Yabancı Film Başvuruları

🇩🇪 ALMANYA
Never Look Away
Yön: Florian Henckel von Donnersmarck
IMDb | Fragman

The Lives of Others ve The Tourist gibi iki alakasız filmi kariyerine sığdırmayı başarmış Donnersmarck, Almanya adına yarışacak. Kızının sevgilisinden nefret eden bir babanın, damat adayından kurtulmak için elinden gelen her şeyi yapmasını anlatıyormuş. Venedik’te seyirci karşısına çıkacak yapım şimdilik bir kapalı kutu.

🇦🇹 AVUSTURYA
The Waldheim Waltz
Yön: Ruth Beckermann
IMDb | Fragman

Amour sayesinde 2012’de Oscar ile buluşan Avusturya, Berlin’de prömiyerini yapan belgesel The Waldheim Waltz’ı göndermiş. Eski BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim’ın 1986 yılında Cumhurbaşkanlığı için aday oluşunu ve bu dönemde ortaya çıkan Nazi geçmişini Akademi ne kadar umursar bilemesem de vizyona henüz girmemesine rağmen ülkesinde epey konuşuluyormuş bu film.

🇧🇪 BELÇİKA
Girl
Yön: Lukas Dhont
IMDb | Fragman

Netflix’in gösterim haklarını satın aldığı Girl, Cannes’ın Belirli Bir Bakış filminde gösterilmiş ve festivalden ilk filmlere verilen Camera d’Or ödülüyle ayrılmıştı. Queer Palm ve FIPRESCI ödülünü de kucaklayan yapım şimdiden yarışın favorileri arasında anılıyor. Yedi kere aday edilip henüz Oscar’ı kucaklayamamış Belçika da epey istekli.

🇧🇾 BEYAZ RUSYA
Crystal Swan
Yön: Darya Zhuk
IMDb | Fragman

Beyaz Rusya, Oscar’a 22 yıl sonra ilk kez başvurdu. Prömiyerini Temmuz ayının başında Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen Karlovy Vary’de yapan film, doksanlı yılların Doğu Avrupası’nda geçiyor. Ve tarih olarak geçmişe dönüyor olmasına rağmen filmde Trump ve #MeToo hareketinin etkileri hissediliyormuş.

🇬🇧 BİRLEŞİK KRALLIK
I Am Not a Witch
Yön: Rungano Nyoni
IMDb | Fragman

2017 Oscar Boy Film Ödülleri’nde En İyi Film dahil 3 adaylık alan yapımdan beklentiler epeyce yüksek. Theeb ile sürpriz bir şekilde Oscar’a aday edilen Film Movement isimli dağıtımcı eleştirmenlerin de erken favorilerden biri olarak gösterdiği yapımı yeterli miktarda Akademi üyesi ile buluşturursa önü açık. Malum, Akademi yabancı film dalında bu tür öyküleri barındırmayı seviyor.


🇧🇦 BOSNA HERSEK
Never Leave Me
Yön: Aida Begić
IMDb Fragman

Mültecilere yönelik ön yargılara cevap olarak çekilen Never Leave Me’nin bir kısmı Türkçe ve hatta ortak yapım ülkelerinden biri de Türkiye. Yalnız kadroda tanıdık bir isim mevcut değil. Tahmin edebileceğiniz üzere mekan olarak Suriyeliler için kullanılan mülteci kamplarında çekilmiş ve kadronun tamamını da oyunculuk deneyimi olmayan yetim çocuklar oluşturmakta.

🇧🇷 BREZİLYA
The Great Mystical Circus
Yön: Carlos Diegues
IMDb Fragman

Sosyal medyadaki dedikodulara bakılırsa Cannes’da iyi eleştiriler almayan, ülkesinde de yeteri kadar ilgi toplamayan filmin Oscar’a gönderilmesinin tek sebebi Kültür Bakanlığı’ndan aldığı destekmiş. Kadrosunda Vincent Cassel’in de yer aldığı yapım otuzlu yıllarda dünyayı turlayan bir aile sirkini konu alıyor. Ayrıca dağıtımcısı olmamasına rağmen bizzat bakanlığın bir kampanya yapacağı iddia edilmekte.

🇨🇿 ÇEK CUMHURİYETİ
Winter Flies
Yön: Olmo Omerzu
IMDb Fragman

Slovenyalı bir yönetmenin ellerinden çıkan Winter Flies, Karlovy Vary’den beri teker teker Avrupa festivallerini gezen filmlerimizden bir diğeri. Basitçe bir yol filmi olarak özetlenebilmesi haricinde ekleyecek pek bir bilgi yok açıkçası. Kısa listeye kalamayıp, “Burada yarışmak da güzeldi.” ya da “Önemli olan katılmaktı.” diyecek grubun üyesi olmaya hazırlanıyor.

🇩🇴 DOMİNİK CUMHURİYETİ
Cocote
Yön: Nelson Carlo de Los Santos Arias
IMDb Fragman

Bir ABD dağıtımcısı bulunan nadir filmlerden biri Cocote. Geçtiğimiz sene Toronto’ya da uğradığından acaba doğru adımlar atılır ve filmi izletmeyi başarırlarsa aday olur mu diye düşünmüyor değilim. Fakat eleştiriler pek parlak sayılmaz. Babasının ölümünden sonra geleneklerine epeyce bağlı kasabasına dönen bir adamı anlatıyormuş. İzleyelim, görelim…

🇪🇨 EKVADOR
A Son of Man
Yön: Jamaicanoproblem & Pablo Agüero
IMDb

Hazine avcısı babasıyla Ekvador topraklarında yola geçen genç bir çocuğun anlatıldığı Ekvador, Cannes’da fena sayılmayacak tepkiler almıştı. Hatta filmin arkasında uluslararası pazardaki hatırı sayılır yapımcıların yer alması sebebiyle de epey ilgi toplamıştı. Yalnız bu başarı Oscar yolunda şans getirir mi, belirsiz.


🇪🇪 ESTONYA
Take It or Leave It
Yön: Liina Triškina-Vanhatalo
IMDb | Fragman

Çocuğunun annesi onları terk edince işini bırakarak tam zamanlı bir baba olmaya çalışan otuz yaşındaki inşaat işçisinin vicdanı ve inançlarıyla verdiği savaşı izleyecekmişiz Take It or Leave It’te. Bu arada filmin yapımcılarından biri üç sene evvel Oscar’a aday olmayı başaran Estonya yapımı Tangerines’de de görev yapmış Ivo Felt.

🇲🇦 FAS
Burnout
Yön: Nour-Eddine Lakhmari
IMDb | Fragman

Fas’ın Oscar’a gönderdiği filmle ilgili elimde önemli bir bilgi yok. Fakat aldığı IMDb notu acaba seçen kurul ve izleyici arasında ciddi bir problem var mı diye düşündürüyor. Kültür Bakanlığı destekli, bağıra bağıra nepotizm ile yürüyen projelerden biri olduğu ortaya çıkarsa sizlerle de paylaşır, kimin tarafında olmamız gerektiğini söylerim.

🇵🇸 FİLİSTİN
Ghost Hunting
Yön: Raed Andoni
IMDb | Fragman

Berlin’de yaptığı prömiyer sonrası eleştiri yağmuruna tutulan, ama buna rağmen ödül almayı başaran Ghost Hunting adındaki belgesel, Ken Loach ve Mike Leigh gibi usta sinemacıların desteği sayesinde epeydir gündemdeydi zaten. Eski mahkumlar tarafından yapılan ve gördükleri işkenceleri anlatan film şimdi de Filistin adına Oscar mücadelesine girecek.

🇫🇮 FİNLANDİYA
Euthanizer
Yön: Teemu Nikin
IMDb | Fragman

Kuzey’e has klasik kara mizahı perdeye taşıdığı söylenen Euthanizer ile ilgili epeyce olumlu eleştiri okudum; fakat filmin henüz bir dağıtımcısı yok. Gittiği festivallerden ödüllerle dönen yapım geçtiğimiz sene Toronto kapsamında da gösterilmiş, birkaç sinema eleştirmeninin sene sonu listelerine uğramıştı. Bu aralar Nordik filmlere iyi davranan Akademi bakalım ne yapacak…

🇰🇷 GÜNEY KORE
Burning
Yön: Lee Chang-dong
IMDb | Fragman

Tıpkı Toni Erdmann gibi Cannes’dan eli boş dönmesine rağmen en iyi eleştirileri almış yapım olmayı başaran Burning, Uzak Doğu yapımlarını ABD’ye getiren WellGo’nun ellerinde. Bu ne yazık ki SPC adı kadar güven vermiyor. Fakat Murakami’nin kısa öyküsünden uyarlanan yapımın şimdiden fazlasıyla destekçisi var. Kısa listeye kalabilir.


🇬🇪 GÜRCİSTAN
Namme
Yön: Zaza Khalvashi
IMDb | Fragman

En değerli sinemacılarından birini es geçip Corn Island ile Oscar’a başvuran, sonra da Estonya adına Tangerines’in aday olmasını aval aval izleyen Gürcüler için bir sınav daha. Belgeselimsi Namme, adını şifalı bir kaynak suyunun işletmeciliğini üstlenmiş ailenin kızından alıyor. Ne dağıtımcısı ne de uluslararası ödülü olduğundan işi zor.

🇭🇷 HIRVATİSTAN
The Eighth Commissioner
Yön: Ivan Salaj
IMDb | Fragman

Bu sene belli ki yabancı film dalında politik içeriği olan filmlerin sayısı ağır basacak. Hırvatistan da çok satan bir romandan uyarlanmış, adı seks ve uyuşturucu skandallarına karışmış bir politikacının anlatıldığı filmle dahil olmaya çalışacak yarışa. Yalnız herhangi bir sonuca varabileceklermiş gibi durmuyor açıkçası.

🇳🇱 HOLLANDA
The Resistance Banker
Yön: Joram Lürsen
IMDb | Fragman

Kostümlü dramalarından asla vazgeçemeyen Hollanda cephesinde değişen bir şey yok. İkinci Dünya Savaşı’ndan bir öyküyü perdeye taşıyan yönetmen Lürsen, uluslararası pazarda tanınan bir isim. Eleştirel anlamda başarı yakalamış yeni filmi de gişede bir hit olmayı başarınca belli ki Hollanda’nın rakipsiz tercihi olarak seçilip, gönderilmiş.

🇮🇶 IRAK
The Journey
Yön: Mohamed Al-Daradji
IMDb | Fragman

Bağdat tren istasyonunda intihara hazırlanan bir bombalı saldırganı konu alıyormuş The Journey. Hatta suikastçi olarak da bir kadın karakter yazılmış. Irak için epey önem taşıyan yapım, 27 yıl sonra ülke topraklarında çekilip uluslararası sinemalarda gösterime girmiş ilk film. Bu anlatı üzerinden yürür ve filmi sevdirirlerse olacakları siz tahmin edin artık.

🇮🇷 İRAN
No Date, No Signature
Yön: Vahid Jalilvand
IMDb | Fragman

İran’da Trump’ın nükleer anlaşması sebebiyle Amerika’yla alakalı her şey protesto ediliyor olsa da seçici kurul Venedik’ten yönetmen ve erkek oyuncu ödülüyle dönen filmi göndermekten geri kalmamış. Hatta bir de açıklama yapmışlar Akademi’nin Trump yönetimiyle alakası yoktur, bağımsız bir kuruluştur diye. Hadi liberaller, iş başına!


🇪🇸 İSPANYA
Champions
Yön: Javier Fesser
IMDb | Fragman

2007’de Bimba and the Great Idea isimli kısa filmiyle Oscar’a aday olan Javier Fesser, bir kez daha resmî olarak Oscar için yarışacak. Uluslararası dağıtım hakları Universal’ın elinde bulunan yapım İspanya’da hatırı sayılır bir gişe elde etmiş. Engelli sporculardan oluşan bir takımın hikâyesini anlatan filmden İspanya epey umutlu.

🇮🇱 İSRAİL
The Cakemaker
Yön: Ofir Raul Grazier
IMDb | Fragman

İsrail’deki en önemli film ödülü olarak bilinen Ophir’de En İyi Film zaferini tadan yapım Oscar’a gönderiliyor. Bu sene de henüz İsrail’de bile vizyona girmemiş olmasına rağmen The Cakemaker kazanılınca otomatik olarak yabancı film aday adayı olarak seçilmiş. Bana konusu biraz Cahil Periler’i hatırlattı. İlgimi çektiğini inkar etmeyeceğim.

🇸🇪 İSVEÇ
Border
Yön: Ali Abbasi
IMDb | Fragman

Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde büyük ödülü göğüsleyen Border, son iki yıldır Oscar’dan yana yüzü hep gülen (A Man Called Ove ve The Square) İsveç’i bir kez daha yarışın ön saflarında görmemizi sağlayacak galiba. Arkasında kurulduğu sene I, Tonya ile büyük bir ödül sezonu başarısı elde eden Neon adındaki genç dağıtımcı şirket de var üstelik.

🇨🇭 İSVİÇRE
Eldorado
Yön: Markus Imhoof
IMDb | Fragman

Alın size Avrupa’dan bir mülteci belgeseli daha! İkinci Dünya Savaşı’nda ailesinden alınmış bir kız çocuğu ile başlayıp bugünün problemlerine uzanıyormuş Eldorado. Sene başında prömiyerini yaptığı Berlin’den pek de fena olmayan eleştirilerle dönmüş My Life as a Courgette ve The Divine Order gibi adaylığın kıyısından donmuş İsviçre yapımlarının intikamını alabilir.

🇯🇵 JAPONYA
Shoplifters
Yön: Hirokazu Koreeda
IMDb | Fragman

Bu senenin Altın Palmiye ödüllü yapımı Shoplifters, genelde Oscar’a gişede tutmuş vıcık vıcık melodramlar yollamayı seven Japonya adına önemli bir adım. Gerçi daha evvel bir kez daha Oscar’a filmi gönderilen Koreeda’nın kariyerindeki en büyük hasılata sahipmiş. Yani seçilmesinin arkasında yine ticari bir sebep var.


🇰🇭 KAMBOÇYA
Graves Without a Name
Yön: Rithy Panh
IMDb | Fragman

Venedik’in yan bölümlerinden birinde prömiyerini yapan Graves Without a Name’in yönetmeni Rithy Panh’a çok yabancı değil Akademi. 2013 tarihli The Missing Picture ile sürpriz bir adaylık almıştı hatırlarsanız. Yine bir belgesel için kamera arkasına geçen Panh, bu sefer Kamboçya topraklarında gerçekleşen bir soykırımın ertesinde ailesinin mezarını arayan bir çocuğu anlatıyormuş.

🇲🇪 KARADAĞ
Iskra
Yön: Gojko Berkuljan
IMDb | Fragman

Başvurular arasında kimsenin umursamadığı ülkelerden bir diğeri olmaya hazırlanıyor Karadağ. Düşük bütçeli, Sırbistan ortak yapımı Iskra, kayıp kızını arayan emekli bir dedektifi anlatıyormuş. Tahmin edebileceğini üzere, politik bir alt metin de mevcut. Fakat aldığı eleştiriler pek iç açıcı olmadığından direkt üstünü çiziyorum.

🇨🇴 KOLOMBİYA
Birds of Passage
Yön: Cristina Gallego & Ciro Guerra
IMDb | Fragman

Son yıllarda yabancı film kategorisindeki başarılarıyla nam salan The Orchard’ın dağıtım haklarını satın aldığı Birds of Passage, bu kategoride sürpriz bir adaylık elde etmiş Embrace of the Serpent’ın yönetmeni Ciro Guerra’nın ellerinden çıkma. Cannes’da Directors Fortnight kapsamında gösterilen yapıma epey bir eleştirmen desteği mevcut.

🇽🇰 KOSOVA
The Marriage
Yön: Blerta Zeqiri
IMDb | Fragman

Zamanında Sundance’te çektiği kısa film ile ödül almış bir yönetmenin imzasını taşıyan The Marriage, bir LGBT öyküsü. Geçtiğimiz yıl ilk kez Oscar’a film gönderen ülkenin bizim gibi çok iddialı konuşan bir komite üyesi var ki, son birkaç gündür Avrupa Sineması hakkında yazıp çizen her sitede adları geçiyor. Neyse, yüksekten uçmaya devam etsinler bakalım.

🇱🇻 LETONYA
To Be Continued
Yön: Ivars Seleckis
IMDb | Fragman

Bu dal hep mi sineması bitik ülkelerin yokluktan belgesel yolladığı bir kategoriydi, yoksa politik olmak moda mı? Gerçi Ivars Seleckis, Letonya’nın yaşayan en yaşlı yönetmeni olarak biliniyor ve hatta geçmişte Avrupa Film Ödülleri’nden de zaferle ayrılmışlığı var. 1991’den beri toplamda sadece 10 film gönderen Letonya’ya şans mı dilesek?


🇱🇹 LİTVANYA
Wonderful Losers: A Different World
Yön: Arūnas Matelis
IMDb | Fragman

Profesyonel yol bisikleti yarışı Giro d’Italia’nın perde arkasını anlatan belgesel Wonderful Losers, organizasyonun 40 yıldır çekilmesine izin verdiği ilk proje. Varşova, Minsk, Trieste gibi festivallerden ödülle dönen yapımın ABD’de henüz bir dağıtımcısı yok. Ama eğer geç kalınmazsa belgesel kategorisinde bile yarışıp adaylık alabilir gibi duruyor.

🇱🇺 LÜKSEMBURG
Gutland
Yön: Govinda Van Maale
IMDb | Fragman

Başrolünde Phantom Thread ile hayatımıza giren Vicky Krieps’in yer aldığı Gutland geçtiğimiz sene Toronto’da seyirci karşısına çıkmıştı. Fakat hakkında tek bir olumlu eleştiri okuduğumu hatırlamıyorum. Lüksemburg’daki küçük bir köye sığınan, suç işlemiş bir Alman çocuğunu anlatıyormuş. Şimdiden izlerken çıkacak esneme seslerini duyabiliyorum.

🇭🇺 MACARİSTAN
Sunset
Yön: Laszló Nemes
IMDb | Fragman

Cannes’da karmakarışık tepkiler alan Nemes’in yeni filminden açıkçası ben umutluyum. En son Son of Saul ile ipi göğüsleyen ve Macaristan’a Oscar götüren yönetmen belli ki aynı teknik titizlikle Birinci Dünya Savaşı arefesindeki Budapeşte’yi gözlemleyecek. Jüriden aldığı ödülü de hatırlatmak isterim. Tek başına eleştirmenlerin verdiği tepki sizi yanıltmasın..

🇲🇽 MEKSİKA
Roma
Yön: Alfonso Cuarón
IMDb | Fragman

Roma bu dalın tabii ki de en iddialısı. Aday olmakta güçlük çekmeyeceği gibi ödülü de her halükarda cepte. Şu an sormamız gereken asıl soru, buradaki varlığının En İyi Film kategorisindeki olası zaferini etkileyip etkimeyeceği esasında. Ya da tam tersi mi olur? Pan’s Labyrinth vakası gibi yahu yeter bu kadar adaylık da diyerek başka bir seçeneğe yönelirler mi?

🇪🇬 MISIR
Yomeddine
Yön: Abu Bakr Shawky
IMDb | Fragman

Eleştirmenlerden yana yüzü gülmeyen bir diğer yapım da Yomeddine. Esasında tam da Akademi’nin bayıldığı oryantalist Orta Doğu manzarasını sunuyor; fakat kendine bir dağıtımcı bulmayı başaramamış henüz. Bir üçüncü dünya ülkesinin başvurusuna yakışacak şekilde korkunç bir çete, o çeteden kaçan çocuklar ve ailelerini arama öyküsü… 


🇳🇴 NORVEÇ
What Will People Say
Yön: Iram Haq
IMDb | Fragman

Herkes U – July 22 gider derken What Will People Say’i yollayan Norveç (ve diğer kuzey ülkeleri), belli ki bir süre daha topraklarında kimlik kazanan mültecilerin hikâyeleriyle temsil edilmek istiyor. Pakistan ortak yapımı filmin altında 2013’te ülkesini yabancı film kategorisinde temsil eden Iram Haq’ın imzası var.

🇵🇦 PANAMA
Ruben Blades Is Not My Name
Yön: Abner Benaim
IMDb | Fragman

SXSW Festivali’nde Seyirci Ödülü’nü alan Ruben Blades Is Not My Name, The Missing Picture’ın izinden giderek yabancı film kategorisinin yeni belgesel adayı olabilir. HBO tarafından gösterim hakları satın alınan yapım, Panama’da bir zamanlar turizm bakanlığı yapmış ve Başbakan olmak için seçimlere katılmış bir müzisyeni anlatıyor. Tekrar yarışmayı planladığı için propaganda filmi de denmekte.

🇵🇾 PARAGUAY
The Heiresses
Yön: Marcelo Martinessi
IMDb | Fragman

Otuz yıllık partnerinden ayrıldıktan sonra kendini koca bir boşluğun içerisinde bulan orta yaşlı eşcinsel bir kadının öyküsünü anlatıyormuş The Heiresses. Berlin’de En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almış başrolü zaten bir süredir övülüyor. İyi bir dağıtımcı ile buluşursa bu senenin önemli yarışçılarından birine dönüşebilir.

🇵🇪 PERU
Eternity
Yön: Oscar Catacora
IMDb | Fragman

Bir Kızılderili dili olarak sınıflandırılan Aymara dilinde çekilmiş Eternity, Peru’nun Aymaraca yaptığı ilk başvuru olma özelliğini taşıyor. Çocukları tarafından terk edilmiş yaşlı bir çiftin doğaya olan saygılarını sunmak üzere çıktıkları ruhani bir yolculuğu izleyecekmişiz. Eleştiriler harika, fakat henüz bir dağıtımcısı olmaması büyük handikap.

🇵🇹 PORTEKİZ
Peregrinação
Yön: João Botelho
IMDb | Fragman

Portekiz’in sadece Oscar’a değil, Goya’ya da gönderdiği Peregrinação, 17. yüzyıldan kalma bir anı kitabının uyarlaması. Portekizli denizcilerin Batı’ya doğru yaptıkları uzun yolculuğu ve bu süreçte karşılaştıkları zorlukları anlatıyormuş. Ülkesinde gişede hayal kırıklığı uğratan yapımla ilgili beklentileri düşük tutmakta yarar var.


🇷🇴 ROMANYA
I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians
Yön: Radu Jude
IMDb | Fragman

Bundan üç yıl evvel ülkesi Romanya adına Aferim isimli filmiyle bir kere daha şansını denemiş olan Radu Jude, içeriğiyle merak uyandıran yeni filminde soykırım zamanından yaşanmış bir olayı tiyatro sahnesine aktarmakla mücadele eden bir yönetmeni anlatıyormuş. Karlovy’de Kristal Küre ödülünü alan film için provakatif, cüretkar kelimeleri havada uçuşuyor.

🇷🇺 RUSYA
Sobibor
Yön: Konstantin Khabensky
IMDb | Fragman

Rusya’dan İkinci Dünya Savaşı arka planlı bir başvuru gelmiş. Sobibor, Konstantin Khabensky’nin yönetmenlik koltuğundaki ilk deneyimi. Nazi kampı firarilerinin anlatıldığı film ülkesinde harika gişe rakamlarına ulaşmış. Fakat uluslararası bir başarısı yok. Oscar adayı olabilmesi için epeyce uğraşmaları gerekecek. Gerçi bir dağıtımcıyla bile buluşmamış henüz.

🇷🇸 SIRBİSTAN
Offenders
Yön: Dejan Zečević
IMDb | Fragman

Yine hakkında internet üzerinde çok az şey bulabileceğiniz bir film var karşımızda. Sırbistan’in gönderdiği siyah beyaz gerilim filmi Offenders, profesörlerinin “Tetris” adındaki teorisi üzerinden sosyal deneyler yapmak için şehrin dört bir yanına dağılan öğrencileri anlatıyormuş. Konu ilgi çekici gibi dursa da adaylık şansı epey düşük, ekleyeyim.

🇸🇬 SİNGAPUR
Buffalo Boys
Yön: Mike Wiluan
IMDb | Fragman

Singapur ve Endonezya ortak yapımı Buffalo Boys, Amerikan kültürüne de göz kırpan bir içeriğe sahip. Hatta bunu bir avantaj olarak kullanmayı düşündüklerini açıklamışlar. New York’ta düzenlenen Asya Festivali kapsamında gösterildiğinde ödül alamasa da seyirciyi tatmin etmeyi başaran filmin bir türlü Oscar adaylığı alamayan ülkesi için bir şeyi değiştiremeyecek bana sorarsanız.

🇸🇰 SLOVAKYA
The Interpreter
Yön: Martin Šulík
IMDb | Fragman

Toni Erdmann’dan hatırlayacağınız Peter Simonischek’in başrolünde yer aldığı The Interpreter trajik bir savaş komedisi. Ailesini katlettiğine inandığı SS subayını bulmaya Viyana’ya giden bir adamı konu alıyor. Hatta Simonischek’te bu subayın hayatta kalmış tek akrabasını canlandırıyormuş. Dağıtımcısı olmadığı gibi eleştiriler de pek şahane sayılmaz.


🇨🇱 ŞİLİ
And Suddenly the Dawn
Yön: Silvio Caiozzi
IMDb | Fragman

Son yıllarda Oscar’da şansı yaver giden ve hatta geçen sene ödülü göğüsleyen Şili, bu sene o kadar iddialı değil. Ülkenin çok sevilen yönetmenlerinden biri yarışa geri dönüyor olsa da uluslararası platformlarda sesini duyuramamış filmine pek şans tanınmıyor. Bir magazin gazetecisinin 40 yıl sonra memleketine geri dönüş hikâyesiymiş. Bıkmadık mı geçmişle hesaplaşan koca koca adamlardan?

🇹🇼 TAYVAN
The Great Buddha +
Yön: Huang Hsin-yao
IMDb | Fragman

İşte sürpriz yapma olasılığı barındıran bir başka film daha! Taipei ve Toronto festivallerinden ödülle dönen, Uzak Doğu’nun en prestijli ödülü Golden Horse’ta beş heykelcikle buluşan The Great Buddha +, aynı yönetmenin daha önce kısa film olarak çektiği bir kara komedi. Hatta adındaki artı işareti de “genişletilmiş versiyon” anlamını taşıyor.

🇹🇷 TÜRKİYE
Ahlat Ağacı
Yön: Nuri Bilge Ceylan
IMDb | Fragman

Söyleyecek pek fazla bir şey yok. Üç Maymun ile kısa listeye kalarak Türkiye adına bugüne kadarki ilk ve tek büyük Oscar başarısını elde etmiş Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes’dan eli boş dönen filmi yarışıyor adımıza. Dağıtım hakları Oscar’la ilgilenmek yerine Dünya Sineması’ndan arthouse yapımları tek bir çatı altında buluşturmayı seven The Cinema Guild’ın elinde. Hesabını siz yapın…

🇺🇦 UKRAYNA
Donbass
Yön: Sergei Loznitzsa
IMDb | Fragman

Cannes programından Oscar’ın yabancılarına transfer olan bir film daha! Ukrayna’nın en önemli sinemacılarından Sergei Loznitsa’nın imzasını taşıyan Donbass, Belirli Bir Bakış bölümünü En İyi Yönetmen ödülüyle tamamlamıştı. Ülkenin Rusya ile arasındaki süregelen askeri anlaşmazlıkları konu aldığını da ekleyeyim.

🇻🇪 VENEZUELA
The Family
Yön: Gustavo Rondón Córdova
IMDb | Fragman

2017’de Cannes’da Critics Week kapsamında gösterilen, ama pek yüz bulamayan The Family bir seneden fazladır festival festival geziyor. Kendi ülkesinde övgülere boğulsa da henüz sınır dışında Gustavo Rondón Córdova’nın Caracas’ın tehlikeli sokaklarından uzaklaşmak isteyen bir baba oğulu anlattığı filmi pek ilgi görmedi.


🇬🇷 YUNANİSTAN
POLYXENI
Yön: Dora Masklavanou
IMDb | Fragman

Ve Türkiye’de geçen bir başka başvuru daha. İstanbul’da yaşayan ve daha çocukken ailesinden koparılan genç bir kadını izleyecekmişiz. Bir dağıtımcısı var mı? Hayır, yok. Yunanistan’ın önceki yıllarda gönderdiği filmler kadar provoke edici bir film mi? Hayır. Peki şansı var mı? Kocaman bir hayır daha gelsin!