Yan Odadan Filmler S02E03: Kör Kuyular

Yan Odadan Filmler S02E03: Kör Kuyular

s02e03

Kabul etmeliyim, bu hafta tahmin edemeyeceğim kadar sıkıcı bir görev hazırlamışım. Yarışmacılara iki seçenek sunmuştum: Bunlardan birisi tek mekanda geçen bir film önermekti. Diğeri ise öyküsü 24 saat ya da altında bir sürede tamamlanan filmlerdi. Ama tamamı beni dar yerlere sıkıştırmayı tercih etmiş. Gerçi bunların büyük bir kısmı 24 saat sınırına da uyuyordu. O yüzden hepsini tebrik etmek gerek. Amma velakin geçen haftaki skandaldan sonra iyi filmlerin bir araya toplandığını da inkar edemem. Eleme için karar verirken bana ecel terleri döktürdüler. Ben de buna uygun bir çözüm aradım. Bakalım kimi ne kadar tatmin edecek, buyursunlar…

Görev Birincileri: Night on Earth (Murat Karakuş) ve Sarmaşık (Su Yılmaz)

Bu hafta bir değil, iki birincimiz var! Murat ve Su bence bu yarışmanın ruhuna uyan filmler yollamışlar. Kesinlikle mainstream olmayan, herhangi bir “en iyiler” listesinde kolay kolay rastlamayacağınız ama muazzam niteliklere sahip yapımlar. Leman Sam’ın “Anladım ki hiç kimse, hiç kimse Jim Jarmusch değil.” diye şarkı söylemesi boşuna değilmiş. Night on Earth su gibi bir film. Tüm kaosunun, gevezeliğinin ve keşmekeşin ortasında naif hikayeler anlatma çabasının dayanılmaz ağırlığına rağmen bir an olsun “fazla” hissettirmiyor. Kabul, Roberto Benigni’yi görmek sol gözde seğirme yapsa da filmin geri kalanı Jarmusch’a put gibi tapmamızı anlamayanlara tokat gibi. Sarmaşık ise hiç beklemediğim bir yerden vurdu beni. Yerli sinemada Nuri Bilge Ceylan haricinde dişe dokunur filmler yapılamıyor diye hüzünlenirken Köksüz’den sonra bir de Sarmaşık sayesinde heyecanlandım. Sen denizler hukukunu öğren, şantiye ve tersane gibi ortamlarda çalışanların jargonunu çöz, onları tek bir gemiye bindir, güç savaşını başlat, seyirciyi hayatının en güzel iki saatini yaşat. Alkış!

Yüksek Not Alanlar: Rear Window (Alp Turgut)

“Rear Window varken nasıl başka bir filmi birinci yaparsın?” sorusunu soranlara ufak bir cevabım olacak. Açıkçası finale kadar böyle filmleri görmeyi istemiyorum ben. Çünkü zaten gözümün önünde olan, sırf her filme aynı anda yetişemediğim için bir kenarda kalmış bir klasik bu. Yarıştaki diğer Hitchcock filmi Rope daha geride kalmış bir iş olduğu için ona itirazım yok. Ama Rear Window ve diğer “Umur acaba hangi klasiği izlemedi?” temalı öneriler elemelerin devam ettiği haftalarda doğru tercihler değil bana kalırsa. Yine de saygıyla eğiliyor ve yoluma devam ediyorum.

Orta Sıralar: Rope (Ali Kavas) ve Murder by Death (John Doe)

Orta sıralarda Rope ile Murder by Death var. Rope’un çağının ilerisindeki homoerotizmi ve Hitchcock’un daracık bir dairede hepimizin sinirlerini ip gibi germesine pek bir itirazım olmasa da acaba aynı kaseti çevirip çevirip dinletmese daha mı güzel olurdu diye düşünmedim değil. Bence konuklar o eve girdikten sonra olanların büyük bir kısmı laf salatası. Bizi finale ışınlayan bir şey olsun diye bekleyip durdum. Murder by Death ise şükela bir komedi olma gayretinde. Truman Capote’nin kalas yutmuş oyunculuğu kanayan retinalarımın tek sebebi. Ama bir yandan da o all-star tadındaki kadro ile absürtlüğün kimi zaman ırkçılıkta beden bulduğu sohbetleri de izletmeyi başarıyor.

Düşük Not Alanlar: The Rocky Horror Picture Show (Ergin Kaytan)

The Rocky Horror Picture Show yıllardır izletmek için beklememin bedelini ödedi. Büyük beklentiler yerini campy çığlıklara bıraktı. Filmin çatal bıçak takımıyla yapılmış ses miksajında kaybolmadığım anlarda epey mutluydum. Fakat “kült olmak için kült” bir filme bağlanmak benim adıma zor. Keşke The Perks of Being a Wallflower’daki canlandırmalı haliyle bıraksaydım her şeyi.

Elenen: Yok!

Geçen haftaki çifte elemeden sonra Umur nefes almak istedi diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Açıkçası Tarık’ın The Tribe ile birincilik alıp ertesi görevde Yan Odadan Filmler tarihinin en kötü önerisini yapmasını affedememiştim. Ama bu hafta en düşük notu verdiğim Ergin’e, The Rocky Horror Picture Show bu yarışma dahilinde elenmiş pek çok yapımdan üstün olduğu için bir şans daha vermek istiyorum. Yalnız bu ilk ve son uyarım olsun. Bir sonraki görevde kimsenin gözünün yaşına bakmayacağımı eklemek isterim.

Yarışmacı Film Yıl Ülke Not
John Doe Murder by Death 1976 ABD B
Ali Kavas Rope 1948 ABD B+
Alp Turgut Rear Window 1954 ABD A-
Ergin Kaytan The Rocky Horror Picture Show 1975 ABD & Birleşik Krallık B-
Murat Karakuş Night on Earth 1991 Fransa, Birleşik Krallık, Almanya, ABD & Japonya A
Su Yılmaz Sarmaşık 2015 Türkiye & Almanya A

Yan Odadan Filmler – 2. Sezon sayfasını ziyaret ettiniz mi?

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın