım.


🇨🇷 KOSTA RİKA
Medea
Yön: Alexandra Latishev Salazar
IMDb Fragman

Ülkedeki yegâne film festivalinden büyük ödülle dönen Medea 2005’ten bu yana Kosta Rika tarafından Oscar’a gönderilmiş yedinci film olma özelliğini taşıyor. Ama belli ki yine kısa liste ya da adaylık yüzü göremeyecekler. Bu arada Medea tek gecelik bir ilişkinin ardından huyu suyu değişen, kısa bir süre içerisinde de hamile olduğunu öürenen 25 yaşındaki genç bir kızı konu alıyormuş.

🇱🇻 LETONYA
To Be Continued
Yön: Ivars Seleckis
IMDb | Fragman

Bu dal hep mi sineması bitik ülkelerin yokluktan belgesel yolladığı bir kategoriydi, yoksa politik olmak moda mı? Gerçi Ivars Seleckis, Letonya’nın yaşayan en yaşlı yönetmeni olarak biliniyor ve hatta geçmişte Avrupa Film Ödülleri’nden de zaferle ayrılmışlığı var. 1991’den beri toplamda sadece 10 film gönderen Letonya’ya şans mı dilesek?

🇱🇹 LİTVANYA
Wonderful Losers: A Different World
Yön: Arūnas Matelis
IMDb | Fragman

Profesyonel yol bisikleti yarışı Giro d’Italia’nın perde arkasını anlatan belgesel Wonderful Losers, organizasyonun 40 yıldır çekilmesine izin verdiği ilk proje. Varşova, Minsk, Trieste gibi festivallerden ödülle dönen yapımın ABD’de henüz bir dağıtımcısı yok. Ama eğer geç kalınmazsa belgesel kategorisinde bile yarışıp adaylık alabilir gibi duruyor.

🇱🇧 LÜBNAN
Capernaum
Yön: Nadine Labaki
IMDb Fragman

Neredeyse tamamı deneyimsiz oyuncularla çekilen Capernaum, Cannes’da gösterilmiş ve aldığı Jüri Ödülü sırf bir kadın yönetmeni olmasına bağlanıp epeyce eleştirilmişti. 12 yaşındaki küçük bir çocuğun ailesine dava açışını konu alan yapım, Wild Bunch’ın elinde ve eğer beğenilirse ülkesi Lübnan’ı The Insult adaylığından sonra bir kez daha yarışa sokacağa benziyor.

🇱🇺 LÜKSEMBURG
Gutland
Yön: Govinda Van Maale
IMDb | Fragman

Başrolünde Phantom Thread ile hayatımıza giren Vicky Krieps’in yer aldığı Gutland geçtiğimiz sene Toronto’da seyirci karşısına çıkmıştı. Fakat hakkında tek bir olumlu eleştiri okuduğumu hatırlamıyorum. Lüksemburg’daki küçük bir köye sığınan, suç işlemiş bir Alman çocuğunu anlatıyormuş. Şimdiden izlerken çıkacak esneme seslerini duyabiliyorum.


🇭🇺 MACARİSTAN
Sunset
Yön: Laszló Nemes
IMDb | Fragman

Cannes’da karmakarışık tepkiler alan Nemes’in yeni filminden açıkçası ben umutluyum. En son Son of Saul ile ipi göğüsleyen ve Macaristan’a Oscar götüren yönetmen belli ki aynı teknik titizlikle Birinci Dünya Savaşı arefesindeki Budapeşte’yi gözlemleyecek. Jüriden aldığı ödülü de hatırlatmak isterim. Tek başına eleştirmenlerin verdiği tepki sizi yanıltmasın..

🇲🇰 MAKEDONYA
Secret Ingredient
Yön: Gjorce Stavreski
IMDb Fragman

Amerikalılar stoner dramaların dibine vurur da Balkanlar durur mu? Kenevirli kek yiyip kafayı bulan karakterleriyle komedi ve drama arasında bir yerde gidip geliyormuş Secret Ingredient. Vallahi keşke bizim festivallere uğrasa da biraz gülsek dedim. Fakat henüz uluslararası bir dağıtımcı bulamamışlar kendilerine. Keşke bizim de önümüze düşse.

🇲🇼 MALAVİ
The Road to Sunrise
Yön: Shemu Joyah
IMDb Fragman

Cehaletime vereyim, şu sayfayı toparlayana kadar Malavi diye bir ülkenin varlığından haberim yoktu. İki buçuk saatlik süresiyle dikkat çeken The Road to Sunrise, ülkenin en önemli sinemacısı Shemu Joyah’ın üçüncü uzun metrajıymış. İki hayat kadının öyküsünü anlatan filmi, tahmin edebileceğiniz üzere, ABD’de dağıtan bir firma mevcut değil.

🇲🇽 MEKSİKA
Roma
Yön: Alfonso Cuarón
IMDb | Fragman

Roma bu dalın tabii ki de en iddialısı. Aday olmakta güçlük çekmeyeceği gibi ödülü de her halükarda cepte. Şu an sormamız gereken asıl soru, buradaki varlığının En İyi Film kategorisindeki olası zaferini etkileyip etkimeyeceği esasında. Ya da tam tersi mi olur? Pan’s Labyrinth vakası gibi yahu yeter bu kadar adaylık da diyerek başka bir seçeneğe yönelirler mi?

🇪🇬 MISIR
Yomeddine
Yön: Abu Bakr Shawky
IMDb | Fragman

Eleştirmenlerden yana yüzü gülmeyen bir diğer yapım da Yomeddine. Esasında tam da Akademi’nin bayıldığı oryantalist Orta Doğu manzarasını sunuyor; fakat kendine bir dağıtımcı bulmayı başaramamış henüz. Bir üçüncü dünya ülkesinin başvurusuna yakışacak şekilde korkunç bir çete, o çeteden kaçan çocuklar ve ailelerini arama öyküsü… 


🇳🇵 NEPAL
Panchayat
Yön: Shivam Adhikari
IMDb Fragman

Üzerine söyleyecek pek bir şey yok. Afiş ve fragman Panchayat’ın bu yarışta öne çıkamayacağını işaret ediyor zaten. Akademi’ye yapılacak özel gösterimler haricinde kimseye ulaşamayacağı da apaçık ortada. Özetle, 1999 yılından beri sekizinci başvurusunu yapan ülke bir kez daha avucunu yalamak zorunda kalacak.

🇳🇪 NİJER
The Wedding Ring
Yön: Rahmatou Keïta
IMDb Fragman

Nijer’in yurt dışında üniversiteyi tamamladıktan sonra ülkesine dönen genç bir kadının anlatıldığı başvurusu da uzunca bir süredir festival festival dolaşıyor. Ama hanesine tek bir ödül dahi atamamış. Tam başvuru listesi çıktıktan sonra adını duyduğumuz yapım içeriği sebebiyle Wadjda benzeri bir destek görürse bilemeyeceğim tabii.

🇳🇴 NORVEÇ
What Will People Say
Yön: Iram Haq
IMDb | Fragman

Herkes U – July 22 gider derken What Will People Say’i yollayan Norveç (ve diğer kuzey ülkeleri), belli ki bir süre daha topraklarında kimlik kazanan mültecilerin hikâyeleriyle temsil edilmek istiyor. Pakistan ortak yapımı filmin altında 2013’te ülkesini yabancı film kategorisinde temsil eden Iram Haq’ın imzası var.

🇵🇰 PAKİSTAN
Cake
Yön: Asim Abbasi
IMDb Fragman

Komşusu Hindistan gibi yüzü Oscar’dan yana gülmeyecek sanki Pakistan’ın da. Cake, gişede oldukça güzel rakamlara ulaşmaış olmasına rağmen filmin yapım ekibinin bile bir beklentisi olduğunu zannetmiyorum. Uzunca bir aradan sonra 2013’te tekrardan Oscar’a film göndermeye başlayan Pakistan’ı da tahmin listelerimizin tamamen dışına atabiliriz kısacası.

🇵🇦 PANAMA
Ruben Blades Is Not My Name
Yön: Abner Benaim
IMDb | Fragman

SXSW Festivali’nde Seyirci Ödülü’nü alan Ruben Blades Is Not My Name, The Missing Picture’ın izinden giderek yabancı film kategorisinin yeni belgesel adayı olabilir. HBO tarafından gösterim hakları satın alınan yapım, Panama’da bir zamanlar turizm bakanlığı yapmış ve Başbakan olmak için seçimlere katılmış bir müzisyeni anlatıyor. Tekrar yarışmayı planladığı için propaganda filmi de denmekte.


🇵🇾 PARAGUAY
The Heiresses
Yön: Marcelo Martinessi
IMDb | Fragman

Otuz yıllık partnerinden ayrıldıktan sonra kendini koca bir boşluğun içerisinde bulan orta yaşlı eşcinsel bir kadının öyküsünü anlatıyormuş The Heiresses. Berlin’de En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almış başrolü zaten bir süredir övülüyor. İyi bir dağıtımcı ile buluşursa bu senenin önemli yarışçılarından birine dönüşebilir.

🇵🇪 PERU
Eternity
Yön: Oscar Catacora
IMDb | Fragman

Bir Kızılderili dili olarak sınıflandırılan Aymara dilinde çekilmiş Eternity, Peru’nun Aymaraca yaptığı ilk başvuru olma özelliğini taşıyor. Çocukları tarafından terk edilmiş yaşlı bir çiftin doğaya olan saygılarını sunmak üzere çıktıkları ruhani bir yolculuğu izleyecekmişiz. Eleştiriler harika, fakat henüz bir dağıtımcısı olmaması büyük handikap.

🇵🇱 POLONYA
Cold War
Yön: Pawel Pawlikowski
IMDb | Fragman

Polonya’dan da oldukça güçlü bir seçim geldi. Daha evvel ülkesine bir önceki filmi Ida ile Oscar kazandırmış Pawel Pawlikowski, yine yarışacak. Cannes’dan En İyi Yönetmen ödülüyle dönen Pawlikowski, yer aldığı sezonda sempatik kişiliğiyle epey konuşulmuştu. Yine oda oda gezinip oy dilenmekten çekinmezse yeni bir adaylığın önü açıldı diyebiliriz. Amazon’un elinde olduğunu da unutmadan hatırlatayım.

🇵🇹 PORTEKİZ
Pilgrimage
Yön: João Botelho
IMDb | Fragman

Portekiz’in sadece Oscar’a değil, Goya’ya da gönderdiği Peregrinação, 17. yüzyıldan kalma bir anı kitabının uyarlaması. Portekizli denizcilerin Batı’ya doğru yaptıkları uzun yolculuğu ve bu süreçte karşılaştıkları zorlukları anlatıyormuş. Ülkesinde gişede hayal kırıklığı uğratan yapımla ilgili beklentileri düşük tutmakta yarar var.

🇷🇴 ROMANYA
I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians
Yön: Radu Jude
IMDb | Fragman

Bundan üç yıl evvel ülkesi Romanya adına Aferim isimli filmiyle bir kere daha şansını denemiş olan Radu Jude, içeriğiyle merak uyandıran yeni filminde soykırım zamanından yaşanmış bir olayı tiyatro sahnesine aktarmakla mücadele eden bir yönetmeni anlatıyormuş. Karlovy’de Kristal Küre ödülünü alan film için provakatif, cüretkar kelimeleri havada uçuşuyor.


🇷🇺 RUSYA
Sobibor
Yön: Konstantin Khabensky
IMDb | Fragman

Rusya’dan İkinci Dünya Savaşı arka planlı bir başvuru gelmiş. Sobibor, Konstantin Khabensky’nin yönetmenlik koltuğundaki ilk deneyimi. Nazi kampı firarilerinin anlatıldığı film ülkesinde harika gişe rakamlarına ulaşmış. Fakat uluslararası bir başarısı yok. Oscar adayı olabilmesi için epeyce uğraşmaları gerekecek. Gerçi bir dağıtımcıyla bile buluşmamış henüz.

🇷🇸 SIRBİSTAN
Offenders
Yön: Dejan Zečević
IMDb | Fragman

Yine hakkında internet üzerinde çok az şey bulabileceğiniz bir film var karşımızda. Sırbistan’in gönderdiği siyah beyaz gerilim filmi Offenders, profesörlerinin “Tetris” adındaki teorisi üzerinden sosyal deneyler yapmak için şehrin dört bir yanına dağılan öğrencileri anlatıyormuş. Konu ilgi çekici gibi dursa da adaylık şansı epey düşük, ekleyeyim.

🇸🇬 SİNGAPUR
Buffalo Boys
Yön: Mike Wiluan
IMDb | Fragman

Singapur ve Endonezya ortak yapımı Buffalo Boys, Amerikan kültürüne de göz kırpan bir içeriğe sahip. Hatta bunu bir avantaj olarak kullanmayı düşündüklerini açıklamışlar. New York’ta düzenlenen Asya Festivali kapsamında gösterildiğinde ödül alamasa da seyirciyi tatmin etmeyi başaran filmin bir türlü Oscar adaylığı alamayan ülkesi için bir şeyi değiştiremeyecek bana sorarsanız.

🇸🇰 SLOVAKYA
The Interpreter
Yön: Martin Šulík
IMDb | Fragman

Toni Erdmann’dan hatırlayacağınız Peter Simonischek’in başrolünde yer aldığı The Interpreter trajik bir savaş komedisi. Ailesini katlettiğine inandığı SS subayını bulmaya Viyana’ya giden bir adamı konu alıyor. Hatta Simonischek’te bu subayın hayatta kalmış tek akrabasını canlandırıyormuş. Dağıtımcısı olmadığı gibi eleştiriler de pek şahane sayılmaz.

🇵🇰 SLOVENYA
Ivan
Yön: Janez Burger
IMDb Fragman

Slovenya Film Festivali’nde sekiz ödül birden alan Ivan, ülkenin en meşhur sinemacılarından Janez Burger’in imzasını taşıyor. Hatta Burger’in bir önceki filmi Silent Sonata, 2011’de Oscar’a gönderilmiş. Bu sefer de sevdiği adam ve yeni doğmuş bebeği arasında tercih yapmak zorunda bırakılan bir kadının hikâyesiyle şansını deneyecek. Fakat ülkesi haricinde pek bir başarısı mevcut değil.


🇨🇱 ŞİLİ
…And Suddenly the Dawn
Yön: Silvio Caiozzi
IMDb | Fragman

Son yıllarda Oscar’da şansı yaver giden ve hatta geçen sene ödülü göğüsleyen Şili, bu sene o kadar iddialı değil. Ülkenin çok sevilen yönetmenlerinden biri yarışa geri dönüyor olsa da uluslararası platformlarda sesini duyuramamış filmine pek şans tanınmıyor. Bir magazin gazetecisinin 40 yıl sonra memleketine geri dönüş hikâyesiymiş. Bıkmadık mı geçmişle hesaplaşan koca koca adamlardan?

🇹🇭 TAYLAND
Malila: The Farewell Flower
Yön: Anucha Boonyawatana
IMDb Fragman

Tayland’tan beklenen film geldi! Gay nüfusunun oldukça fazla olduğu ülkeden bir türlü LGBTQ filmi göremiyorduk. Malila, Tayland adına yarışacak gay ana karakterli ilk film olacak. Genel olarak reaksiyonlar olumlu. Fakat inançla alakalı sorgulayan tavrının izleyicide ters bir tepki yaratabileceği söyleniyor. Los Angeles LGBTQ Festivali’nden yönetmen ödülü aldığını da ekleyeyim.

🇹🇼 TAYVAN
The Great Buddha +
Yön: Huang Hsin-yao
IMDb | Fragman

İşte sürpriz yapma olasılığı barındıran bir başka film daha! Taipei ve Toronto festivallerinden ödülle dönen, Uzak Doğu’nun en prestijli ödülü Golden Horse’ta beş heykelcikle buluşan The Great Buddha +, aynı yönetmenin daha önce kısa film olarak çektiği bir kara komedi. Hatta adındaki artı işareti de “genişletilmiş versiyon” anlamını taşıyor.

🇹🇳 TUNUS
Beauty and the Dogs
Yön: Kaouther Ben Hania
IMDb Fragman

2017 Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde seyirci karşısına çıkan Beauty and the Dogs, Tunuslu genç bir kadının hayatından tek bir geceyi anlatıyor. Belgesel geçmişli yönetmeni oldukça tartışma yaratan, polisler tarafından tecavüz edilen bir kadının öyküsünü taşıdığı için perdeye epey eleştirilmişti. Fakat filmin bu meseleyi doğru bir şekilde ele aldığı söyleniyor.

🇹🇷 TÜRKİYE
Ahlat Ağacı
Yön: Nuri Bilge Ceylan
IMDb | Fragman

Söyleyecek pek fazla bir şey yok. Üç Maymun ile kısa listeye kalarak Türkiye adına bugüne kadarki ilk ve tek büyük Oscar başarısını elde etmiş Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes’dan eli boş dönen filmi yarışıyor adımıza. Dağıtım hakları Oscar’la ilgilenmek yerine Dünya Sineması’ndan arthouse yapımları tek bir çatı altında buluşturmayı seven The Cinema Guild’ın elinde. Hesabını siz yapın…


🇺🇦 UKRAYNA
Donbass
Yön: Sergei Loznitzsa
IMDb | Fragman

Cannes programından Oscar’ın yabancılarına transfer olan bir film daha! Ukrayna’nın en önemli sinemacılarından Sergei Loznitsa’nın imzasını taşıyan Donbass, Belirli Bir Bakış bölümünü En İyi Yönetmen ödülüyle tamamlamıştı. Ülkenin Rusya ile arasındaki süregelen askeri anlaşmazlıkları konu aldığını da ekleyeyim.

🇺🇾 URUGUAY
Twelve Year-Night
Yön: Álvaro Brechner
IMDb | Fragman

Uruguay adına daha önce de 2014 yılında Mr. Kaplan ile yarışan Álvaro Brechner, Venedik’te prömiyerini yapmış yeni filmiyle tekrar karşımızda. Yetmişli yıllarda ordu tarafından yönetilmekte olan ülkenin bir askeri görev için kullanılan mahkumlarını anlatıyormuş. Fakat Venedik’te de bir gürültü koparmayı başaramadığından tahminlere dahil etmenin bir anlamı yok diye düşünüyorum.

🇻🇪 VENEZUELA
The Family
Yön: Gustavo Rondón Córdova
IMDb | Fragman

2017’de Cannes’da Critics Week kapsamında gösterilen, ama pek yüz bulamayan The Family bir seneden fazladır festival festival geziyor. Kendi ülkesinde övgülere boğulsa da henüz sınır dışında Gustavo Rondón Córdova’nın Caracas’ın tehlikeli sokaklarından uzaklaşmak isteyen bir baba oğulu anlattığı filmi pek ilgi görmedi.

🇻🇳 VİETNAM
The Tailor
Yön: Buu Loc Tran & Kay Nguyen
IMDb | Fragman

Vietnam’ın çok sevilen bir aktrisinin yapımcılığı ve başrolü üstlendiği The Tailor’ın epey enteresan bir konusu var. Terzi bir ailenin kızı geleceğe gidip ailesinin zor durumda olduğunu görünce istemeden de olsa bu mesleğe dahil olmaya karar veriyormuş. Ülkenin önde gelen pop yıldızlarının şarkılarıyla donatılmış yapımın bir de 3D gözlük gerektiren birkaç sahnesi mevcutmuş.

🇾🇪 YEMEN
10 Days Before the Wedding
Yön: Amr Gamal
IMDb | Fragman

Yemen yapımı müzikal 10 Days Before the Wedding’in IMDb notunu görünce açıkçası biraz meraklandım. Evlenmelerine 10 gün kalmış genç bir çiftin yaşadıklarını esprili bir dille anlatıyormuş. Ne yazık ki ülkesi haricinde herhangi bir festivalde bulunmadığından aldığı puanın geçerliliğine inanmak pek mümkün olmuyor. Ama yine de bir göz atmakta yarar var.


🇳🇿 YENİ ZELANDA
Yellow Is Forbidden
Yön: Pietra Brettkelly
IMDb | Fragman

Bu sene başvurular arasındaki belgesellerden biri de Yeni Zelanda yapımı ama Çince. Çinli bir moda tasarımcısının bu acımasız endüstride var olma çabasını konu alan yapım için modern bir Külkedisi öyküsü deniyor. Benim ilgimi konusu itibariyle çekmeyi başardı. Fakat kendine ABD dağıtımcısı edinmediği müddetçe işi zor.

🇬🇷 YUNANİSTAN
POLYXENI
Yön: Dora Masklavanou
IMDb | Fragman

Ve Türkiye’de geçen bir başka başvuru daha. İstanbul’da yaşayan ve daha çocukken ailesinden koparılan genç bir kadını izleyecekmişiz. Bir dağıtımcısı var mı? Hayır, yok. Yunanistan’ın önceki yıllarda gönderdiği filmler kadar provoke edici bir film mi? Hayır. Peki şansı var mı? Kocaman bir hayır daha gelsin!