Yan Odadan Filmler S01E04: Kainat Güzeli

Yan Odadan Filmler S01E04: Kainat Güzeli

  • The-Death-of-Mr-Lazarescu
  • match-factory
  • 18207_5
  • children-of-heaven-movie-poster-1999-1020196101
  • A_Moment_to_Remember-614642276-large

Yan Odadan Filmler’de bir geleneğe dönüştürmeyi planladığım bir görev vardı bu hafta. Dünya Sineması’nın alt başlıklarından kura çekip kalan beş yarışmacıyla eşleştirdim. Aren Hamparyan, bu yıl Cannes’da yarışan Cristi Puiu’nun The Death of Mr. Lazarescu’sunu önermiş. Tamamen gerçeklikten beslenen, uzun duraksamaları bile amacına hizmet eden bir film. Farklı bir deneyim oldu benim için. Giderek yükselen Romen sineması hakkında fikir sahibi olmak adına iyi bir seçenek. Kurada İzlandik Sineması’na denk gelen Cemal Akçiçek, The Match Factory Girl’ü önermiş. Film upuzun bir şaka gibi. Ama tepki verebilmek için finaline kadar beklemeniz gerekiyor. Finlandiya’daki insanların hepsi böyle mi diye düşündüm izlerken. Depresif, mutsuz, hayattan bezmiş…

İlknur Akarı ise Arjantin’den La historia oficial’i önerdi. Oscar ödüllü ve yabancı film dalı haricinde özgün senaryoya da aday olmuş bir yapım. O kadar üst seviye oyuncular var ki hikaye bir noktadan sonra tekrara ve klişelere yelken açsa da sürükleyip götürüyor. Yine de eğer Tolga Karakayalı‘nın önerdiği Children of Heaven olmasaydı İlknur’u birinci yapabilirdim. Lakin Tolga, yarışmada ikinci kez Majid Majidi filmi gönderip hedefi onikiden tutturdu. Yan Odadan Filmler’de geçtiğimiz görevin de birincisiydi. En son hangi filmde bu kadar ağlamış, bir öykü bu kadar kalbime dokunmuştu hatırlamıyorum. Yarışmanın başından beri gelen önerilerde esasında hissetmek istediğim her şeyin bir özetiydi Children of Heaven.

Geldik elenene… Tuncay Uravelli ne yazık ki Uzak Doğu Sineması’ndan A Moment to Remember tercihi yapıp dördüncü görevde yarışmaya veda eden isim oldu. Film klasik bir aşk öyküsü. Ama o kadar sulugöz ki ve seyircisini zayıf anında yakalamak için öylesine mücadele veriyor ki samimiyetinden bir şeyler kaybediyor her denemesinde. Bu yüzden Tuncay’a teşekkür ediyor ve onu yolluyorum. Finale iyice yaklaştığımızı da hatırlatayım. Geriye eleme yapacağımız tek bir görev kaldı. Sonra da final üçlüsünden birini seçip ilk sezonun galibini taçlandıracağım. İyi olan kazansın bakalım.

Yarışmacı Film Yıl Ülke Not
Aren Hamparyan The Death of Mr. Lazarescu 2005 Romanya B+
Cemal Akçiçek The Match Factory Girl 1990 Finlandiya, İsveç B
İlknur Akarı La historia oficial 1985 Arjantin A
Tolga Karakayalı Children of Heaven 1997 İran A+
Tuncay Uravelli A Moment to Remember 2004 Güney Kore C

Yan Odadan Filmler sayfasını ziyaret ettiniz mi?


DUYURU
Yan Odadan Filmler yarışması öyle keyifli bir hâl aldı ki birincisi bittikten sonra hemen ikinci sezona başlayayım diyorum. Lâkin ilk sezonda hiç tanışmadığım isimleri seçerken ikinci sezonda beni tanıyanları bir araya getirip kat kat zor görevlerle çetin bir yarışma sunacağım önünüze. Kadro şöyle: Alp Turgut, Murat Karakuş, Su Yılmaz, Tarık Kılıç, Ergin Kaytan, Ali Kavas ve Faruk Songur. Epey eğlenecekmişim gibi hissediyorum. Ama merak etmeyin üçüncü sezon için de seçmeler başladı. Daha evvel başvuranların yeniden form göndermesine gerek olmadığını hatırlatarak, ödüllü yarışmamız Yan Odadan Filmler’e dahil olmak isteyenleri şu adrese davet edeyim:
YAN ODADAN FİLMLER – Başvuru Formu

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Kuir. İkizler. 2009'da ödül sezonu portalı Oscar Boy’u kurarak sinema yazarlığına başladı. 2014’ten beri O Podcast’in moderatörlüğünü yapıyor. 2023 yılında da SİYAD üyesi oldu.

Yorum yazın...