Weinstein’den iştah açan vizyon tarihleri

Weinstein’den iştah açan vizyon tarihleri

Rooney Mara ve Joaquin Phoenix

Bu sezon artık yıllanmışlığın verdiği büyük bir özgürlük ve sosyal medyayı iyi kullanamayanları da hesaba katarak yıl sonuna doğru start alacak ödül yarışıyla ilgili önemli haberleri eğer içime fenalık basmaz ise sizlerle paylaşmaya gayret edeceğim. Çünkü erken gelen ipuçlarıyla Mart başında yazdığım yazıya rötuşlar gerekebiliyor ve çoğu zaman o yazıyı bir sene sonra keşfedenlerle iletişim sıkıntısı yaşayıp garip diyaloglar içerisine giriyoruz. O yüzden istiyorum ki önüme düşen mühim ödül mevsimi başlıklarını belki bir haber ajansıymışım gibi hızlıca değil ama vakit yakaladıkça sizlerle paylaşayım.

Efendim, sezonun ilk ağız şapırdatan haberi tabii ki de deneyimli stüdyo The Weinstein Company’den geldi. Henüz 2016 filmlerinin mücadelesi sona ermeden Sundance’de satın aldıkları Wind River, Benedict Cumberbatch ile Michael Shannon’ın sürdürülebilir elektrik sistemini yaratan Edison ile Westinghouse’ı canlandırdığı The Current War ve bu yıl Lion’la yarışa girmiş Garth Davis’in yönetiminde Joaquin Phoenix’i Hz. İsa rolünde izleyeceğimiz Mary Magdalene‘in ABD vizyon tarihleri duyurulmuş.

Genelde en Oscar kokan filmini Kasım ayına konduran Harveycik ve ekibi, parasını Mary Magdalene biyografisine yatırmış ve 14 Kasım’ı işaretlemiş. Stüdyonun daha evvel Kasım ayında vizyona soktuğu filmler arasında Lion, Carol, The Imitation Game, Philomena, Silver Linings Playbook, The Artist ve The King’s Speech vardı. Yani tekrardan Garth Davis’i Oscar yarışında göreceğimiz gibi Rooney Mara ile Joaquin Phoenix’e de gün doğdu. Belli ki bu sezon odaklanacakları film Mary Magdalene olacak.

The Current War için ise tehlike çanları çalıyor, çünkü planlanan vizyon tarihinin 22 Aralık olduğu açıklandı. The Weinstein Company, Noel zamanına attığı filmlerin kampanyasını ya minimumda tutuyor ya da bu filmler bir sonraki senenin ilk aylarına erteleniyor. Bu da demek oluyor ki, Benedict Cumberbatch hayranlarının değil Oscar ödülü, adaylık bile görememe ihtimali var. Bir Tarantino ya da Meryl Streep filmi değilse, Weinsteinler Aralık ayı mücadelesinin üstesinden gelemiyorlar.

Sundance’de aldığı ortalama eleştirilere rağmen, iki oyuncusunun ödüllük performanslarının hatırına dağıtımını üstlendikleri Wind River için ise 4 Ağustos seçilmiş. Dedikodulara göre, stüdyonun amacı Hell or High Water’ın geçen seneki Oscar başarısını taklit etmek. Fakat aralarında ciddi bir eleştirel uçurum olduğundan bu açığı nasıl kapatacaklarını doğrusu ben anlayamadım. Filmin hem Hell or High Water, hem de Sicario’yu yazan Taylor Sheridan tarafından yönetildiğini ve başrollerini Jeremy Renner ile Elizabeth Olsen’ın paylaştığını da hatırlatayım.

Bu arada bilenler, bilmeyenlere anlatsın 2017 filmlerinin ödüllendirileceği 90 Akademi Ödülleri geçmişte de dört senede bir olduğu gibi Kış Olimpiyatları sebebiyle olması gerekenden bir hafta geç, 4 Mart 2018’de dağıtılacak. Adayları ne zaman öğreneceğimiz ise henüz resmileşmiş değil.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın