Yan Odadan Filmler S07E06: Büyük Final

Yan Odadan Filmler S07E06: Büyük Final

Welcome to the grand finale of Oscar Boy’s Movie Buff Race. Please welcome to the stage, the queens of Season 7!

  • Atakan
  • Feyza
  • cemil k
  • Emre
  • Sonat

And our Top 3 queens…

  • Mesut
  • Nihat
  • Salih

And now, our commander in chief, but you can call him Zaddy. It’s UPaul!

Oscar sezonunun tam ortasında gerçekleşmesi sebebiyle kısa kısa aralar vermek zorunda kaldığımız Yan Odadan Filmler’in 7. sezonunda sonunda finale ulaştık! Türkiye’nin dört bir yanından Oscar Boy’un sıradaki filmkolik starı olmak için yarışan sekiz yıldız adayı birbirinden zorlu görevlere tabi tutuldu ve tek kişilik dev jürinin zevklerini çözmüş olan üç başarılı isim finale kaldı: Mesut Gül, Nihat Kocakaya ve Salih Erdal Arslan. Bugün hem son görevde önerilen filmler üzerine biraz sohbet edeceğiz, hem de sezonun tacını ve ödülünü alacak birincimizi seçeceğiz. Ama öncesinde halkın seçimiyle belli olan Mansiyon Ödülü‘nün sahibini açıklamak istiyorum. Bu ödülü alan filmkoliğimiz, bir sonraki All Stars mücadelesine direkt katılma hakkı elde ediyor. En yüksek katılımın olduğu oylamanın sonunda Mansiyon Ödülü’nü rakiplerine fark atarak kazanan isim belli oldu. Drumrolls please… Cemil Karaduran!!!

Tebrikler Cemil. Dokuzuncu sezonun ardından yapmayı planladığım All Stars 3‘te yerin hazır. Bakarsın daha evvel Mansiyon Ödülü’yle ilk All Stars’a katılmış Cihan Ünsal gibi tacın sahibi sen olursun. Şimdiden başarılar diliyorum. Görüşmek üzere!

Biz gelelim yarışmacıları tamamen serbest bıraktığım finaldeki üç öneriye. Alfabetik sırayı izleyerek, Mesut Gül ile gireceğim söze. Mesut, Call Me by Your Name hayranlığımı fırsat bilerek Luca Guadagnino’nun şaheseriyle büyük benzerlikler taşıyan Maurice‘i önermiş. Ivory – Merchant ortaklığının en temiz örneklerinden biri olan Maurice, okuduğumuz bütün LGBT romanları ve izlediğimiz filmlerin atası gibi. Carol ile Therese’in attığı adımlar, Elio ile Oliver’ın kalp sızısı için temeller sanki burada atılmış. Cinsel kimliği yüzünden yargılanan karakterini bir labirentte çıkışı bulması için laboratuvar faresi gibi bırakması haricinde kızdığım ve uzatıldığını düşündüğüm tek bir olay örgüsü yok. Belki mutlu olduğu iddia edilen, ama havada kalan finalinde de daha net çizgiler çizilmesini isteyebilirdim. Nitekim roman, duyduğum kadarıyla, daha açık oynuyormuş kartlarını. Ama bu formunda bile Maurice ait olduğu alt türün bütün klişelerinden kaçınarak naif bir “kendini bulma” öyküsü sunuyor.

Gerçek Drag Race’in hâlâ devam eden sezonundaki BenDeLaCreme’den bile daha iyi bir skor kartına sahip olan Nihat Kocakaya, final için uzaktan hafif dursa da Avustralya’nın küçük bir kasabasında geçen, kendinizi fazlaca iyi hissettirecek Muriel’s Wedding isimli yapımı önermiş. Toni Collette ve Rachel Griffiths gibi iki koca yeteneği dünyaya bahşettiği için bile varlığımı emanet etmeye razı olduğum film, absürt çıkış noktasından fazlasıyla depresif ama ABBA’nın şarkılarının da etkisiyle moral depolattıran bir coming of age destanı yaratıyor. Muriel’ı cinselliğini keşfeden bir karakter olarak tanımlamasa da derinlerde “farklı” olan ve hisseden herkesin filmi bu. Paşa paşa, trajikomik kavisleriyle beni ben yapan hiçbir şeyden vazgeçmeyeceğim diyor Muriel. Biraz zor öğreniyor, düşüp kalkıyor, ama vardığı göz yaşartıcı final hepsine değdi dedirten cinsten.

Ve genç starımız Salih Erdal Arslan… Finalde beni ikinci kez Avustralya’ya götüren, çöl manzaraları, ekrandan suratıma vuran yakıcı güneş ve vahşi doğasıyla Wake in Fright tercihinde bulunmuş. Lineer hikâye anlatımından epey çekinen bir film bu. Kendi kurallarını kendi yazıyor. Yapbozun parçalarını birleştirip, sonra da seyircisine nanik çekerek bu kadar kolay mı zannettiniz diyecek kadar da şımarık. Bu oyunbazlığı sevmiyor değilim. Fakat yarattığı çaresizlik hissi kadar sürükleyici bir öyküsü yok ne yazık ki. Yakın tarihte izlediğimiz Good Time’ın da buradan esinlendiğini, Scorsese’nin bile After Hours öncesi Ted Kotcheff imzalı bu deliliğe bir göz attığını düşündüm. Çünkü ağzına aldığı hap, damarına sapladığı şırınga olmadan başka bir boyuta doğru yola çıkıyor ana karakter. Ama o yolculuk sırasında yanına aldığı kalabalığı unutuyor, orası başka.

Herhangi bir yarışmacımı elemediğim ama bir görev birincisi seçtiğim final toplaşmasında karnesine mavili “WIN” damgasını eklemek için Mesut Gül‘ü uygun gördüm. Tebrikler Mesut! Böylece son iki görevde galibiyeti sen tatmış oldun. Ama tacın asıl sahibini belirlemek için şimdi tüm finalistlerin yarışmadaki genel performansına bakmam gerekiyor.

Efendim… Çok zor bir karar olduğunu söyleyemeyeceğim. Bu sezon biraz hayal kırıklığı da yaşıyorum açıkçası. Ya ben konsept etkinliklerden sonra (bkz. All Stars 2, Sezonların Dalaşı) bu ritmi unutmuşum, ya öneri yapılabilecek film havuzundaki kuraklık sıkıntı yaratıyor, ya da attığım görev başlıkları gerçekten de işe yaramaz ve yarışmacılarımı “ortalama” işler önermeye itiyor. Yalnız tüm olası senaryolardan sağ çıkabilmiş tek bir kişi var finalde. Mesut’un sonradan toparladığına şüphem yok. Hatta ilk üç önerisine ben film olarak bayılmamış olsam da, risk alabildiği için çok takdir ediyorum. Yalnız sezonu az çok takip etmiş, hiç olmadı son karneye şöyle bir göz atmış herkesin tahmin edebileceği üzere yeni birincim belli. Oscar Boy’un sıradaki filmkolik starı, yedinci sezonun galibi, tahtı devralacak hükümdarımız… NİHAT KOCAKAYA!!!!!!!

Tebrikler Nihatcığım. Hem yarışma süresince gösterdiğin ilgi ve alaka, hem de yaptığın öneriler için. Sezona katılan tüm filmkolik starlarıma da müteşekkirim. Birkaçınızla All Stars 3’te görüşeceğiz, şimdiden hazırlığınızı yapsanız iyi edersiniz!

Bu arada… Bir sonraki sezon önümüzdeki hafta start alacak, haberiniz olsun. Şimdilik hoşçakalın diyelim ve kapanışı yapalım.

Mesut Gül
MAURICE
1987 | James Ivory
A-
Nihat Kocakaya
MURIEL’S WEDDING
1994 | P.J. Hogan
B+
Salih Erdal Arslan
WAKE IN FRIGHT
1971 | Ted Kotcheff
B

Yarışmacı Yaş Şehir 1 2 3 4 5 6 Sonuç
Nihat Kocakaya 24 Bursa WIN HIGH WIN WIN HIGH HIGH BİRİNCİ
Mesut Gül 24 İstanbul SAFE SAFE SAFE HIGH WIN WIN İKİNCİ
Salih Erdal Arslan 16 Adana HIGH SAFE HIGH LOW SAFE SAFE ÜÇÜNCÜ
Sonat Ündaş 33 İstanbul HIGH LOW LOW HIGH ELIM
Emre Altıntaş 31 Ankara LOW HIGH SAFE ELIM      
Cemil Karaduran 22 İstanbul LOW WIN ELIM       MANSİYON
Feyza Kara 25 İstanbul SAFE ELIM          
Atakan Göktepe 22 İstanbul ELIM            
WIN: Kazanan, ELIM: Elenen
HIGH: Yüksek not, LOW: Düşük not, SAFE: Güvende

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın