Yan Odadan Filmler S06E05: Bogdanovich Aşkına!

Yan Odadan Filmler S06E05: Bogdanovich Aşkına!

Orta Doğu’nun en çok izlenen online reality şovu Yan Odadan Filmler’de final öncesi son kurbanımızı belirlemek üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Yarışmanın ilk haftasından beri yaptıkları seçimlerle diğerlerin fark atacaklarını ispat etmiş dört müsabık, nihayet kaderlerini belirleyecek bölüme ulaştı. 1970 ve sonrasında çekilmiş siyah beyaz filmlerin yarıştığı yeni görevde iki Peter Bogdanovich filmi, bir Yılmaz Güney başyapıtı ve bir de sinemasını kucaklamaya repertuvarımın yetmediği Kaurismäki filmi bir araya geldi. Hazırsanız, final görevinde serbest bir öneride bulunmaya hak kazanmış üç ismi öğreneceğimiz podyuma geçiyorum. Gentlemen start your engines and may the best WHO-man win!

Çok mu “ünlü”, eleştirel anlamda kendini ispat etmiş film öneriyor diye kızdığım Barış Yücel, yine o filmler arasından dolup taşan bir tanesini bulmuş ve önüme koymuş. The Last Picture Show neresinden bakarsanız bakın bir başyapıt. Yetmişli yıllarda sinemanın yaşadığı devrime Peter Bogdanovich’den eşsiz bir örnek. Sosyal geçerliliği coğrafyadan coğrafyaya sekteye uğrasa da dört başı mamur bir hikaye anlatma yetisi ve bunu süsleyecek performansları var filmin. Ele gelen senaryosunun meşhur klasikler arasında anılmaması sinema tarihçilerinin ayıbı olsun. Ben muhafazakar kasabanın, parçası olduğu gelişen ve büyüyen ülkeye benzeme çabasındaki çuvallamalarına hayran, bunu düşünüp eksiksiz kağıda dökebilen beyinlere kul köle oldum.

Şükrü Söğüt‘den ise bugüne kadarki stratejisinin dışına çıkan, eksik kapatmaya odaklı bir öneri geldi: Umut. Şerif Gören ve Yılmaz Güney’i bir araya getirmiş yapımı The Last Picture Show ile arka arkaya izlemek de isabet oldu. Vittoria De Sica’nın başyapıtıyla büyük benzerlikler gösterse de parçası olduğumuz toprakların kokusu var Umut’un her köşesinde. Belki hikayenin dramatik bütünlüğünü dublaj sanatçılarının kusursuz Türkçe’si bozuyor diye yorum getirilebilir ama bu da yetmişli yılların Yeşilçam’ında kaçınılmaz bir metot ne yazık ki. Şimdi tek dileğim yarışmanın yeni sezonlarında birinin de çıkıp Yol önermesi. İzlemek için bir bahanem olur hem.

Şimdi… Yarışmada bugüne kadar yaptığım gibi beşinci görevde de en yüksek notu alan iki ismi direkt finale taşıdım. Bu demek oluyor ki Barış ve Şükrü, final koltuklarından ikisini rezerve etti. Geriye kalan son koltuk için ise bu görevde diğerlerine nazaran daha düşük notlar almış iki yarışmacımın genel performanslarını değerlendiriyorum. Tabii önce önerdikleri filmlerden bahsetmemiz lazım. Chuck & Buck ile açılışı yaptığı bugünden yana önereceği her filmi merakla beklediğim Beril Demircioğlu, diğer Bogdanovich filmi Paper Moon‘u önermiş. The Last Picture Show ile görsel anlamda taşıdıkları ortak özellikler yadsınamaz. Lâkin Paper Moon’un meselesi çok küçük. Bir tarafta adı konmamış bir devrim yaşayan ülkenin kılcal damarlarına kadar inip sorunu baştan sona eleştiren bir film mevcut. Diğer tarafta ise karakterler arası dinamikten medet uman bir yol filmi. Çağatay Kalyoncu‘nun seçimi La Vie de Bohème ise yine yarışma tarihindeki en talihsiz zamanlamalardan birine denk geldi. Bir başka haftada düşük notla kolayca sonraki göreve geçebilecek Çağatay’ın filmi kasvetli Kuzey Sineması’ndan kendi halini çok düşünen progresif, kuru mizahlı, hazırcevap bir iş.

Yani, ne yalan söyleyeyim bu öneriler biraz işimi kolaylaştırdı. Beril’i finale taşırken Çağatay’a veda etmek zorunda kalıyorum. Halbuki Welcome to Dollhouse, This Is Spinal Tap ve Serpico tercihleri onu birinciliğe taşıyabilecek kadar kuvvetliydi. Altıncı sezonda bir kez daha üzülerek bir yarışmacıya veda ediyorum. Now, sashay away.

Herkes evlerine dağılmadan ekleyeceğim son bir şey daha var. Biliyorsunuz, Yan Odadan Filmler All Stars 2 çok yakında Oscar Boy ekranlarında sizlerle olacak. Ve her sezonun Mansiyon Ödülü’nü alan da bu konsepte direkt katılma hakkına erişiyor. Dördüncü sezondan Onurcan Güden ve beşinci sezondan Oğuz Kayır sizlerin oylarıyla Mansiyon tacını kapmıştı. Şimdi sıra altıncı sezonun final göremeyen sinefillerinde. Hadi bakalım. 48 saat sürecek oylamamız başlasın!

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.

Not: İkinci haftada elenen Tuncay Tezcan oylamaya katılmak istemedi. 


Beşinci görevin sonuçları:

Yarışmacı Film (Yıl; Yönetmen) Ülke Not
Barış Yücel The Last Picture Show
(1971; Peter Bogdanovich)
ABD A
Şükrü Söğüt Umut
(1970; Şerif Gören & Yılmaz Güney)
Türkiye A-
Beril Demircioğlu Paper Moon
(1973; Peter Bogdanovich)
ABD B+
Çağatay Kalyoncu La Vie de Bohème
(1992; Aki Kaurismäki)
Fransa, Almanya, İsveç, Finlandiya B-

Altıncı sezon sayfasını ziyaret ettiniz mi?

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.